Vrhovni sud blokirao Bajdenov oprost studentskih kredita
Američki Vrhovni sud zadao je predsjedniku Džo Bajdenu težak udarac nakon što je spriječio njegov plan da oprosti studentske kredite u vrijednosti od 430 milijardi dolara, što je potez koji je trebao pomoći 43 miliona Amerikanaca i ispuniti predizborno obećanje.
Sudije su u odnosu šest naprema tri presudili u korist šest konzervativno orijentisanih saveznih država koje su se usprotivile Bajdenovoj politici.
Odluka je, takođe, naškodila 26 miliona Amerikanaca koji su se prijavili za oprost duga nakon što je Bajden najavio svoj plan u avgustu 2022. godine i predstavlja politički zastoj za demokratskog predsjednika.
Predizborno obećanje iz 2020. godine
Arkansas, Iowa, Kansas, Missouri, Nebraska i Južna Karolina osporili su otpis duga.
Sud je odluku donio na posljednji dan zasjedanja, koje je počelo u oktobru, prenosi Hina, pozivajući se na Reuters.
Ukupno 26 miliona američkana koji su koristili kredit se prijavilo za oprost duga između avgusta 2022. godine, kada je Bajden najavio svoj plan, i prošlog novembra, kada su ga niži sudovi osporili.
Bajdenov plan trebao je ispuniti njegovo predizborno obećanje iz 2020. godine da će otpisati dio saveznog studentskog kredita, koji iznosi 1.600 milijardi dolara.
Plan su kritikovali republikanci, koji su ga nazvali prekoračenjem predsjedničkih ovlašćenja i nepravednim pogodnostima za visokoobrazovane, dok drugima nije omogućena ista vrsta pomoći.
Bajden se nada da će ponovo biti izabran na predsjedničkim izborima iduće godine.
Američka vlada bi, prema planu, oprostila do 10.000 dolara duga za Amerikance koji zarađuju manje od 125.000 dolara i koji su se zadužili kako bi platili obrazovanje nakon srednje škole i do 20.000 dolara za dobitnike stipendije Pell za studente iz porodica s nižim primanjima.
Bajden: Rrazočaravajuća i pogrešna odluka
Bajdenova administracija je tokom sudskog postupka u februaru rekla da je plan odobren prema saveznom zakonu iz 2003. godine, koji američkom ministru obrazovanja omogućuje da “oprosti ili prilagodi” finansijsku pomoć za studente tokom rata ili vanrednih prilika.
Ukupno 53 odsto Amerikanaca je reklo da podržava Bajdenov oprost duga, dok mu se protivilo 45 odsto, prema anketi Reutersa i Ipsosa u martu, pri čemu su učesnici bili strogo podijeljeni prema stranačkim afinitetima, odnosno demokrate su uglavnom bile za, a republikanci protiv.
U prvim reakcijama Bajden je odluku Vrhovnog suda nazvao razočaravajućom i pogrešnom te je rekao da će raditi na pronalaženju drugih načina za pružanje pomoći američkim porodicama.