Predsjednički izbori, kao i svi drugi izrazi slobodne volje građana, važni su jer predstavljaju odgovor građana na datu političku ponudu koju personifikuju lideri, kazao je u razgovoru za IN4S Maksim Vučinić, predsjednik Radničke partije, koji je dodao da na predstojećim predsjedničkim izborima očekujue demokratsku atmosferu, te da će građani izabrati kanidata koji bude najviše uživo njihovo povjerenje.
Podržali ste predsjednika Nove srpske demokratije Andriju Mandića za predsjedničkog kandidata Crne Gore. Koja su Vaša očekivanja od predsjedničkih izbora i g. Mandića kao predsjedničkog kandidata?
Prije svega očekujem jednu fer i demokratsku atmosferu koja će omogućiti građanima da se slobodno opredjele za kandidata koji bude uživao njihovo povjerenje. Očekujem da će gospodinu Mandiću ipak Đukanović izaći na crtu, što je i negdje sudbinski. Četvrt vijeka je prošlo otkako je narodnom kandidatu Momiru Bulatoviću ukradena pobjeda od strane mafije, koju je već tada Đukanović počeo okupljati oko svog političkog krila. I nekakva je kosmička pravda da upravo odsudni politički udarac dobije od narodnog kandidata. Ne sumnjam da je ogromna politička snaga koja se sve ovo vrijeme suprostavljala kriminalnom i odnarođenom režimu Mila Đukanovića i ovoga puta mobilisana oko Demokratskog fronta i Andrije Mandića.
Zbog čega su ovi izbori važni za Crnu Goru?
Kao i svi drugi izrazi slobodne volje građana, predsjednički izbori su važni jer predstavljaju odgovor građana na datu političku ponudu koju personifikuju lideri. Funkcija predsjednika države se bira neposredno, sa pravom se kaže da je to od naroda izabran predsjednik što ujedno predstavalja i njenu najveću snagu. Predsjednik zemlje po ustavu predstavlja Crnu Goru i očekuje se da to bude ličnost koja nosi Crnu Goru u sebi, zna sve njene osobenosti, i vodi se intersom njenog naorda. Takođe ovim izborima, proces smjene jednog režima se privodi kraju.
Iz kog razloga, po Vašem mišljenju, Demokratska partija još uvijek nije predložila predsjedničkog kandidata? Isto važi i za predstavnike tehničke vlade, URA-e i SNP-a?
DPS je partija koja ima negativan trend, i njihova je jedina nada u usporavanju tog negatvnog trenda. Mobilisanje tzv. suverenističkog biračkog tijela raznim političkim trgovinama je jedna od metoda za ublažavanje oštrog pada povjerenja. Što se tiče URE i SNP-a, govorimo o partijama koje fluktuiraju oko ivice cenzusa, sa vrlo skromnom infrastrukturom čiji lideri ne ostvaruju šire povjerenje u naordu, njihov je jedini cilj proći sa što manje političke štete korz ovaj izborni porces.
Na kraju, politički analitičari predsjedničke izbore posmatraju kao pripremu i zauzimanje startne pozicije za parlamentarne izbore. Koji je Vaš stav po ovom pitanju, a posebno u odnosu na to da je na vlasti još uvijek Vlada u tehničkom mandatu?
Takve ocijene vidim kao paušalne, ne razumujem zašto bi se neko takmičio za tako važnu funkciju a da iskreno ne želi pobjedu. Jaka politička mašinerija može dovesti lidera do nekog procenta blizu pobjede, ali njegovu pobjedu će odlučti njegova lična politička težina ali i vještina da se naordu predstavi na pravi način. Svakako, opcija koja da predsjednika države, zauzimaće lidersku pozciju na političkoj sceni do naredog izbornog ciklusa.
(IN4S)