Vučić: Nećemo da se oslobodimo Kosmeta, mogu da sanjaju o svojoj nezavisnosti i članstvu u UN; Otcjepljenje Crne Gore bilo im je poslednji uslov za odvajanje KiM od Srbije

0

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se javnosti teške situacije na Kosovu i Metohiji.

Kaže da je Kosovo „najskuplja riječ za svakog Srbina“, istovremeno i „najteže potezana“ i nerijetko nepodnošljivom lakoćom neodgovornosti njena upotreba i zloupotreba su je dovodili do besmisla.

– Bilo šta da smo predložili na kraju bi svi bili protiv. Oni koji pozivaju na oružje prvi dan da ih pozovemo da neameste krevet u kasarni, rekli bi da je to teško – rekao je on.

On tvrdi da „ne postoji rješenje za probleme na Kosovu i Metohiji koje može da bude dobro“.

– Znam sve probleme na Kosovu i Metohiji i znam da nema dobrog rješenja. Mjere su teške i nisu jednostavne. Ne postoji čudotvorac koji Srbima može da donese dobro rešenje za Kosovo i Metohiju – rekao je on.

Podsjeća na smanjenje broja srpskih stanovnika na Kosovu i Metohiji još od 1981. godine. Dodaje da su Albanci čekali svoj momenat.

– Albanci su vidjeli svijetlo na kraju tunela kada su krenuli štrajkovi. Mi nismo razumjeli sve što se zbiva u svijetu i za to smo platili visoku cijenu. Tragičnu cijenu smo platili – rekao je on.

On je podsjetio i na istorijska dešavanja, od 1981. godine, NATO agresije, Martovskog pogroma, jednostranog proglašenja nezavisnosti tzv. Kosova…

Podjstio je da je na agresiju protiv Savezne Republike Jugoslavije (SRJ), mimo odluke Savjeza bezbjednosti (SB) Ujedinjenih nacija (UN), u kojoj su stradali Srbi, ali i Bošnjaci, pa i Albanci.

Vučić je rekao da je potpuno jasno da je Srbija protivpravno, na najbrutalniji mogući način, mimo prava, mimo zakona, mimo odluke SB UN, bila napadnuta 1999. godine.

„Zapad je samo čekao demokratsku vlast u Srbiji, da ode Milošević, pa su mislili – lako ćemo riješiti pitanje Kosova“, istakao je predsjednik Srbije.

Naveo je da smo onda, 2003. godine već izgubili SRJ, zajedničku državu Srbije i Crne Gore.

„Da bismo stvorili Državnu zajednicu SCG, i iz federalnog, prešli u konfederalno uređenje, što je bio početak kraja zajedničke države. Zatim su 2004. sproveli Martovski pogrom uz ćutanje demokratskog svijeta. U 2006. godini smo uspjeli da dočekamo otcjepljenje Crne Gore od Državne zajednice Srbije i Crne Gore što je bio posljednji uslov za ulazak u posljednju fazu odvajanja Kosova i Metohije (KiM) od Srbije“, sumirao je Vučić.

Istakao je da smo vidjeli da potpisi na Briselskom sporazumu ne vrijede ništa.

– Znali smo da Priština neće ispuniti potpisano. Dobili smo garancije i vjerovali da će makar potpis EU nešto garantovati, što se ispostavilo da nije slučaj, kada kreće rušenje Briselskog sporazuma i želja da po svaku cijenu tzv. Kosovo mora biti nezavisno, uz nestanak Srba. A to je posebno izraženo u eri Aljbina Kurtija. U narednom periodu možemo da očekujemo lošije vijesti jer kod njih slijede izbori – rekao je Vučić.

Podsjeća da se vodila hajka i protiv voza koji je trebalo da saobraća od Beograda do Kosovske Mitrovice.

Kazao je da kada je nastradao albanski policajac koji nije imao pravo da bude u Banjskoj i istakao da su tada zapadni predstavnici i državnici uputili preko 7.660 zvaničnih izjava, a za upucavanje dvoje srpske djece svega 6.

– To pokazuje da naša suza roditelja nema. Ne interesuje njih sudbina naše dece i lažu kad kažu da ih interesuje – rekao je Vučić.

Povratak na „Status quo ante“

Prvi srpski potez je povratak na „Status quo ante“.

