Vlasnici hotela ogorčeni što nema Ministarstva za turizam, a zatvoreni su im hoteli

0

Na apel hotelijera, Odbor udruženja turizma i ugostiteljstva Privredne komore održao je hitnu elektronsku sjednicu na kojoj je ocijenjeno da nove mjere Ministarstva zdravlja, donijete u susret predstojećim praznicima, ugrožavaju zimsku turističku sezonu.

Ističu da je turistička privreda sjevera uložila velika sredstva za pripremu sezone, što je rezultiralo povećanim interesovanjem domaćih i turista iz okruženja, te brojnim rezervacijama.

Tim prije što je ministar finansija Milojko Spajić nedavno izjavio da crnogorska privreda više nikad ne smije da trpi zbog politike i da neće ponoviti grešku sa zatvaranjem granica, jer mora reanimirati svoju ekonomiju koja je zavisna od turizma.

Pred Novu godinu zatvoren je hotel ,,Splendid“, prvi put od osnivanja, kao i svi hoteli Budvanske rivijere.

Direktor hotela „Hilton“ Nemanja Nikolić smatra da je suludo dozvoliti rad skijališta, a zabraniti dolazak na njih.

„Imali smo organizovane grupe iz Albanije, koje bi za praznike išle na skijališta, naravno sa PCR testom i sa poštovanjem svih mjera, a sad nam je i to onemogućeno“, istakao je Nikolić, koji je ogorčen što im je jedino ostalo da traže pomoć preko Privredne komore, jer druge adrese nema.

„Sad nam je problem što nemamo s kim da pričamo“, rekao je Nikolić i dodao da turisti prate naše mjere, tako da su odmah krenuli otkazi.

On ističe da mjera trebale da budu donešene prije 20 dana.

„Sa ovakvim mjerama i da nam subvencionišu cijele plate, malo je. Ako definišemo da ne radimo onda da ne radimo, a da ne pominjem iživljavanje inspekcije koja nam piše kaznu 2.500 eura zato što gost nije nosio masku. Sve je nekako prevaljeno na nas“, poručuje direktor hotela ,,Hilton“ i napominje da na platnom spisku imaju 135 ljudi i da treba povesti računa o njima i njihovim porodicama.

Predsjednik Odbora Udruženja turizma i ugostiteljstva PKCG Ranko Jovović, koji je vlasnik hotela ,,Onogošt“ i ,,Lighthouse“, Ski centra Vučje i Gradske kafane u Herceg Novom, kaže da mjere nanose velike štete hotelijerima, pogotovu zato što je bilo veliko interesovanje za praznike.

Na hitnoj elektronskoj sjednici ovog odbora privrednici su ocijenili da je ovim mjerama de facto uveden lokdaun i da ga mora pratiti adekvatna ekonomska podrška koja bi nadomjestila troškove i gubitak u poslovanju turističkih poslenika.

„Hotelijeri i ugostitelji navode da bi na ovaj način bilo upošljeno 40 odsto kapaciteta, što bi bilo dovoljno za održivost poslovanja“, ističu u PKCG.

„Cijeneći činjenicu da je Ministarstvo zdravlja prepoznalo skijanje kao bezbjedan individualni sport koji se upražnjava na otvorenom prostoru, uz obaveznu primjenu mjera i upotrebu zaštitne opreme, skrećemo pažnju da se skijanje i ostale aktivnosti na snijegu praktikuju u ekstremnim planinskim uslovima, te je neophodno obezbijediti elementarne usluge skijašima i drugim posjetiocima u vidu omogućavanja konzumiranja toplih napitaka i obroka i zadovoljavanja osnovnih fizioloških potreba, uz poštovanje svih epidemioloških mjera koje se odnose na organizaciju rada ugostiteljskih objekata“, navode iz PKCG i ističu da će to pogoditi poljoprivrednike i male uslužne djelatnosti koje tokom praznika imaju povećan promet proizvoda i usluga.

„Mjere koje se donesu moraju imati isti odnos prema svima. Iz svega navedenog, stiče se utisak da su mjere neplanski donijete i nesprovodljive, pa smatramo da je prilikom njihovog donošenja trebalo konsultovati poslovnu zajednicu“,zaključuju u PKCG.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.