Vlada sigurno traje do kraja mandata – pokazuju svi izborni ciklusi: Teško da se PES-u i Demokratama ide na izbore

0

Aktuelna Vlada Crne Gore će po svoj prilici biti prva postedepeesovska izvršna vlast koja će odraditi do kraja četvorogodišnji mandat.

Za razliku od prethodne dvije vlade,  42. i 43, koje su sezbog unutrašnjih nesuglasica konstituenata padale u Skupštini Crne Gore, ova koju predvodi Milojko Spajić neće doživjeti istu sudbinu.

Prvi razlog je taj što za razliku od Krivokapićeve i Abazovićeve vlade, 44. ima skoro dvotrećinsku podršku u Parlamentu.

Drugi, mnogo čvršći razlog je to što dvjema konstituentima Pokretu Evropa sad i Demokratskoj Crnoj Gori. Ova dva politička subjekta se na nedavno održanim lokalnim izborima u Budvi, a djelimično i u Podgorici ne mogu pohvaliti zadovoljavajućim rezultatima, pogotovo što su u obje opštine zajednički nastupala u koaliciji.

PES-u i Demokratama su u Budvi zajedno pripala svega tri mandata, dok su u Podgorici takođe skupa uzeli isti procenat glasova koliko je PES samostalno imao na izborima održanim 23. oktobra 2022. godine.

Jasna je tendencija da podrška ovim partija, naročito PES-u, opada, i da bi se eventualnim vanrednim parlamentarnim izborima taj trend još očitije ispoljio. Takođe, ne treba zanemariti da je u međuvremenu u Bošnjačkoj stranci došlo do raskola, gdje je manji dio funkcionera formirao novi politički subjekt, što garantuje da BS ne bi mogao ponoviti izborni rezultat od 11. juna 2023. godine.

Zato treba očekivati da će konstituenti 44. Vlade Crne Gore uložiti maksimum napora da se do 2027. godine održi trenutna konstelacija snaga na državnom nivou, odnosno, da DPS i sateliti i dalje politčki djeluju iz opozicionih poslaničkih klupa.

Takođe, PES i Demokrate će morati da preformulišu narativ koji plasiraju biračima i da umjestu čisto građanističke priče, svojoj ciljnoj grupi plasiraju prosuverenističke teze koje širom Evrope osvajaju narodne mase, što potvrđuju poslednji rezultati izbora u nizu evropskih zemalja poput Rumunije, Austrije, Italije, Njemačke, Francuske…

Vlada bi morala da iskoristi ostatak mandata za postizanje opipljivijih rezultata kako bi njeni konstituenti na narednim parlamentarnim izborima ostvarili rezultat koji bi im obezbijedio novi četvorogodišnji mandat u vlasti.

Ipak, stiče se utisak da će pojedini subjekti teško zaustaviti pad koji su nagovijestili rezultati poslednjih lokalnih izbora.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.