– Vidimo da sve ovo nema nikakvog smisla. Mi smatramo da je, za bilo kakav ozbiljan napredak u dijalogu, potrebno:

1. Raspisivanje i održavanje slobodnih i demokratskih lokalnih izbora na sjeveru Kosova i Metohije, uz učešće Misije OEBS i EU;

2. Primjenu člana 9 Prvog Briselskog sporazuma kroz kolektivni povratak Srba u Regionalni direktorat KP Sever;

3. Povratak srpskih sudija i tužilaca na pravosudne funkcije;

4. Povlačenje specijalnih snaga tzv. kosovske policije iz nelegalno sagrađenih baza i kontrolnih punktova na severu Kosova i Metohije, kao i njihovo povlačenje iz svih institucija, koje su od 1999. godine do nelegalnog zatvaranja 2024. godine pružale vitalne javne i administrativne usluge građanima;

5. Hitno, neodložno i konačno formiranьe Zajednice srpskih opština, bez daljih političkih smicalica i igara, jep nam je jasno da je 12 godina to bila samo igra koja je korišćena za kupovinu vremena, sa ciljem da se ZSO nikada ne formira i da se uz to ukinu sva prava Srba. Ovo konkretno znači usvajanje konačnog Nacrta statuta ZSO na način predviđen Poslovnikom o radu Upravljačkog tima, od strane demokratski izabranih predstavnika srpske zajednice na sjeveru Kosova i Metohije;

6. Neodložna primjena garanciіa Evropske unije i SAD od 28. decembra 2022. godine i momentalno oslobađanje svih političkih zatvorenika koji su uhapšeni od tzv. kosovske policije zbog svog demokratskog, građanskog ili političkog aktivizma – a posebno onih koji su uhapšeni zbog učešća na mirnim protestima/barikadama;

7. Neodložno omogućavanje nesmetanog platnog prometa i poštanskih usluga.

Ovi zahtjevi biće preneti u predstojećim međunarodnim aktivnostima koje će uključiti razgovore i posebne događaje u okviru sistema UN i OEBS, kao i podizanje svijesti o kršenju ljudskih prava Srba u okviru Komiteta za ljudska prava UN.

Kosovo i Metohija kao područje posebne socijalne zaštite

Pod dva, Srbije će proglasiti Kosovo i Metohiju područjem posebne socijalne zaštite.

Usaglašeno je da je Narodna skupština Republike Srbije u roku od 45 dana usvojiti Zakon kojim će proglasiti Autonomnu pokrajinu Kosovo i Metohiju za područje posebne socijalne zaštite, čime će biti zagarantovano pravo na finansijsku podršku za nezaposlene.

Ovim zakonom biće posebno regulisan i ograničen promet nepokretnosti (ograničavanje prodaje nepokretnosti i za pojedince koji su korisnici povlastica iz Zakona).

Uživanje povlastica će biti ograničeno samo na one koji zaista žive u AP Kosovu i Metohiji.

Treći potez – otpornost srpskih institucija na Kosovu i Metohiji

Srpske instituciіe i privremeni organi na Kosovu i Metohiji neće biti ukinuti niti zatvoreni, čime će biti spriječeno da Aljbin Kurti ostvari svoj glavni politički cilj da iseli i u potpunosti eliminiše institucije Srbije i Srbe na Kosovu i Metohiji.

U svrhu ublažavanьa jednostranih i nekoordinisanih akcija Kurtijevog režima usmjerenih protiv srpskih institucija i privremenih organa, tik uz administrativnu liniju u naseljenom mjestima Rudnica i Ribarići biće otvorena Pisarnica, na kojoj će Srbi sa sjevera Kosova i Metohije imati pristup u ostvarivanju svojih prava iz domena socijalne zaštite i posredstvom koje će pružati vitalne javne i administrativne usluge građanima.

Uspostavljanje posebnog Tužilaštva

Usaglašeno je da će Narodna skupština Republike Srbije u roku od 45 dana usvojiti Zakon o organizaciji nadležnosti pravosudnih organa Republike Srbije za područje Autonomne pokrajine Kosova i Metohije kojim će biti uspostavljeno posebno Tužilaštvo za procesuiranje zloupotreba i kršenja osnovnih ljudskih prava, uzurpaciju imovine, ugrožavanje tjelesnog integriteta i dostojanstva građana Republike Srbije na prostoru Kosova i Metohije. Tužilaštvo će imati poseban zadatak da istraži i goni kriminalna i protivpravna djela službenika i zvaničnika privremenih institucija u Prištini.

