Vlada Velike Britanije bez izvinjenja za ulogu te države u trgovini robljem

0

Britanska vlada je saopštila da neće biti izvinjenja zbog uloge Britanije u transatlantskoj trgovini robljem, kada kralj Čarls i premijer Kir Starmer budu učestvovali na samitu Komonvelta na Samoi naredne nedjelje, javlja FoNet.

Prethodno je portparol Douning Strita isključio mogućnost finansijskih reparacija zbog odvođenja ljudi u ropstvo, prenosi BBC.

Kralj Čarls je prošle godine tokom posete Keniji govorio o svojoj “najvećoj tuzi i žaljenju” zbog “grešnih postupaka” kolonijalne ere, ali ni tada nije uslijedilo izvinjenje.

Sastanak šefova vlada Komonvelta, koji će biti održan na Samoi 25. i 26. oktobra, okupiće lidere 56 zemalja, a čak i ako neko pokrene pitanje ropstva, iz Vlade Velike Britanije rečeno je da nije planirano simbolično izvinjenje.

Do sada su više puta odbacivane reparacija zbog ropstva, a iz Downing Streeta 10 sada poručuju da neće biti ni izvinjenja.

Fokus na aktuelnim pitanjima

Umjesto toga, fokus će biti na aktuelnim pitanjima, kao što su “zajednički izazovi i mogućnosti sa kojima se suočava Komonvelt, uključujući pokretanje rasta u našim ekonomijama“, rekao je portparol.

Kralj govore drži po savjetu ministara, što znači da ne bi mogao da se izvini zbog veza Velike Britanije sa ropstvom ako ne dobije odobrenje vlade.

Dok su bili u opoziciji, poslanici laburista pozvali su vladu da se zvanično izvini zbog učešća Velike Britanije u trgovini robljem, a sada kada su na vlasti to odbaciju, čime su okončane spekulacije o bilo kakvoj izjavi o tome na sastanku Komonvelta, što bi bila odgovarajuća međunarodna platforma za takvo izvinjenje.

Na taj način laburisti nastavljaju politiku neizvinjenja prethodne vlade, kada je premijer Riši Sunak prošle godine odbacio tu ideju i rekao da “to nije pravi put naprijed”.

Uloga Britanije u okončanju ropstva

Protivnici izvinjenja ukazali su na istaknutu ulogu Britanije u okončanju ropstva, uključujući zakon iz 1807. godine kojim je ukinuta trgovina robljem.

Druge zemlje bi i dalje mogle da pokrenu rasprave o formalnim izvinjenjima ili reparacijama, pri čemu su se karipski lideri zalagali za izvjesno finansijsko priznanje naslijeđa ropstva, uz navode cifre od 200 milijardi funti.

Na samitu Komonvelta će se glasati i o novom generalnom sekretaru te organizacije, a sva trojica kandidata podržavaju reparacije za transatlantsko ropstvo.

Kralj Čarls i kraljica Kamila doputovali su u Australiju, kako bi započeli šestodnevnu turneju po zemlji, nakon čega će otići na samit.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.