Minsk: Zapadni pokušaji dominacije uključuju Srbiju i druge zemlje na istoku
Vašington i Brisel, koji bezobzirno krše pravne i moralne norme, trenutno su spremni da iskoriste sve postojeće resurse u cilju dominacije na istočnom pravcu. Očigledni su pokušaji Zapada da uvuče u NATO Srbiju, Bosnu i Hercegovinu, kao i zemlje postsovjetskog prostora, izjavio je državni sekretar Savjeta bezbjednosti Bjelorusije Aleksandar Volfovič.
Državni sekretar je istakao da NATO posmatra stupanje Finske i Švedske u tu organizaciju kao jednu od faza vojno-političkog osvajanja Evrope i „popunjavanja karike koja nedostaje“ u cilju formiranja kompletnog istočnog krila.
Prema njegovim riječima, situacija na zapadnim granicama Bjelorusije ostaje nemirna, nastavlja se militarizacija Poljske i baltičkih zemalja.
„Zapad, koji nije siguran u uspješnu realizaciju ‘ukrajinskog projekta’, vidi Poljsku kao ključni ‘bastion’ na istočnom krilu“, ocijenio je državni sekretar u intervjuu izdanju „SB. Bjelorusija danas“.
Volfovič je podvukao da se svijet metodično pretvara u poligon globalne konfrontacije, a nakon povlačenja Sjedinjenih Američkih Država i njihovih saveznika iz glavnih sporazuma o kontroli naoružanja, o sprovođenju verifikacionih aktivnosti, nivo uzajamnog nepovjerenja značajno je povećan.
„Protekli jubilarni samit NATO u Vašingtonu ponovo je demonstrirao agresivnu srž Alijanse. Ratna psihoza svuda se pojačava, prijetnje sankcijama se i dalje upućuju državama koje ne igraju ‘onako kako sviraju’ Sjedinjene Države i njihovi sateliti“, naglasio je državni sekretar.
Rusko nuklearno oružje u Belorusiji — blagovremena odluka
Komentarišući nuklearnu agendu, Volfovič je naglasio da ona dobija na sve većoj aktuelnosti usljed očiglednog i značajnog rasta konfliktnog potencijala.
„U toku je ubrzana modernizacija američkog taktičkog nuklearnog oružja, koje se skladišti u evropskim zemljama“, rekao je zvaničnik.
On je naglasio da je poznato da je 150 nuklearnih avionskih bombi raspoređeno u avionskim bazama u Belgiji, Njemačkoj, Italiji, Holandiji i Turskoj, a njihova ukupna snaga ekvivalentna je snazi 2 hiljade nuklearnih bombi bačenih na Hirošimu i Nagasaki.
Volfovič je zaključio da je apsolutno ispravna i blagovremena bila odluka Minska o raspoređivanju na bjeloruskoj teritoriji ruskog taktičkog nuklearnog naoružanja kao najvažnijeg elementa sistema strateškog obuzdavanja.
(Sputnik)