Vještačka inteligencija dala odgovor kako je izgledao Isus (FOTO)
Torinski pokrov (ili Sveti pokrov) je jedna od najpoznatijih hrišćanskih relikvija, a predstavlja komad tkanine na kojoj se mogu prepoznati obrisi muškog tijela.
Prvi put je predstavljena javnosti 1354. godine kao tkanina u koju je bilo umotano unakaženo Hristovo tijelo nakon raspeća. Od tada ne prestaje da zaokuplja pažnju istoričara, crkvenih poglavara, skeptika i vjernika.
Biblija kaže da je Josif iz Arimateje umotao Hristovo tijelo u platneni pokrov i stavio ga u grobnicu, a ostalo je zapisano da ga je vitez Žofroa de Šarni poklonio crkvi u Lireju u Francuskoj, proglasivši ga Svetim pokrovom.
Obrisi muškarca sa bradom i ranama po tijelu mogu se pijre uočiti na crno-belom negativu, nego u prirodnoj boji platna (sepija). Prve fotografije relikvije napravio je Sekundo Pija 1898. godine.
Poreklo pokrova je predmet intenzivne debate među naučnicima, teolozima, istoričarima i istraživačima, ali se danas nećemo baviti tim segmentom.
Britanski Dejli ekspres odlučio je da iskoristi modernu tehnologiju, tačnije veštačku inteligenciju, za analizu zagonetne relikvije, u nadi da će otkriti “pravo lice Hrista”.
Pomoću sofisticiranog AI generatora Midjourney i reinterpretacije hrišćanske relikvije dobili su simulaciju lica iza pokrova.
Veštačka inteligencija prikazuje Hrista sa dugom kosom i bradom, slično klasičnim prikazima. Djeluje da ima posekotine i ogrebotine na licu i tijelu, koje bi odgovarale ranama od raspeća koje se pominju u Bibliji.
U prošlosti je bilo više pokušaja naučnika i umjetnika da repliciraju sliku pokrova, ali nijedan nije u potpunosti prikazao jedinstvene karakteristike.
Isto važi i za rezultat AI. Nećemo reći da je pokazao “pravo lice Hrista”, a prostora za debatu uvek ima.
‘Face of Jesus' unveiled by AI using Shroud of Turin after astonishing discovery. Amen! pic.twitter.com/aDUwWm3GHI
— Antonio Sabato Jr (@AntonioSabatoJr) August 21, 2024
(Telegraf)