Vučić: Čuvaćemo prijateljstvo i sa Izraelom i Palestinom; Želimo da budemo dio EU, ali i da imamo dobre odnose sa Rusijom i Kinom
PredsJednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je večeras u Parizu, gde učestvuje na mirovnom forumu, da je Srbija na početku sukoba između Izraela i Palestine jasno osudila upad Hamasa, ali i jasno stavila do znanja da je protiv ubijanja civila i medicinskog osoblja.
Vučić je, odgovarajući na pitanje RTS-a o tome da li je neko na forumu ponudio ideju ili rješenje za izlazak iz sukoba, rekao je da ne misli da takvo rješenje u ovom trenutku iko može da ponudi. „Morate da imate saglasnost obje strane, a to je nemoguće”, rekao je Vučić.
Vučić je istakao da je Izrael do sada imao punu podršku SAD, ali da se to sada polako mijenja zbog javnog mnjenja u Americi.
„Dobrim djelom zbog događaja, ali dobrim djelom zbog djelovanja na društvenim mrežama, gdje je potpuna dominacija pro-palestinskih poruka. Dakle, i evropski političari, pa i američki političari, moraće polako da se okreću u tom smjeru. Mi smo jasno osudili teroristički upad Hamasa. Na početku smo jasno rekli da smo protiv ubijanja civila i medicinskog osoblja. Nama su prijatelji i jedni i drugi i čuvaćemo prijateljstvo i sa jednim i drugima”, rekao je Vučić, prenosi Tanjug.
Vučić je istakao da su skupovi poput mirovnog foruma u Parizu važni, kako bi postavili stvari za budućnost i analizirali situaciju u svijetu koja se zbog rivalstva i podjela, mijenja brže i intenzivnije nego ikada.
„U poslednjih šest mjeseci, a u poslednje dvije godine, gotovo mnogo toga je promijenjeno u svijetu i mnogo toga je drugačije, nego što je bilo. I mnogo brže se mijenja nego što se mijenjalo tokom 30-40 godina. Živimo u eri intenzivnih promjena u kojem ne možemo sve ni da pohvatamo. Živimo neuporedivo brže i zato su ovakvi forumi važni da bi se stvari analizirale, da bi se mogle postavljati stvari za budućnost i da se vidi da ćemo svi biti zajedno”, rekao je Vučić za RTS upitan gdje se nalazi čovječanstvo u odnosu rivalstva SAD i Kine, s obzirom na to da ovogodišnji forum nosi naziv „Pronalaženje zajedničkih osnova u svijetu rivalstva i podjela”.
On je dodao da su se na forumu mogle čuti neke nove ideje, od najuticajnijih političkih i finansijskih centara i dodao da se moglo čuti da će krediti morati da budu dugoročniji i oročeni ne na 10 i 15 godina, već na 30 do 40 godina. On je naglasio da sve velike sile pokušavaju da povećaju svoj uticaj na afričkom kontinentu.
„Velika je borba za Afriku. To su Amerika, Kina, Evropa, čitajte, najviše Francuska, ali i Nemačka sve više zbog sirovina. Turska kao regionalna sila i Rusija, koja i svojim vojnim prisustvom, ali i dodatnim ekonomskim prisustvom, pokušava zadržati svoje mesto u Africi”, objasnio je Vučić.
On je najavio je za večeras susret delegacija Francuske i naše zemlje, gdje će imati priliku da razgovara sa Emanuelom Makronom.
Vučić je u svom obraćanju istakao važnost očuvanja dobrih odnosa sa Francuskom, kao jednom od najvažnijih zemalja u Evropskoj uniji. Takođe je istakao da je Srbija spremna da nastavi dalje reforme i da radi na jačanju ekonomske saradnje sa Francuskom.
– Ne zaboravite da smo mi u Granadi dugo razgovarali i ja to neću zaboraviti predsjedniku Makronu. U jednom teškom trenutku za Srbiju, kada smo bili pritisnuti sa svih strana. Predsednik Makron je izdvojio sat vremena da razgovara sa nama i nije mu to bio problem. To je bilo neposredno posle Banjske, kada se očekivala salva napada. Ja mislim da Srbija to mora da poštuje, nadam se da ćemo moći da ga uskoro ugostimo u Beogradu – rekao je Vučić.
On je takođe zahvalio Makronu na podršci koju Francuska pruža Srbiji na putu ka evropskim integracijama, ističući da Srbija želi da bude dio Evropske unije, ali i da očuva dobre odnose sa Rusijom i Kinom. Vučić je pozvao francuske kompanije da investiraju u Srbiju i istakao da su srpski radnici veoma sposobni i motivisani.
– Istovremeno da gledamo šta je to što možemo da dobijemo i učinimo za Srbiju. Da jedna relativno mala zemlja na vjetrometini, sa tako velikim problemima koje nosi na svojim leđima, kao što je Kosovo i Metohija, uz nedobronamjerne kritike mnogih, može i mora da opstane i da se bori za svoje interese“, zaključio je Vučić.
Predsednice vi ste nas ponos i uzor
Srbija je država koja vodi nezavisnu I vojno neutralnu politiku.
Srbi su sposoban narod da sve što žele i ostvare,tako da kao što Vučić kaže sačuvaćemo sve ono što je dobro za Srbiju ,a pogotovo prijateljstva i dobre odnose sa drugim državama.
Predsednik Vucic se trudi da odrzi dobre odnose sa svima, ali i da sacuva interese Srbije.
Marsovce si zaboravio !
Srbija gradi I neguje prijateljstva i dobre odnose sa svim zemljama sveta!
Vučiću zasto pričas bajke i lažes narod znas i sam da je to sto pričas nemoguće!?
Za Srbiju kao malu zeuje najbolje da sačuva dobre odnose sa svim zemljama sveta. Ne treba se mešati ni u čiju unutrašnju politiku.
To je naš put. Dobri odnosi sa svima.
Srpska politika je takva da mi čuvamo prijateljstva da se ne damo pokoriti ni uceniti, na fer način pokušavamo da dodjemo do nekih naših ciljeva iako smo mala zemlja ne damo da nas niko ugnjetava.
Ova vest budi optimizam u vezi sa buducim diplomatijama
Srbija mora voditi mudru politiku kako bu izbegla neprijatnost i osudu.
Predsednikova želja za članstvom u EU i istovremeno dobrim odnosima sa Rusijom i Kinom ilustruje pragmatičan pristup međunarodnim odnosima.
Vucic se trudi da Srbija odrzi dobre odnose sa svima. Da bude jaka, stabilna i nezavisna drzava.
Vučićeva izjava o očuvanju odnosa sa Rusijom i Kinom potvrđuje širok spektar spoljnopolitičkih interesa Srbije.
Predsednik Vučić pokazuje da Srbija teži dobrosusedskim odnosima i stabilnosti na Bliskom istoku.
Izjava o želji za članstvom u EU naglašava Srbiju kao konstruktivnog partnera u evropskom kontekstu
Vučićeva rešenost čuvanja prijateljstva sa Izraelom i Palestinom odražava se kao primer diplomatije u regionu.
Vučićeva želja da bude deo EU ukazuje na nameru Srbije da se integriše u evropski okvir.
Predsednik istovremeno čuva prijateljstvo sa Izraelom i Palestinom, pokazujući razumevanje različitih interesa.