Vrijeme za konkretnu akciju Srbije: Dosta je bilo američkog licemjerja o Kosovu i Metohiji
Napuštanje dijaloga i povratak u svoje institucije – nema tu šta više da se razmišlja da li je potez radikalan, ili ne, hoće li nam prijetiti investitori, ili ne. Nikada nećete pogriješiti ako povučete potez koji od vas očekuje ogromna većina naroda, kaže Nebojša Čović, komentarišući najnovije nasilje Prištine nad Srbima na sjeveru Kosova i Metohije.
Potez premijera prištinskih privremenih institucija Aljbina Kurtija otišao je korak dalje ka okupaciji Srba na Kosovu i Metohiji u namjeri da getoizuje i srpski sjever pokrajine.
Specijalne policijske snage Prištine su na sjeveru Kosova i Metohije, gdje im po Briselskom sporazumu nije mjesto. Uz suzavavac i dimne bombe, zaposjeli su zgrade opština u Zubinom Potoku, Zvečanu i Leposaviću, kako bi Kurtijevim „gradonačelnicima“ omogućili da u njih uđu.
Licemjeri – i gluvi i slijepi za Srbe
Naravno, sve se odigralo uz nemiještanje kao i inače slijepog i gluvog Kfora na sve što se dešavalo, iako je po mandatu UN tu upravo da čuva mir i bezbjednost. U namjeri da zaustave zauzimanje opštinskih zgrada povrijeđeno je 10 Srba.
Šta poslije najnovijeg terora Prištine nad Srbima koji su danas zatražili od predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da suspenduje dijalog dvije strane u Briselu dok se iz opština ne povuku Kurtijevi „gradonačelnici“ i jedinice specijalaca. Poslije današnje sjednice Savjeta za nacionalnu bezbijednost Srbije, Vučić je ponovio da na prvi napad na Srbe na sjeveru Kosova i Metohije, Srbija neće sjedjeti skrštenih ruku. Oružane snage Srbije ostaju do daljeg u najvišem stepenu borbene gotovosti.
Ovo su posljednje radnje u smislu etničkog čišćenja srpske nacionalne zajednice na prostoru KiM i to se sve radi sinhronizovano sa takozvanom međunarodnom zajednicom. Koji je rezultat specijalnih izaslanika EU i SAD-a Miroslava Lajčaka i Gabrijela Eskobara? Rezultat je nasilno upadanje u institucije Republike Srbije, u opštine i pritisak na Srbe i nasilje prema srpskoj nacionalnoj zajednici na prostoru Kosova i Metohije“, kaže nekadašnji šef Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju u Vladi Srbije.
Odgovorna Amerika
On nema dilemu da je za to što se dešava, prije svih, odgovorna Amerika.
„To jučerašnje podizanje prištinskhi specijalnih policijskih jedinica nije moglo da se desi, a da Kfor to nije vidio, pa je to dopustio. Naravno, zna se ko komanduje Kforom – Amerikanci. Ko komaduje NATO-om, naravno Amerikanci. Ako to nije bilo jasno postalo je potpuno jasno onog trenutka kada je došlo do ruske specijalne operacije u Ukrajini – i ko komanduje NATO-om i u šta se pretvorila Evropa“, ocjena je našeg sagovornika.
On zato smatra da je Amerika na potezu i da bi ona morala odmah da obezbijedi da Kurtijevi ljudi napuste opštine, da njegove specijalne jedinice napuste sjever Kosmeta i to u roku od 24 sata i da tome asistira Kfor.
Nije, međutim, uopšte uvjeren da će tako i biti. Najnoviju Kurtijevu akciju vidi kao vrhunac ekstremno pokvarenog licemjerja zemalja Kvinte na čelu sa SAD. Dosta je toga, kaže Čović, ocijenivši da treba napustiti taj nazovi dijalog za koji se, kako kaže, i prije godinu dana znalo da je na aparatima, da je umro.
To, dodaje on, nije nikakav dijalog nego neprekidno varanje i laganje. Bilo je, smatra, evidentno još 2013. godine kada je potpisan Briselski sporazum da Priština neće ispuniti preuzete obaveze o čemu svjedoči da ni danas nije formirana Zajednica srpskih opština. Samo im je dato vrijeme da se organizuju, naoružaju, formiraju specijalne jedinice i sve ostalo. Kao i u slučaju Minskih sporazuma između Rusije i Ukrajine koji su Kijevu isposlovali vrijeme da se pripremi za rat. To su nedavno priznali nekadašnja njemačka kancelarka Angela Merkel i bivši francuski predsjednik Fransoa Olanad.
Povratak u svoje institucije
Po ocjeni Čovića, stekli su se i potrebni i dovoljni uslovi da se Srbi na sjeveru KiM pod hitno vrate u naše institucije, pa makar ih zvali i paralelnim, iako, kako dodaje, ne možemo imati paralelne institucije u sopstvenoj državi.
Nema tu više mjesta nikakvom filosofiranju, jasan je Čović, podsjećajući da ogromna većina našeg naroda ima jasan stav po pitanju Kosova i Metohije.
Na pitanje, koliko su poslije svega što preživljavaju, posebno u poslednjih godinu i više dana, Srbi na sjeveru Kosmeta blizu toga da se samoorganizuju, on nema dilemu:
„Mislim da ako ima imalo razmišljanja o tome da je to trebalo da bude već juče. I niko nema pravo ni da osudi, niti da zamjeri Srbima zbog toga“. Na pitanje kakve posljedice država Srbija može da trpi u slučaju izlaska iz dosadašnjih okvira po kojima se kretalo navodno rješavanje pitanja Kosmeta, on kaže da su one vjerovatno ekonomske, ali u isto vrijeme i postavlja pitanje.
„Da li možemo da poredimo bilo kakve posljedice u odnosu na to da nam neko oduzme 15 odsto naše teritorije. Kakve su to posljedice za jedan narod koji baštini prostor Kosova i Metohije kao duhovni izvor svog postojanja, svoje vjere, svoje kulture?“
Nije gotovo, ne možemo biti robovi investicija
Mi, kako kaže, ne možemo da budemo robovi investicija, osim ako to većinski ne odluče naši građani. On i to vidi kao jednu od zamki, jer smo Briselskim sporazumom u nekoliko dobili jednu vrstu mira i stabilnosti za ekonomski razvoj, da bi to, valjda platili visokom cijenom odricanja od dijela svoje teritorije.
„Mnogi će napolju reći, pa i njihove strukture ovdje u našoj zemlji, da je to već završena priča i da je to već gotovo. Ne, ništa nije gotovo, ništa nije završeno i oni to jako dobro znaju. Može da bude gotovo i završeno ako Srbija pristane na to“, ističe Čović i dodaje – baš da vidimo ko su ti koji bi na to pristali, direktno, ili indirektno.
Upravo sve ovo što se dešava na Kosovu i Metohiji govori da ništa nije gotovo, jer da jeste za svim ovim ne bi posezali ni Kurti, ni Zapad, odnosno Amerika, zaključio je sagovornik Sputnjika.