Vukićević: U toku priprema glavnih projekata za rekonstrukciju tri dionice pruge
Prioriteti u EU i mnogim transportnim nacionalnim agendama uključuju održavanje puteva, bezbijednost na putevima, integraciju željezničkog teretnog saobraćaja i poboljšanu vazdušnu povezanost. Jasno je da svi vidovi prevoza dijele zajednička pitanja vezana za energetsku efikasnost i emisiju konvencionalnih zagađivača, što zahtijeva sveobuhvatne reakcije na lokalnom, regionalnom i globalnom nivou, ocijenila je ministarka saobraćaja Maja Vukićević na ministarskom sastanku o poboljšanoj multimodalnoj povezanosti za ozelenjavanje transporta u zemljama dunavskog regiona, saopšteno je iz njenog resora.
Kako su kazali, sastanak ministara je bio prilika da se otvoreno razgovara o brojnim planiranim, tekućim i nedavno završenim transportnim projektima u zemljama Dunavskog regiona, koji za cilj imaju unapređenje mobilnosti, povezanosti i pristupačnosti, te su isti odredjeni kao prioriteti na listi projekata država učesnica.
“Transport igra ključnu ulogu u olakšavanju međunarodnih partnerstava i odnosa, unapređenju trgovine i turizma. To je inherentno složeno zbog razlika između različitih vidova prevoza i razvojnog jaza među zemljama regiona. Ovakvo stanje je jedan od izazova zemalja dunavskog regiona”, navodi se u saopštenju Ministarstva saobraćaja.
Prema riječima Vukićević prioriteti su izgradnja dionice autoputa Bar-Boljare, dionica Mateševo-Andrijevica, druga faza realizacije projekta čija će realizacija omogućiti povezivanje sa mrežom transevropskih koridora, projekat Jadransko-jonskog autoputa, projekat brzog puta duž crnogorske obale koji će poboljšati regionalne veze i veze sa EU, a svi su domaći projekti koje sam gore navela u fazi pripreme tehničke dokumentacije, sa različitim stepenom zrelosti.
“Važno je napomenuti da je Crna Gora u prethodnom periodu obezbijedila značajna sredstva za sanaciju pruge Bar-Vrbnica, čime su stvoreni uslovi za nastavak rekonstrukcije pruge. Uz prethodno obezbijeđena sredstva, očekuje se da će u narednom periodu Crne Gora imati popravljenu kompletnu dionicu Rute 4, kroz rekonstrukciju dionice Bar-Golubovci odobren je grant WBIF-a u iznosu od 112,4 miliona eura što predstavlja 50 odsto ukupnog iznosa investicije, dok će preostala sredstva biti obezbijeđena putem kreditnog aranžmana sa EBRD i EIB-om, 80 miliona obezbijeđeno je za rehabilitaciju 13 čeličnih mostova, 8 tunela , rehabilitaciju 20 km pruge na dionici Lutovo-Bratonožići-Bioče, kao i za modernizaciju depoa i radionica za održavanje željezničkog voznog parka”, saopštila je ona
Vukićević je takođe kazala i da je u okviru IPA projekata za tehničku pomoć za pripremu investicionih projekata u sektoru saobraćaja u Crnoj Gori, u toku priprema Glavnih projekata za rekonstrukciju tri dionice pruge: Trebešica-Lutovo, Bioče-Podgorica i Podgorica-Golubovci, uključujući i stanicu u Podgorici.
“Pored navedenog, u junu ove godine potpisan je i ugovor o nabavci novih elektromotornih garnitura za potrebe a.d. ,,Željezničkog saobraćaja Crne Gore”, koji će se koristiti u unutrašnjem saobraćaju. Vrijednost ugovora je 30 miliona eura i procedure koje prethodile međunarodnom tenderu za nabavku vozova, u skladu su sa procedurama EBRD banke”, istakla je ona.
Takođe, kako je kazala, u junu ove godine je otvorena zajednička stanica Bijelo Polje, u kojoj su smješteni organi uprave Crne Gore i Srbije, sa ciljem da se smanji vrijeme čekanja vozova na graničnim prelazima.
,,Popravka željezničke pruge je samo jedan od segmenata modernizacije, dok se istovrmeeno mora nastaviti na razvoju i radu na ITS-u ( inteligentnim transportnim sistemima). Smatramo da treba pratiti primjer zajedničkog rada Srbije i Crne Gore u traženju finasijske podrške za unapređenje kompletne željezničke mreže. Činjenica je da bez adekvatnih ulaganja u infrastrukturne projekte ne možemo dalje razgovarati o bilo kakvom razoju saradnje sa susjednim zemljama, a samim tim i sa ostalim članicama EU”, zaključila je Vukićević.
(CDM)