Vrata BRIKS-a biće otvorena za Srbiju

0

Zamjenik ministra inostranih poslova Ruske Federacije Sergej Rjabkov izjavio je danas da BRIKS želi da otvori vrata zemljama koje su zainteresovane za produbljenu saradnju i da je Srbija među onim državama koje su dobrodošli kao partneri.

Rjabkov je naveo da će se na Samitu BRIKS-a, koji počinje danas u Kazanju okupiti više od 30 svjetskih lidera i međunarodnih organizacija i izrazio nadu da će tokom trodnevnog skupa biti donijeta odluka o uvođenju kategorije „države-partnera“.

Pojasnio je da se BRIKS do sada razvijao kao organizacija koja se postepeno širila, ali koja je istovremeno praktikovala formate „Autrič“ i BRIKS plus.

„Autrič podrazumijeva blisko susjedstvo: na primjer, kada je predsjedavala Južna Afrika , ona je pozivala uglavnom afričke zemlje. A BRIKS plus znači pridruživanje država iz drugih regiona, između ostalog i po principu koordinacione uloge koje te države imaju u istovrsnim multilateralnim strukturama“, naveo je Rjabkov u intervjuu za Politiku.

Kako je rekao, BRIKS sada želi da otvori vrata zemljama koje su zainteresovane za produbljenu saradnju u sferama zanimljivim za njih , kako bi, kaže, mogle da uzmu maksimalno učešće u efektivnom radu.

„Srbija je naravno kao jedan od naših najpouzdanijih partnera u Evropi, na Balkanu, tradicionalno prijateljska zemlja koja je s Rusijom povezana mnogim nitima u raznim oblastima, među onima koji su nam dobrodošli kao partneri“, naveo je Rjabkov.

Naglasio je da BRIKS podrazumijeva poštovanje suverenog izbora i da nikoga ni na šta ne primora, iako je u interesu da se dinamika približavanja BRIKS-u nastavi.

Komentarišući želju Turske da se pridruži tom savezu, Rjabkov kaže da o prijemu novih članova u punom smislu te riječi tokom ove godine nema govora i dodaje da se od 1.januara 2024.godine broj članova BRIKS-a gotovo udvostručio, a da se članice koje su se tek pridružile još nisu u potpunosti akomodirale.

„Nije lako kombinovati dalje proširenje i efikasnost na djelu. Poštujemo želju Turske da se pridruži BRIKS-u i drago nam je što će predsjednik Erdogan doći u Kazanj“, istakao je ruski zvaničnik.

Na konstataciju da Rusija tradicionalno podržava Srbiju u vezi sa najvažnijim pitanjima kao što je pitanje KiM, glasanje o rezoluciji o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN, Rjabkov je istakao da je ta zemlja uvijek bila i da će biti među onima koji prednjače u promovisanju stava u međunarodnoj zajednici da Srbija i Srbi žele mir i normalan suživot sa svima.

Kako kaže, ne smije se dozvoliti da Srbija i srpski narod budu i dalje apsolutno neprihvatljivo stigmatizovani.

Rjabkov smatra da ideja o kolektivnoj odgovornosti čitavih naroda i država, ishodeći iz savremenih iskustava, mora biti odbačena i da Zapad mora da shvati da je vrijeme takvog diktata prošlo.

Dodao je da će se Rusija na svim platformama – u Savjetu bezbjednosti i Generalnoj skupštini UN, u OEBS-u držati tog stava.

„Postkonfliktna normalizacija na Balkanu bila bi uspešnija da je nisu toliko kočili zapadnjaci koji su zainteresovani za podjele i koji žele da kosovska rana boli, a ne da zaraste, koji žele sve da potčine svom diktatu i da ozvaniče članstvo u strukturama iz kojih nema izlaza“, kaže Rjabkov.

Poručio je da će Rusija nastaviti da brani interese Srbije i srpskog naroda uz ocjenu da je neophodno pokazati političku volju i čvrstinu kako bi se razgovaralo i zajednički doći do potrebnih rešenja.
„Tada će šanse za napredak i izlaz iz kriza biti znatno veće“, zaključio je Rjabkov.

(Sputnjik)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.