Vukićević: Izvršna vlast nije ispoštovala eksplicitnu direktivu strane ambasade, već je odlučila da se vodi interesima građana

0

Poslije dugo očekivane rekonstrukcije Vlade javnost je zapljusnuta strastvenim reakcijama političkih činilaca. Pukla tikva između DPS-a i Bošnjačke stranke (zaspi ga sad, majčin sine!), saopštio je politički analitičar Boško Vukićević.

„Pobješnjeli DPS ne može da shvati kako se može desiti da Ibrahimović umjesto njih odabere fotelje (odista, čudi i mene to od Bošnjačke stranke – kako je moguće da izaberu ministarske fotelje, to ipak ne priliči istorijatu njihove partije?)“, ironično je naveo Vukićević, nastavljajući:

„Bijesni su i predsjednik države Milatović, kao i bivši premijer Abazović, ali su meni ipak najinteresantnije dvije reakcije osude i zabrinutosti nakon rekonstrukcije Vlade. To je reakcija američke ambasade i našeg profe Zdravka Krivokapića. Američka ambasada je ‘zabrinuta zbog ulaska proruskih stranaka u Vladu Crne Gore’. Profa Zdravko lamentira da ‘umjesto promjena i dalje imamo zamjene; umjesto suštine, i dalje preovladava forma; umjesto forsiranja znanja, imamo političke dogovore; umjesto štednje imamo političko rasipništvo“. I na kraju iznosi uznemirujući zaključak: ‘Sve će to narod platiti'“, rekao je Vukićević.

Prema njegovim riječima, „rvo javno distanciranje Zdravka od Mikija (Milojka Spajića, prim. aut) nije toliko interesantno, koliko jedna druga stvar“.

„Naime, Zdravko je prije formiranja svoje Vlade 2020. godine političkom ambijentu i javnosti ispostavio istovjetan stav američke ambasade, koji ona ima i danas: da su srpske stranke, tj. koalicija ZBCG – nepoželjne. Takav stav ambasade prof. Krivokapić je tada iskoristio kao alibi kako u izvršnu vlast ne bi uključio najjaču političku snagu među pobjednicima izbora, i kako bi sastavio Vladu koja bi služila, između ostalog, i njegovim privatnim interesima“, podsjetio je Vukićević, pa dodao:

„A mogao je, recimo, ambasadi tada poručiti: ‘Hvala, poštujemo vaš stav, ali ga u ovoj situaciji nećemo prihvatiti, jer ipak više držimo do poštovanja izborne volje građana i razvoja demokratije u Crnoj Gori'“, kazao je Vukićević.

Međutim, kako je naveo, „ono što američkoj ambasadi Zdravko tada nije smio, ili oportunistički nije htio da kaže – sada je ipak kazao neko drugi“.

„Zbog toga naš profa najviše i negoduje. I to je dobro za proces demokratizacije društva. Mislim da se radi o prvom slučaju da izvršna vlast nije ispoštovala neku eksplicitnu direktivu strane ambasade, već je odlučila da se vodi prvenstveno interesima građana i stabilnošću države“, zaključio je Vukićević.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.