Vučić: Čekaju nas teški razgovori o Kosovu i Metohiji
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je iz Davosa da u zemljama regiona postoji pad entuzijazma za ulazak u EU, posebno u Sjevernoj Makedoniji i Srbiji – prije svega zbog političkih zahtjeva koji dolaze.
Govoreći o ekonomskoj situaciji, Vučić ističe da nećemo moći da računamo na ogroman priliv evropskih investicija i veliku podršku koju smo imali ranije, već ćemo morati da se oslonimo „na svoje snage“.
U petak ga, kaže, očekuje vrlo težak razgovor sa „velikom petorkom“. Njih zanima kako Kosovo da bude primljeno u međunarodne organizacije, to je smisao, i kako Srbija da se odrekne Kosova, kaže Vučić ističući da se nada da će razgovori biti manje teški nego što očekuje.
Aleksandar Vučić je rekao da se tokom Svjetskog ekonomskog foruma u Davosu trudio da ima racionalan pristup.
„Naravno, govorili su predstavnici svih zemalja, plus predstavnik privremenih institucija u Prištini, i ono što je bilo jasno to je da postoji pad entuzijazma za ulazak u EU u zemljama regiona, posebno u Sjevernoj Makedoniji i Srbiji. To je prije svega zbog političkih zahteva koji dolaze, a tiču se ili nacionalnog identiteta ili teritorijalnog pitanja“, naveo je Vučić.
Kako kaže, trudili su se da vide i neke druge stvari koje su važne.
„Rast u evrozoni i EU će biti između 0,5 i 0,7 posto i to u narednih nekoliko godina, ukoliko ne dođe do brzog zaustavljanja rata u Ukrajini. Što znači da nećemo moći da računamo na ogroman priliv evropskih investicija, ni na toliko veliku podršku koju smo imali ranije, već da se oslonimo na svoje snage i vidimo šta je to što sami možemo da radimo“, kaže Vučić.
Lažne optužbe protiv Srbije“
Govorio je, ističe, i o „lažnim optužbama koje postoje u toj kampanji protiv Srbije“.
„Kako će ruske sluge da napadnu iz Beograda sve u regionu a da niko nije rekao izvinite, ali sam govorio i o perspektivama Srbije, o daljem privlačenju investicija, o svemu onome što je dalje pred nama. Trudio sam se da racionalizujem stvari, iako je to ovde uvijek teško. Meni je drago što smo uvijek ovde zastupljeni, ali ovo je postao klub istomišljenika – svi oni koji nisu su ustvari izuzeci koji samo potvrđuju pravilo. I po pitanju rusko-ukrajinske krize gdje nema nimalo realnog i racionalnog pristupa, već prosto je ideološki zasnovano, ali i po pitanju KiM gdje takođe niko ne želi da čuje ni šta kaže međunarodno pravo, ni kakve rezolucije postoje već imaju njihov interes i njihovu silu i to je to“, rekao je predsjednik.
Odgovorio je i na pitanje da li je imao priliku da razgovara sa premijerom privremenih institucija u Prištini.
„Ne, ja sam namjerno pustio, pošto neki kažu gdje su me smjestili, oni su me molili da sjednem u prve redove, ja se namjerno izdvojim negdje u ćošak, pa ih slušam. Onda ja govorim, pa svi moraju da se okrenu i da slušaju. Nisam imao priliku, mi razgovaramo u Briselu, ne znam ni šta da razgvovaram sa njim. Ja ne smem zbog čedom haus rul da govorim šta je on govorio,a li bilo bi interesantno – možda će se jednog dana naći neko mestuo u nekoj knjizi, pa bar da parafraziram. Ali možete da zamislite“, ističe Vučić.
„Predstoji jedan od najvažnijih razgovora o KiM“
Na pitanje šta očekuje od posjete „velike petorke“ koja dolazi u Beograd, među kojima su specijalni predstavnik EU za dijalog Miroslav Lajčak, savjetnik francuskog predstavnika, njemačkog kancelara – odgovara: „Veoma težak razgovor, jedan od najvažnijih razgovora koje smo imali u prethodnim godinama i koje ćemo imati“.
„Vrlo, vrlo težak razgovor… Nadam se da će biti pomaka, i da će razgovori biti malo manje teški od onoga što očekujem, ali to je samo moje pusto nadanje. Što se tiče naroda na KiM, ne mislim da to njih posebno interesuje, njih interesuje kako Kosovo da bude primljeno u međunarodne organizacije, to je smisao, i kako Srbija da se odrekne Kosova“, kaže Vučić.
Pred današnji dolazak posrednika oglasio se i specijalni izaslanik nemačke Manuel Saracin, i izneo stav Berlina da Srbija ne može da postane članica Unije ako ne prizna Kosovo i da se zalaže za učešće Srba u kosovskim institucijama.
Vučić je na to rekao da se on takođe zalaže za učešće Srba u kosovskim institucijama i da se za to zalagao deset godina.
„I oni su bili dio kosovskih institucija ali problem je što neki krše Briselski sporazum, istovremeno su počeli da hapse Srbe ni zbog čega i da ih optužuju za terorizam… Počeli su da zabranjuju ljudima da izlaze na birališta, elementarna demokratska, ljudska prava, da zauzimaju opštinske izborne komisije na silu specijalnim jedinicama, da bi 12 sati posle toga otkazali te iste izbore, što su takođe znali i prije toga. Počeli da zabranjuju dovoz ljekova u bolnicu u Mitrovicu. Počeli da izmišljaju trikove ne bi li izazvali neke incidente, novu provokaciju i za lične karte i za tablice, a na kraju krajeva uslov za ulazak u kosovske institucije bio je formiranje Zajednice srpskih opština, a deset godina nije formirana. Ja sam siguran da Zaracin zna šta su uslovi, a sad, to što malo više voli da bude na drugoj strani nije ništa neočekivano, a svakako nije ništa novo“, rekao je Vučić.
(pink.rs)