„Vratija se Picula“: Briselsko-hrvatski pendrek se sa Crne Gore prebacio na Srbiju, poručuje da mnogo toga treba da uradi za ulazak u EU, naravno uz sankcije Rusiji i priznanja lažne države

0

Nastavak pritisaka na Srbiju i predsjednika Aleksandra Vučića da odustane od suverenističke politike u kojoj je Srbija na prvom mjestu, nepoštovanje ljudskih prava Srba pod neosnovanim optužbama da Beograd navodno destabilizuje prilike u BiH i Crnoj Gori – tako bi mogla da se protumači odluka Evropskog parlamenta da za novog izvjestioca za Srbiju bude izabran hrvatski evroposlanik Tonino Picula iz Progresivne alijanse socijalista i demokrata. Ova otvorena provokacija EP, na osnovu dosadašnje retorike Picule, ima cilj da se, pod izgovorom navodne borbe za evropske vrijednosti, nastavi politika dvojakih standarda, pisala je beogradska Politika.

A da će ove riječi biti itekako tačne, potvrđeno je i danas. Osoba, koja je zajedno sa Vladimirom Bilčikom i Miroslavom Lajčakom sve radila na međunarodnom polju kako bi tridesetoavgustovsku većinu u Crnoj Gori predstavila kao izazivače nestabilnosti, ridajući nad sudbinom DPS-a i Mila Đukanovića, potvrdilo se i danas. Naime, aktivirajući svoje ideološke saradnike oličene u medijima Dragana Šolaka, jasno je da će se modeli pritiska nastaviti na Srbiju, ali očito u mnogo većoj mjeri nego što je to bilo za Crnu Goru.

Jer našu državu su, jelte, donekle i „vaspitali“ i vratili u zapadnjačke okvire nakon što je postojala bojazan da bi promjenom vlasti došlo do širenja „malignog ruskog uticaja“. Sada, okreću se na ključnog igrača u regionu i jednu zemlju koja se suvereno drži u neuvođenju sankcija Rusiji i balansiranju između Istoka i Zapada.

Tako nam Picula danas preko Šolakovog N1, a što naravno prenosi i njihova podgorička filijalica, poručuje da za specijalnog izvjestioca za Srbiju nije imenovan zato što je Hrvat, nego zato što se „dokazao“.

“Ali jednako tako u tom procesu, osim podrške, mi smo često bili kritični prema svemu onome što smo cijenili nedopustivim ili nedovoljno razvijenim kada je riječ o državama kandidatima. Zaista, ja bih volio da i Srbija na neki način ide korak u korak sa svojim političkim ambicijama”, dodaje.

Kako je rekao, u idućem periodu bi trebalo da se prestane sa ponavljanjem nekih starih grešaka.

“Niko ne bira izvan Srbije vlast u Srbiji, ali ukoliko zemlja želi da postane članica EU, tada se mora partnerski odnositi i prema EU, koja ima svoje kriterijume. I ja vjerujem da u tom slučaju, ako se budemo poštovali, ako budemo pristajali na metodologiju, da ćemo zabilježiti napredak”, rekao je Picula, ističući da pred Srbijom ima “jako puno posla”.

Ključne poruke Picula šalje da je minimum minimuma da bi Srbija mogla biti članica EU samo kada bi priznala lažnu državu Kosovo i uvela sankcije Rusiji. Ipak, navodi, to uopšte nije dovoljno. Stoga je očito da evropskim birokratama bode oči što Srbija ostaje suverena u svojim odlukama, za razliku od Crne Gore. Sad, kada bi se zapitali, Crna Gora bi zbog ispunjavanja velikih kriterijuma, a pogotovo nakon dobijanja pozitivnog IBAR-a, mogla koliko sjutra da uđe u EU, ali to će se uvijek kositi sa politikom proširenja najveće evropske zajednice, kojoj očito sada ovo nije prioritet. Stoga, pitanje je političke kičme. I pitanje je hoće li dozvoliti Toninu Piculi, starom Đukanovićevom drugaru, da vedri i oblači Srbijom.

Na pitanje o Vučićevom sastancima i sporazumima s nizom evropskih lidera, poput francuskog predsjednika Emanuela Makrona i njemačkog kancelara Olafa Šolca, kao i o dolasku predsjednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen koja u petak stiže u Beograd, Picula je naglasio da je važno otvarati i zatvarati poglavlja i klastere, ali da je jednako tako važno i da li ste nekome potrebni.

“To je u politici realnost, očito da postoji lideri država članica EU koje iz svojih nacionalnih interesa Srbiju doživljavaju kao partnera. Koliko pri tome vode računa o cjelini situacije u Srbiji, to je pitanje za njih”, rekao je tužni Picula.

Vučić je u utorak izjavio da je “jako dobro razumio poruku” koju je EP posala izborom Picule, ali da će sarađivati sa njim.

“Znate da je Kaja Kalas šefica za bezbjednost i spoljne poslove EU. Glavni čovjek je Matije Masikas takođe iz Estonije. Kao izvjestilac za takozvano Kosovo u EP, kako čujem, biće ponovo Estonac. Estonac je šef kancelarije visoke komisije na Kosovu. Opet Estonac, mnogo čudno. A nama dali Hrvata. Baš im hvala! Nije problem u Hrvatu, već u njegovim stavovima”, kazao je Vučić.

Picula će na poziciji izvjestioca za Srbiju naslijediti slovačkog poslanika iz grupe Evropske narodne partije (EPP) Vladimira Bilčika.

U proteklom mandatu je bio stalni izvjestilac za Crnu Goru, prije toga je vodio delegaciju EP za BiH i Kosovo* i bio zamjenski član za delegacije za odnose sa Srbijom.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.