Vučić povodom Dana sjećanja na žrtve koncentracionog logora Jasenovac: Svi smo mi djeca nevinih žrtava!

0

U spomen području Donja Gradina u Republici Srpskoj danas se obiljeežava Dan sjećanja na žrtve zločina NDH u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu u Donjoj Gradini.

Vučić: Svi smo mi djeca nevinih žrtava

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da zločine počinjene ovdje ništa ne može racionalno da objasni.

– Svaki put kada dođem ovde u ovaj grad mrtvih, pokušam da pronađem odgovre o zlu, o tome zašto bi bilo nešto ovako strašno uradio i nikada u tome ne uspem. Stojimo na grobovima kostima, sve teorije koje su mudri ljudi postavili padaju u vodu. Ništa taj čin ne može racionalno da objasni. Stavljati u plitke jame 10-15 ljude da zbijeni stoje uspravno, ubijati ih maljem … zbog vere ili nacije, ništa taj čin ne može da objasni. Kad god smo ovde, setimo se najstrašnijih stvari koje su pogodile naš narod, a ostalo vreme kao da ne mislimo o tome, kao da mislimo da imamo važnijih stvari.

Kako je rekao „ako je to bio pokušaj da se uništi ceo narod, onda je taj poduhvat propao jer smo svi vi i mi deca tih nevinih žrtava“.

– Baš svako od nas i niko nema celo porodično stablo i po tome smo, uz našu braću Jevreje, jedinstveni. Nije slučajno što se danas o tome u Jasenovcu ćute, ostali gledaju da o Jasenovcu nikada ne govore. Nisu više samo brojevi naša prezimena, imena i lica s požutelih fotografija, dolazimo do onoga o čemu ću da govorim ne čitajući tekst.

– Budućnost našeg naroda će biti mnogo teža od sadašnjice i živimo mnogo bolje nego što želimo da priznamo

Foto; Tanjug

Cvijanović: Nisu ubijali brojeve, već ljudska bića

Predsednica Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je da ne postoje reči kojima bi se opisali zločini počinjeni na ovim prostorima.

– Donja Gradina je mesto na kojem je najteže govoriti, ništa u bližoj i daljoj istoriji nije poredivo sa onim što se u mračnom periodu NDH ovde dogodilo. Niko nije mogao da računa na samilost, ubijanje nije bio industrijsko, već sadističko i divljačko. Svaka žrtva bila je suočena sa patološkom mržnjom svoga krvnika. Činjenica da su jedino u NDH postojali logori za decu dovoljno govori o izopačenosti tog sistema – rekla je Cvijanović.

– Nisu ubijali brojeve, već ljudska bića čija je verska i nacionalna pripadnost za zločince bila neoprostiva krivica. Ne postoji izgovor kojom bi se opravdao zaborav.

– Želimo da živimo u miru sa svima, bez obziru na veru i naciju. Zahvalna sam predsedniku Vučiću što je danas sa nama i što je sa predsednikom Dodikom ustanovio praksu zajedničkog obeležavanja važnih istorijskih datuma. Da se Jasenovac nikada nikome ne ponovi.

Pismo predsednika Izraela

Predsednik Izraela Isak Hercog naveo je u pismu da su nacisti i njihovi saradnici počinili stravične zločine nad Srbima, Jevrejima i Romima u logoru Jasenovac.On je naveo da mu je dužnost kao predsednika dužnost da osveži pamćenje na one koji su ubijani tokom Holokausta, te istakao važnost da se sačuva sećanje na ubijene.

On je zahvalio što se ulaže da se ovaj zločin ne zaboravi, kao i prilici koja nam se pruža da uspostavimo partnerstvo u obrazovanju.

Duboko sam vam zahvalan na podršci i solidarnosti, naveo je Hercog.

Pomen žrtvama na grobnom polju „Hrastovi“

Na grobnom polju „Hrastovi“ u Spomen-području „Donja Gradina“ održan je pomen srpskim, jevrejskim i romskim žrtvama mučki ubijenim u jasenovačkom sistemu hrvatskih koncentracionih logora.

Pomen srpskim žrtvama služili su NJegovo preosveštenstvo episkop banjalučki Jefrem i sveštenici Srpske pravoslavne crkve. Nakon pomena srpskim žrtava pročitane su jevrejska i romska molitva.

Položeni venci na grobno polje „Topole“

Komemorativna ceremonija počela je polaganjem venaca na grobno polje „Topole“ gde su poštu stradalima – Srbima, Romima i Jevrejima, odali predsednik Srbije Aleksandar Vučić, predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić, ministar odbrane Aleksandar Vulin i ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Darija Kisić.

Venac i cveće su položili i srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik, predsednica RS Željka Cvijanović, premijer Republike Srpske Radovan Višković i predsedavajući Saveta ministara BiH Zoran Tegeltija.

Poštu stradalima odaju i predstavnici udruženja preživelih logoraša i njihovi potomci, predstavnici romske i jevrejske zajednice, kao i ambasada Srbije, Rusije i Mađarske u BiH.

Foto: S.M

Logor Donja Gradina oformljen je 1942. godine u sistemu ustaškog logora Jasenovac, a bio je aktivan sve do završetka Drugog svetskog rata 1945. godine.

Prostirao se na 116 hektara, sa skoro 65.000 kvadratnih metara masovnih grobnica, a prema procenama, na tom stratištu ubijeno je 360.000 ljudi, uglavnom Srba.

Međunarodna komisija za istinu o jasenovačkom sistemu hrvatskih koncentracionih logora zaključila je da su Hrvati u Jasenovcu i Donjoj Gradini ubili više od 700.000 Srba, 80.000 Roma i 23.000 Jevreja.

Među stradalima za 1.337 dana postojanja logora Jasenovac bilo je skoro 20.000 dece.

Rukovodstvo Srbije i Republike Srpske prošle godine je postiglo dogovor o izgradnji Memorijalnog centra u Donjoj Gradini koji bi, prema rečima predsednika Vučića trebalo da bude „svesrpsko svetilište“, ali i podsetnik na sve zločine počinjene nad srpskim narodom na teritorijama koje danas nisu pod kontrolom srpskog naroda.

Kako je najavljeno, taj zajednički projekat sa 80 odsto sredstava finansirala bi Srbija, a 20 odsto Republika Srpska.

(Novosti)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.