Odluka o nelegalnosti svih organa i institucija obrazovanih na teritoriji KiM 

Usaglašeno je da će Narodna skupština Republike Srbije u roku od 45 dana usvojiti odluku kojom konstatuje nelegalnost svih organa i institucia obrazovanih na teritoriіi Kosova i Metohie nakon nelegalno proglašene nezavisnosti, kao i nepostoanje njihovih akata. Ovim će biti normirano da su sve aktivnosti, jednostrani i nekoordinisani akti tih organa pravno nepostojeći i da ne mogu proizvoditi pravne posledice niti pravno dejstvo.

Vučić je rekao da je sličan postupak preduzet po završetku Drugog svjetskog rata, kada je zakonom proglašena nevažnost pravnih propisa donijetih prije 6. aprila 1941. godine, i za vrijeme neprijateljske okupacije.

Sličan postupak je preduzet po završetku Drugog svjetskog rata, kada je zakonom proglašena nevažnost pravnih propisa donijetih prije 6. aprila 1941. godine i za vrijeme nepriateljske okupacije.

Nema proglašenja okupacije

Naši pravni ekperti su bili protiv proglašenja okupacije Kosova i Metohiji.

– Ne smijemo da im damo status legalne oružane sile. Nećemo da im damo bilo kakav pravni legalitet i legitimitet jer ga nemaju – rekao je Vučić.

Samo priznavanje okupacije je i krivično djelo, objasnio je on.

Opisao je kako albanski policajci provociraju Srbe iz kafića, a onda izvade značke.

– Uvuku im u kola, a onda „ubiju Boga u njima“, ali tako da im se ne vide povrede. Udaraju ih po stomaku, genitalijama, grudima… U stanici su im dali pikado i pokazali sliku „terorista iz Banjske“ i rekli im da ih gađaju pikadom. Kada im se momci suprostave, onda udare po njima još jače. Da li mislite da je neko reagovao? Neko od ovih i Evrope, sa Zapada, iz sveta? Niko – rekao je Vučić.

Ističe da će što više oni budu napadali srpski narod, to će Srbija više da čini za naše ljude.

Opstajaćemo na KiM uprkos teroru Prištine

Vučić je poručio da „mi nećemo da se oslobodimo Kosova, mi hoćemo da pomognemo našem narodu na KiM“.

Želimo da se u miru i na pametan način izborimo za svoja prava, rekao je on.

Vučić je upozorio da će Priština biti sve agresivnija, otvoriće most na Ibru, napadaće škole, bolnice, sve… Ali mi ćemo pronalaziti odgovor na sve to, opstajaćemo, poručio je on.

Što više oni budu napadali srpski narod, to će Srbija više da čini za naše ljude, rekao je.

– I niko neće moći da nas spriječi. A oni mogu da sanjaju o svojoj nezavisnosti. A oni mogu da sanjaju o članstvu u UN i tako mogu da sanjaju desetinama godina – poručio je Vučić.

Nisu željeli nikada ozbiljno da razgovaraju ni na koji način, žele samo progon Srba, dodao je on.

Zahtjev za povratak do 1.000 srpskih vojnika i policajaca

Vučić kaže da su nam ruke „vezane“ jer Albanci imaju podršku Zapada, a najavio je da će Srbija ponovo uputiti zahtjev za povratak do 1.000 srpskih vojnika i policajaca na Kosovo i Metohiju.

Kaže da će biti teško srpskom narodu na Kosovu i Metohiji, ali da Srbija neće izgubiti.

Govoreći o albanskoj optužnici protiv Milana Radoičića, Vučić kaže da ne znamo da li ima optužnice protiv albanskog policajca koji je upucao dvoje srpske djece i da nije čuo da je bilo ko pitao ko je upucao Dragišu Galjaka, te objasnio da Srbija vodi svoju istragu o dešavanjima u Banjskoj.

Kaže da je Kurtijev odlazak na sever Kosova i Metohije bio demonstracija sile, što je nekad radio i Adolf Hitler.

– Samo jedan problem je vidio i zbog čega je histeričan. Sio je u albanski kafić koji su otvorili, a nikada nijedan Srbin u taj lokal nije ušao. Ni kuče sa ulice nije htjelo da mu priđe. Oni ne mogu da pokore duh srpskog naroda. Možete dugim cijevima da uđete gde hoćete kad imate protiv sebe nenaoružane ljude. Ponosan sam na duh slobodarskog i nepokorenog srpskog naroda – rekao je Vučić.

Kaže da su za kupljene „rafale“ kupljeni rezervni delovi.

– Logistiku komplektnu smo kupili za naše pilote – kazao je Vučić.

Govoreći o tome ko će da kopa ili neće da kopa litijum, kaže da će o tome odluku donijeti struka.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.