Vučević zatražio podršku za Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i političkih prava srpskog naroda

0

Obraćajući se poslanicima na vanrednom zasjedanju Skupštine, premijer Srbije Miloš Vučević zatražio je podršku za nacionalni program sadržan u Deklaraciji o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda.

„Tekst Deklaracije koji se nalazi pred vama je tekst naše nacionalne politike, program, ne partijski, nego narodni program. Svi ključni činioci našeg društva bili su uključeni u njegovo kreiranje i njegovu izradu. Ova Deklaracija nije plod ničijih želja i plod ničije volje, ona je program za naš spas, Deklaracija za naš opstanak“, rekao je Vučević.

„Stvarajući bolje društvo za sve građane Srbije, Srbija je digla glavu. I danas, oslobođena zabluda i svjesna da samo svojim radom i mudrošću može da preživi izazove današnjice, ona gradi svoj put, srpski put, put opstanka i očuvanja našeg identiteta“, poručio je Vučević.

Vučević je rekao da je deklaracija nastala prije svega radom i zalaganjem predsjednika Aleksandra Vučića i predsjednika RS Milorada Dodika.

„Ovo je program koji je 2. jula ove godine usvojila i Narodna skupština Republike Srpske i koji je dobio blagoslov njegove svetosti i patrijarha Srpske Pravoslavne Crkve, gospodina Porfirija. Mi treba da se izjasnimo o 49 tačaka ovog programa koji jasno, glasno, prijateljski i dobronamjerno uz uvažavanje svega i svih proklamuje našu narodnu sabornost i jedinstvo“, rekao je Vučević.

On je napomenuo da Svesrpski sabor čine predstavnici Srba iz zakonodavne i izvršne vlasti, članovi Srpske akademije nauka i umjetnosti, članovi sabora Srpske pravoslavne crkve i drugi eminentni predstavnici.

Prema njegovim riječima, u deklaraciji se navodi da srpski narod predstavlja jedinstvenu cjelinu, da postoji neophodnost održavanja Svesrpskog sabora jednom u dvije godine, kao i da će se realizovati proces nacionalnog pomirenja.

„Institucijama Srbije i RS se preporučuje da djeluju jedinstveno i koordinisano, da bi se zaustavila asimilacija Srba u državama regiona, ali i u svijetu. Kosovo i Metohija je neotuđivi dio Republike Srbije i čuvaće se njegov teritorijalni integritet i suverenitet, koji je garantovan međunarodnim pravom i rezolucijom 1244“, rekao je Vučević.

Dodao je da se moraju zaštititi Srbi na Kosovu i Metohiji i svi drugi građani lojalni Srbiji, kao i manastiri, crkve, srednjovjekovna utvrđenja, privatna imovina, groblja i drugi ugroženi objekti.

Srbija ne podržava rezoluciju o Srebrenici, jer je to pokušaj okrivljavanja cjelokupnog srpskog naroda, ocijenio je Vučević.

U Skupštini Srbije u toku je vanredna sjednica na čijem je dnevnom redu ukupno 60 tačaka, među kojima je Prijedlog odluke o usvajanju Deklaracije o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda.

Prijedlog deklaracije je 8. juna 2024. godine u Beogradu proglasio Svesrpski sabor naroda Srbije i Republike Srpske.

Dokumentom je predviđeno da će deklaracija, nakon usvajanja na Svesrpskom saboru, biti ponuđena na usvajanje Skupštini Srbije i Skupštini RS kako bi se obezbijedila njena puna primjena u Srbiji i RS.

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je Deklaraciju 2. jula dvotrećinskom većinom.

Druga tačka dnevnog reda od ukupno 60 jeste poskupljenje pretplate za javni servis, a poslanici će razmatrati i izmjene Zakona o posebnim uslovima za realizaciju projekta izgradnje stanova za pripadnike snaga bezbjednosti, kao i Zakona o platnim uslugama i nekoliko zakona o zaduživanju, prenosi Tanjug.

Guverner Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković rekla je na sjednici Odbora za finansije prošle sedmice da je osnovni cilj Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o platnim uslugama da se već postojeća inovativna platna rješenja unaprijede novim funkcionalnim rješenjima kojima se uvodi otvoreno bankarstvo.

„Ovaj koncept donosi dvije nove vrste platnih usluga na naše tržište od kojih je prva iniciranje plaćanja sa platnog računa koji korisnik ima otvoren kod drugog pružaoca platnih usluga, a druga je usluga objedinjenog pregleda informacija o platnim računima koje korisnik ima otvorene kod više banaka“, navela je Tabakovićeva.

Među prihvaćenim prijedlozima za zaduživanje je i prijedlog o zaduživanju Srbije za izgradnju nacionalnog stadiona, a riječ je o sumi od 42 milijarde dinara za koliko će se Srbija zadužiti kod Banke Poštanska štedionica.

Poslanici će na narednoj sjednici izabrati guvernera Narodne banke Srbije, a za tu funkciju je ponovo predložena Jorgovanka Tabaković kojoj mandat ističe 6. avgusta ove godine.

U obrazloženju za reizbor Jorgovanke Tabaković za guvernera se navodi da su kao najvažniji razlozi uzeti u obzir rezultati koje je ostvarila u postizanju ciljeva i obavljanju funkcija u prethodnom periodu, naročito doprinos uspješnoj koordinaciji fiskalne i monetarne politike i postizanje makroekonomske stabilizacije zajedno sa Vladom Srbije i drugim nadležnim institucijama.

(Sputnik)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.