Vuleviću šest mjeseci robije
Beranac Vuk Vulević osuđen je na šest mjeseci zatvora zbog nedozvoljenog držanje oružja i eksplozivnih materija.
Tu presudu izreklo mu je vijeće Višeg suda u Bijelom Polju, kojim je predsjedavao sudija Dragana Mrdak, a u kom su bile i njegove kolege Milan Smolović i Ivan Adamović.
Vijeće tog suda uvažilo je žalbu Osnovnog državnog tužilaštva u Beranama i preinačilo kaznu tamošnjeg Osnovnog suda, kojom je Vulević bio osuđen na tri mjeseca kućnog zatvora.
To su učinili, obrazlažući da okolnost višestrukog povratništva ostvaruje prevagu nad utvrđenim olakšavajućim okolnostima:
“I da se kaznom izrečenom pobijanom prvostepenom presudom ne bi postigla generalna, a ni specijalna prevencija”, piše u presudi Višeg suda.
Sutkinja prvostepenog suda Dubravka Popović, smatrala je da je tromjesečna kazna kućnog zatvora adekvatna za Vulevića – jer je porodičan čovjek, koji je priznao krivicu i izrazio kajanje…
Beransko tužilaštvo, međutim, žalilo se na njihovu odluku zbog kazne, tražeći da se Vuleviću izrekne kazna srazmjerna težini izvršenog krivičnog djela i stepenu krivice okrivljenog.
Branilac tog Beranca u odgovoru na žalbu napisao je da su navodi ODT neosnovani, objasnivši da je neosporno da je Vulević ranije osuđivan, ali poslednji put prije 22 godine, ali i da je priznao izvršenje krivičnog djela i izrazio iskreno kajanje i žaljenje.
U svom izjašnjenju bjelopoljsko Više državno tužilaštvo predložilo je da se uvaži žalba ODT Berane i preinači presuda tamošnjeg suda.
“I okrivljenom V. V. za izvršeno krivično djelo koje mu je stavljeno na teret izrekne kazna zatvora srazmjerna težini izvršenog krivičnog djela i stepenu krivice okrivljenog”.
Sudije Višeg suda, međutim, našle su da je žalba ODT Berane osnovana.
“Po ocjeni ovog suda prvostepeni sud je prilikom odmjeravanja kazne okrivljenom za krivično djelo koje mu je stavljeno na teret, primjenom odredbi iz čl. 42 Krivičnog zakonika Crne Gore, premda pravilno utvrdio postojanje olakšavajućih okolnosti na strani okrivljenog i to da je okrivljeni porodičan čovjek, otac dvoje djece, nezaposlen, istima je dao preveliki značaj, ne cijeneći pri tom sa više kritičnosti raniju osuđivanost okrivljenog, s obzirom da je okrivljeni lice koje je ranije više puta osuđivano, i to za teža krivična djela, a kako je to utvrđeno iz izvoda iz registra kaznenih evidencija, čime se da zaključiti da ranije izrečene sankcije nijesu popravno djelovale na okrivljenog, pa je kod svega prednje navedenog, sud stava da okolnost višestrukog povratništva, ostvaruje prevagu nad utvrđenim olakšavajućim okolnostima, i da se kaznom izrečenom pobijanom prvostepenom presudom ne bi postigla generalna, a ni specijalna prevencija”, piše u presudi Višeg suda.
Obrazlažu i da su, zbog toga, umjesto tromjesečne kazne kućnog zatvora, Vuleviću izrekli kaznu zatvora u trajanju od šest mjeseci:
“Smatrajući da će se samo zatvorskom kaznom, u ovolikom trajanju, postići svrha kažnjavanja i dovoljno uticati na okrivljenog da ubuduće ne vrši ova i slična krivična djela, čime će se prema okrivljenom ostvariti ciljevi specijalne prevencije, a takođe uticati na ostale potencijalne izvršioce da ne vrše krivična djela, te ostvariti ciljevi generalne prevencije, a izraziće se i društena osuda za krivično djelo i ukazati na obavezu poštovanja zakona, a samim tim jačaće se moral i uticati na razvijanje društvene odgovornosti”, piše u presudi.
