Vraćanje sata može biti loše za pojedine osobe

0

Prema britanskom Društvu za Alchajmerovu bolest, pomjeranje satova unazad koje nas očekuje tokom ovog vikenda može zbuniti osobe s demencijom. Budući da zimska jutra postaju mračnija, ljudima s demencijom može biti teško prilagoditi svoje spavačke navike. Njihov unutrašnji biološki sat takođe treba više vremena da se prilagodi novoj situaciji.

Kako dani postaju kraći, neki pacijenti s demencijom mogu doživjeti „sindrom zalazećeg sunca“, što uzrokuje promjene u ponašanju kasnije tokom dana. U takvim situacijama, osoba s demencijom može postati vrlo uznemirena ili zbunjena.

Demencija je sindrom povezan s kontinuiranim smanjenjem funkcija mozga. Alchajmerova bolest je jedan od najčešćih oblika demencije. Simptomi demencije uključuju gubitak pamćenja, smanjenje mentalne oštrine i brzine. Pogođene osobe mogu imati poteškoće s govorom, a takođe i problema s raspoloženjem i prosuđivanjem u određenim situacijama.

Nije svima isto

Dobrotvorna organizacija podsjeća da njegovatelji osoba s demencijom mogu preduzeti korake kako bi smanjili poremećaje i promijenili dnevnu rutinu:

Održavanje dosljedne rutine tokom dana i prije spavanja kako bi se regulisao poremećeni unutrašnji sat. To uključuje redovne obroke i vježbanje svaki dan u isto vrijeme.

Izlazak na svježi vazduh tokom jutra, što pomaže uspostavljanju unutrašnjeg tjelesnog sata kod osoba s demencijom i čini ih umornijima i spremnijima za spavanje naveče.

Izbjegavanje činioca koji mogu ometati san tokom dana, poput konzumiranja kofeina i drijemanja.

Doktor Tim Benland iz Društva za Alchajmerovu bolest napominje da vraćanje satova unazad za većinu nas predstavlja jednostavnu promjenu, ali za osobe s demencijom to može izazvati tjeskobu, zbunjenost i razdražljivost, prenosi „Klik“.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.