Za Blaža Dedića ne važi zakon: Tajkun DPS-a i ortak Darka Šarića državi duguje 8 miliona evra!
Budvanin Blažo Dedić, vlasnik firme „Maestral inžinjering“, ujedno i ortak Darka Šarića duguje Crnoj Gori 8 miliona evra, a njegova firma je u blokadi skoro jednu deceniju. Međutim, država očigledno nema namjeru ili mehanizam da se naplati od kontroverznog tajkuna, čije poslovanje se dovodi u vezu sa pranjem novca od šverca cigareta. Takođe, u njegovog tadašnjem hotelu Maestral DPS je organizovao partijske promocije.
Dedić je na osnovu potjernice Interpola Beograd uhapšen početkom 2012. godine u Budvi i priveden u podgorički Viši sud, zbog vođenja sudskog postupka za krivična djela pranja novca. Ubrzo nakon hapšenja sud ga je pustio na slobodu. Oduzeta su mu tada dokumenta i zabranjeno mu je da napusti teritoriju Crne Gore. Viši sud u Podgorici prvo je sredinom 2013. godine donio odluku kojom je odobrio izručenje Dedića Srbiji. Međutim, Apelacioni sud je ukinuo to rješenje nakon žalbe advokata okrivljenog i vratio predmet na ponovno odlučivanje prvostepenom sudu. Viši sud je potom donio potpuno drugačiju odluku od prve i odbio izručenje Dedića Srbiji.
Prema optužnici srpskog specijalnog tužioca, Dedić se tereti da je za račun Šarića kupovao firme u Vojvodini i na jugu Srbije i da je tako preko svoje firme „Maestralturs“ prao novac stečen krijumčarenjem kokaina. U optužnici se navodi i da je na taj način prljavi novac iz Crne Gore ubacivan u Srbiju. Optužbe iz Srbije Dediću nijesu smetale da posluje u Crnoj Gori i da napravi milionski dug koji očigledno neće platiti.
Državi ubjedljivo najviše duguje kompanija Barać iz Podgorice. Ova firma je u blokadi skoro deset godina, a blokirana je na iznos od čak 16 miliona evra. Drugo mjesto po visini dugovanja drži firma Begrad iz Budve. Džavi duguje 12 miliona evra i blokirana je već skoro devet godina. Budvanska kompanija Slobšar&Cok duguje državi 11 miliona evra i u blokadi je punih osam godina.
Četvrto mjesto po visini dugovanja državi dijele tri kompanije, koje se povezuju sa porodicom Stanaj iz Tuzi, koje duguju 8,6 miliona evra. To su Balkan group Montenegro doo za građevinarstvo, proizvodnju i promet iz Podgorice koja je u blokadi nešto više od dvije godine, zatim Trade company iz Podgorice (blokiran 192 dana) i kompanija Rokšped (blokirana 193 dana).
Kompanija Montri iz Igala u blokadi je 6 i po godina zbog duga od oko 7,5 miliona evra, a podgoričko preduzeće Comunity skoro deset godina zbog duga od 6,6 miliona evra. Oko 6,5 miliona evra državi duguje Soa invest iz Šavnika i blokirani su već 7 i po godina.
E.I.C. Investment iz Podgorice duguje 6,2 miliona evra, a Mercur system iz Budve 5,6 miliona. Zbirno posmatrajući ova preduzeća, koja su izbjegavala da plaćaju svoje obaveze državi, danas duguju 105 miliona evra.