Vuk Vulević je uhapšen u četvrtak, 9. marta 2023. godine u beranskom kafiću “Marx” u Ulici Mojsija Zečevića, u sklopu pojačanih aktivnosti kontrole bezbjednosno interesantnih lica, kada je policija nakon pretresa kod njega pronašla pištolj bez dozvole.
Tamošnji tužilac Marko Bojović odredio mu je zadržavanje, a potom uz optužni predlog predložio da ga pošalju u Istražni zatvor. Osnovni sud u Beranama i tada je bio drugačijeg stava – pustili su ga da se brani sa slobode.
Vulević je više od dvije decenije u policijskim dokumentima zaveden kao član organizovane kriminalne grupe.
Mediji su pisali da se Vuleviću i Zlatku Ajkoviću na teret stavljalo da su kao saizvršioci 1999. godine u ciriškom kafe-baru Insajder pokušali da ubiju Faiza Kadrića, Suada Porču, Senada Dunjića, Nedžada Murića, Rešada Metu i Asmira Lubenovtca.
On je dovođen u vezu sa ubistvom urednika Dana Duška Jovanovića 2004. godine, ali nikada optužbe protiv njega nijesu potkrijepljene.
Vulević je zbog obračuna u Švajcarskoj bio u pritvoru od 7. avgusta 2009. do 28. decembra iste godine i u periodu od 11. juna 2010. do 29. juna 2012. godine.
Usljed nedostatka dokaza pravosnažno je oslobođen optužbi, dok je Ajković osuđen na 12 godina zatvora.
Bezbjednosne službe utvrdile su da grupa Branislava Brana Mićunovića direktno sarađuje sa kriminalnim klanom Vuka Vulevića, a da taj Beranac svoje poslove dalje širi na još devet uticajnih kriminalaca iz Nikšića, Bara, Podgorice i Berana.
Utvrdili su i da Vulevićev klan – beranski, za svoje kriminalne poslove crpi ogromna finansijska sredstva od jednog biznismena sa Žabljaka.
Prema nezvaničnim informacijama Vijesti, to piše u posljednjoj Procjeni opasnosti od teškog i organizovanog kriminala (SOCTA), usvojenoj u martu.
Porodičan, nezaposleni čovjek…
Presudu Osnovnog suda u Beranama, koja je preinačena, donijela je sutkinja Dubravka Popović.
Ona je obrazložila da je Vulević u potpunosti, jasno i nedvosmisleno priznao izvršenje krivičnog djela i ispričao što se događalo 9. marta 2023. godine, kada ga je policija razoružala i uhapsila.
U njenoj odluci piše i da je taj Beranac u odbrani iznio da je tog dana sjedio u lokalu svoje supruge sa prijateljima V. I. i M. Š., kada su negdje oko 12.50 časova u taj lokal ušli uniformisani policijski službenici:
“Koji su potom kazali ‘racija’ podignite ruke i stanite uza zid. Njih trojica su postupili po tim naredbama i dok je stajao uza zid sa podignutim rukama policijski službenici su izvršili njegov pregled i tom prilikom kod njega za pojasom od pantalona su pronašli pištolj…sa obrušenim fabričkim brojem u čijoj cijevi se nalazio jedan metak, dok se u okviru tog pištolja nalazilo 14 komada metaka…. Ovaj pištolj je nosio za pojasom u crnoj plastičnoj futroli”.
Priznanje im je, piše u presudi, pomoglo “da se ova krivično pravna stvar što lakše riješi”.
“Od olakšavajućih okolnosti na strani okrivljenog sud (je) cijenio i uzeo u obzir da se radi porodičnom čovjeku, ocu jednog djeteta, nezaposlenom, a od otežavajućih da je osuđivan prethodno navedenim presudama, zbog čega nije bilo mjesta ublažavanju kazne sa kojih razloga mu je izrekao kaznu zatvora u trajanju od tri mjeseca i istovremeno odredio da ovu kaznu izdržava u prostorijama u kojima stanuje”, piše u preinačenoj presudi sutkinje Popović.
(Vijesti)