Vojsku svedoše na prepucavanje saopštenjima: Kako je general Lazarević degradirao jednu od najvažnijih institucija?
Kakav je trenutni odnos na relaciji Ministarstvo odbrane i predsjedništvo, kao i o tome kakvi su odnosi unutar Vojske Crne Gore, govorili su portparol NSD-a Mirko Miličić, vojni analitičar Zdravko Kasalica i novinarMarko Stojanović,
Pažnju je izazvala činjenica da se predsjednik Crne Gore Jakov Milatović nije pojavio niti na proslavi dana MUP-a, niti Dana Vojske, iako je za drugi opravdan zbog samita Brdo-Brioni. Miličić navodi da građani mogu sami da se pitaju zašto se predsjednik države nije na valjan način odnio prema tome.
„Vidimo da postoji neka vrsta izbjegavanja na toj relaciji, a postoji i goruće pitanje smjene generala Zorana Lazarevića, sadašnjeg načelnika Generalštaba Vojske Crne Gore gdje se nama iz nerazumljivih razloga on nametnuo kao zaštitnik čovjeka sa sumnjivom prošlošću. Vratimo se na 2011. godinu kada se tada pukovnik Lazarević po maletene naređenju tadašnjeg načelnika Generalštaba Dragana Samardžića obračunavao sa Sindikalnom organizacijom Vojske Crne Gore. I prilikom popisa su pripadnici Vojske koji su se nacionalno izjašnjavali kao Srbi trpjeli šikaniranje iste godine a uloga za tu stvar je bila dodijeljena tadašnjem pukovniku Lazareviću“, kazao je Miličić.
Dodaje da je tada pokrenuta inicijativa vanrednog unapređenja određenih oficira Vojske a tadašnji predsjednik Skupštine Ranko Krivokapić je stopirao unaprjeđenje a 2022. godine upravo inicijativa da se vanredno imenuje od načelnika Generalštaba, došla je od Raška Konjevića, tadašnjeg ministra u manjinskoj Vladi.
„Treba se vratiti i u 2020. godinu kada je tadašnji ministar vojske iz redova DPS-a Predrag Bošković u jeku litija i napada DPS-a na SPC, i kada su sa jedne strane sprječavali vjerske slobode određenim pripadnicima Vojske Crne Gore koji su, u koliko god malom broju preostali i koji su bili Srbi pravoslavci, sa druge strane su 135 oficira, među kojima je bio i Lazarević, naprasno dobili unaprjeđenje, jer su se očito strastveno borili za interese DPS-a. Imamo situaciju gdje smo svi bili svjedoci otvorenog pisma premijeru, predsjedniku Skupštine i predsjedniku države gdje se on žali da mu ministar Krapović ne dozvoljava da sprovodi svoje aktivnosti, ali smo iz naših kanala dobili informacije kako on koristi svoje aktivnosti u drugim NATO državama i u njihovim centrima, a to je otvoreno lobiranje protiv sadašnjeg državnog vrha, protiv Vlade i predsjednika Skupštine“, kazao je Miličić.
On se, dodaje portparol NSD-a, sada žali da ga neko sputava.
„Politika ne treba da ima mjesto u Vojsci i ona mora biti odraz jedne zemlje, a naprotiv, Lazarević je nastavio sa agitovanjem za partiju za koju je odrađivao poslove“, kazao je Miličić.
Zdravko Kasalica je kazao da ime generala Lazarevića u Vojsci, makar onom dijelu koji su časni pripadnici Vojske, ne izaziva lijepo raspoloženje i razmišljanje.
