Vlada formira Savjet za kontrolu biračkog spiska

2

Vlada je podržala formiranje Savjeta za kontrolu biračkog spiska – navedeno je u informaciji koja je usvojena danas.

Time je potvrđena najava ministra unutrašnjih poslova Sergeja Sekulića koji je kazao da će očistiti birački spisak za izbore u Nikšiću, te formirati mješovitu Komisiju.

Formiranje ovog tijela predloženo je vođenjem „jednim od ključnih ciljeva koje je ova Vlada zacrtala, a koji u krajnjem vodi apsolutnom obezbjeđenju uslova da građani u fer i demokratskoj atmosferi biraju svoje predstavnike na demokratskim izborima“.

„Imajući u vidu da je Evropska unija ponovila nalaze OEBS-a i ODIHR-a da je prethodna vlast imala prednost zloupotrebom državnih resursa, da medijsko izvještavanje o izbornim listama nije bilo izbalansirano, te da većina preporuka OEBS-a i ODIHR-a za poboljšanje izbornih uslova nije primijenjena Ministarstvo unutrašnjih poslova predlaže formiranje tijela na nivou Vlade, koje bi bilo interresornnog karaktera sa ciljem realizacije ovih ciljeva“ navedeno je u dokumentu.

Predloženo je i zbog toga što iz MUP-a smatraju temeljnu reformu izbornog zakonodavstva i stvaranje uslova za održavanje prvih fer i slobodnih izbora prijekom potrebom, te da su kao Vlada najavili sprovođenje svih mjera i radnji iz svoje nadležnosti kako bi stvorili preduslove za to.

„Zadatak ovog savjetodavnog tijela bio bi prevashodno da birački spisak kao jedan od ključnih segmenata izbornog procesa, a koji je i kroz preporuke OEBS-a i ODIHR-a prepoznat kao kamen spoticanja dovede u red“, napisano je u informaciji.

Pod ovim se, kako je navedeno, podrazumijeva sve „od normativnog aspekta u smislu potrebe za unapređenjem Zakona o biračkom spisku prevashodno, ali i neke od ključnih preporuka poput pitanja prebivališta i poslovne sposobnosti za glasanje koje bi trebalo bi preispitati u skladu s međunarodnim obvezama i dobrom praksom kako bi se omogućilo veće učešće na izborima, preko razmatranja pitanja da li aktuelna upotreba elektronskih uređaja za identifikaciju birača daje optimum imajući u vidu da organizacije civilnog društva iz izbora u izbore navode da se u biračkom spisku nalaze preminuli i lica koja žive u inostranstvu, pa sve do prava uvida u birački spisak od strane različitih subjekata“.

– Kada je u pitanju sastav ovog savjetodavnog tijela predlog je da pored Ministarstva unutrašnjih poslova u ovaj procesu budu uključeni svi organi državne uprave, lokalne samouprave, agencije, ali i međunarodni i domaći stručnjaci i civilni sektor koji se bavi ovom tematikom po pozivu – rekli su iz MUP-a.

Vlada je zadužila MUP da u roku od 14 dana u saradnji sa Generalnim sekretarijatom Vlade sačini i Vladi dostavi Predlog odluke o formiranu Savjeta za kontrolu biračkog spiska.

Savjet za kontrolu biračkog spiska čine predsjednik i 12 članova.

Predsjednik Savjeta je predsjednik Vlade/potpredsjednik Vlade.

Članovi Savjeta su:

1) ministar unutrašnjih poslova/državni sekretar Ministarstva unutrašnjih poslova;

2) ministar finansija i socijalnog staranja/državni sekretar Ministarstva finansija i socijalnog staranja;

3) ministar javne uprave, digitalnog društva i medija/državni sekretar Ministarstva javne uprave, digitalnog društva i medija;

4) savjetnik predsjednika Vlade za informacione tehnologije;

5) predsjednik Savjeta Agencije za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama;

6) predsjednik Državne izborne komisije;

7) najmanje dva predstavnika Skupštine Crne Gore (jedan predstavnik parlamentarne većine i jedan predstavnik parlamentarne manjine);

8) predstavnik Zajednice opština;

9) najmanje dva predstavnika civilnog sektora i

10) jedan predstavnik medija. Savjet ima sekretara

(Pobjeda)

2 Comments
  1. Ksilofon komentariše

    Možda najvažniji posao nove vlade. Treba ga početi što prije jer će potrajati.

  2. Los Angeles Vasojevici komentariše

    Ovo je glavna stvar! Dps je pokojnik a milu se vec bore za zivot,kancer pluca!

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.