„Svojevremeno pukovnik Lazarević, koji je 2010. godine postavljen na dužnost zamjenika načelnika Generalštaba admirala Samardžića vršio je sudski dokazanu diskriminaciju. Radi se o političkoj, vjerskoj, sindikalnoj i nacionalnoj diskriminaciji. U srećnim državama bi premijer podnio ostavku ako bi se tako nešto dešavalo a ne ministar odbrane. Međutim, kod nas, ne da se to nije dešavalo, već je došlo do unapređenja takvih ljudi. Svojevremeno je Lazarević optužio Sindikat odbrane i Vojske Crne Gore da su ti ljudi, među kojima sam bio i ja, rušili vojni spomenik na Tuđemilu. Čak je i u gardijskoj jedinici rekao da ima saznanja da smo mi spremni da ubijemo i ministra odbrane ako zatreba i nagovarao ljude da se iščlane a nama je prišivena etiketa da smo srpski sindikat“, kazao je Kasalica.
Dodaje da to govori o toj osobi i koliko on u stvari prati ljudska prava i slobode. Kasalica navodi da pripadnici Vojske Crne Gore nisu ništa drugo osim građani Crne Gore i da ta uniforma ne smije da ograničava nikakva druga prava koja su garantovana Ustavom drugim građanima Crne Gore.
„Svojevremeno je i rekao da je ukinut VMA jer su oni zdrava Vojska. Koliko smo zdrava Vojska, pokazali su naredni dani jer je bilo mnogo samoubistava u Vojsci. Nakon toga nagrađen je diplomatskom službom kao vojni ataše.
„Vanredno je po drugi put unaprijeđen. Diplomatske misije dođu kao nagrada oficirima koji su pokazali revnosnost ne prema državi već prema jednoj politici, jednoj nakaradnoj politici koja je Crnu Goru dovela u ovavak položaj u kom se nalazimo. On je vanredno unaprijeđen u čin generala i sada vedri i oblači u Vojsci Crne Gore. U Vojsci Crne Gore u 90% ništa značajno nije promijenjeno od 2020. godine“, kazao je Kasalica.
Marko Stojanović kazao je da su ovo stvari koje su poznate ali je činjenica da Lazarevića i Samardžića prate afere odavno i to nije ništa novo.
„Prate afere generalno čitavu Vojsku Crne Gore. Lazareviću vjerovatno jeste bilo mjesto na proslavi Dana Vojske, ako uzmemo to kao izbor dešavanja. Zašto ga oni nisu zvali, mislim da je to samo predstava za javnost“, kazao je Stojanović.
Novinar komentariše odnos Krapovića i Lazarevića i dodaje da prisustvujemo prepucavanjima saopštenjima.
„Smiješno izgleda da se jedna takva institucija sroza na obračun saopštenjima i ne mogu da shvatim ni ministra ni gospodina Lazarevića. Može li to da se riješi unutar institucije, unutar Vojske? Vojska treba da bude odlika ove države. Ljudi u Vojsci bi trebali da budu najbolji reprezent naše države a mi prisustvujemo prepucavanju saopštenjima“, kazao je on.
Miličić se nadovezao i kazao da je to degutantno, gdje prisustvujemo pismima Lazarevića.
„Sjetimo se zajedničke države i kako je ijzgledala JNA i kakvi su tu bili generali. Znalo se šta je to Vojska. Sada imamo situaciju da se od 2006. godine i ono u šta se ta institucija pretvorila, nažalost. Vojska bi trebala da nastavi onu tradiciju koju imaju nekada zajedničke države ali i Knjaževina i Kraljevina, imali smo dugu vojničku tradiciju a sada svodimo to na nivo partijskog punkta. To moramo ispravljati a Vojsci su potrebne reforme“, jasan je Miličić.
Saglasan je da se u Vojsci nije mnogo toga promijenilo zbog ekspertske i manjinske Vlade, gdje je u drugoj bio na čelu Raško Konjević.
„Kada je u pitanju Ministarstvo na čelu sa Draganom Krapovićem, on dolazi iz porodice koja ima vojnu tradiciju i ima senzibilitet ka Vojsci. Politika nema mjesta u Vojsci, naravno svaki vojnik ima političko mišljenje isto kao što je situacija o odvojenošću Crkve i države, isto je i sa Vojskom. Ipak, političar na čelu ministarstva treba da uradi sve da Vojska bude pravi reprezent ove zemlje“, podvlači Miličić.