Veliki broj nebezbjednih saobraćajnica u Podgorici: Pasarele jedini spas za pješake

0

U ši­rem grad­skom je­zgru po­sto­je sa­o­bra­ćaj­ni­ce ko­ju su vre­me­nom po­sta­le cr­ne tač­ke na ko­ji­ma se če­sto, zbog ne­pa­žnje vo­za­ča, do­ga­đa­ju ude­si sa naj­te­žim po­sle­di­ca­ma. Skoro da nema dijela grada koji nema makar jednu crnu tačku.
Vozači rijetko zastanu ispred pješačkih prelaza, a ni pješaci striktno ne poštuju propise pa prelaze preko razdjelnih ostrva. Na nekim ulicama „ležeći policajci“ su polomljeni i ne služe ničemu, kao što je Ulica Blaža Jovanovića u Bloku pet. Negdje pješački prelaz izlazi direktno na livadu, kao što je slučaj u Dalmatinskoj ulici. O raskrsnici Zmaj Jovine ulice i Bulevara Josipa Broza Tita suvišno je govoriti. Na tom potezu nema dana, a da ne dođe do saobraćajnog udesa. Tu sa­mo ri­jet­ki vo­za­či smanje brzinu i ispoštuju pješački prelaz. Pješaci pretrčavaju ulicu ka­ko bi iz­bje­gli bli­ski su­sret sa vozilom ko­jim upra­vlja ne­sa­vje­sni vo­zač ne sma­nju­ju­ći gas. Ništa bolja situacija nije ni na Bulevaru Stanka Radonjića. Ova saobraćajnica nema nijedan usporivač brzine. Na crnu tačku u Ulici 13. jula „Dan“ je nekoliko puta ukazao. Reklo bi se uzalud. Putari su sa strana proširili pješački, iscrtali trougliće, ali to nije riješilo problem. Bulevarom Save Kovačevića rizik je proći zbog nepropisno parkiranih vozila jer se pješaci ne vide. Ovako bi mogli nabrajati u nedogled…

Vještak saobraćajne struke Srećko Kljajić kaže Podgorica nema nijedan saobraćajni znak koji bi označavao da je to mjesto crna tačka.

– Crne tačke se postavljaju da bi ljudi shvatili da moraju da vode računa o svojoj bezbjednosti. Mi nemamo nijedan takav saobraćajni znak, ali postoji mapa. Crna tačka je mjesto na kojem se dogodilo tri ili više saobraćajnih nezgoda sa poginulim licima- rekao je Kljajić.

On ističe da je jedna od kritični raskrsnica na Starom aerodromu.

– Tu bi bilo dobro da se uradi pasarela. Tako to rešavaju i drugi gradovi. Novi Sad je napravio podzemne prolaze, kao lijepu cjelinu koja se održava, a ne kao onaj koji mi imamo. Stari aerodrom je zbog frekvencije saobraćaja problem. Podgorica ako ozbiljno ne riješi obilaznicu imaće problem sa svim saobraćajnicama – kaže Kljajić.

Kljajić smatra da je postavljanje ograda dobro rješenje.

– To je urađeno i na Bulevaru Svetog Petra Cetinjskog. Tamo je ograda riješila problem. Mada sve je do kulture u saobraćaju. Apelovujem na građane da mirujući saobraćaj ide tamo gdje treba, ko ne poštuje treba ga sankcionisati – ističe Kljajić.

Njegov kolega Igor Radojević kaže bulevari Josipa Broza i Stanka Radonjića i mnoge druge ulice predstavljaju crne tačke u gradu.

– Kada su u pitanju prelazi pješaka najbolje se mogu riješiti postavljanjem ograda ili recimo na Starom aerodromu pasarele ili podzemnog prolaza. Na tim saobraćajnicama pješaci su nezaštićeni jer je saobraćajni tok ubrzan, a vozači se ne pridržavaju pravila. U gradu nije u praksa da se postavljaju znakovi da su tu crne tačke, već se identifikuju kao mjesta gdje se najčešće dolazi do nezgoda. Ne možemo govoriti o tačnom broju ulica. U gradu su crne tačke sva ona mjesta gdje su česte nezgode – ističe Radojević.

Nedavno je nakon saobraćajne nezgode u Ulici bratstva i jedinstva postavljena ograda kako pješaci ne bi mogli prelaziti ulici tamo gdje to nije predviđeno. Međutim, nepropisno parkiranje nije riješeno. I dalje se nesavjesni vozači parkiraju na sva „četiri“ i to „samo na pet minuta“. Iz nestranačke Građanske inicijative „21. maj“ ističu da pješačke zaštitne ograde treba postaviti na svim lokacijama gdje postoji i najmanji rizik da usljed nepropisnog kretanja pješaka dođe do povređivanja.

– Važno je razmisliti da se postavljaju obostrano cijelom dužinom ulica i odgovorajućom visinom na bulevarima. Spremni smo na sve načine da podržimo različite programe koji doprinose unapređenju saobraćajne kulture, solidarnosti i bezbjednosti pješaka i ostalih učesnika u saobraćaju – rekla je Lena Rut Stefanović, predsjednica gradskog savjeta „21. maja“ u Podgorici.

Građani smatraju da je skoro svaka ulica u gradu nebezbjedna i nije dobro regulisana, što zbog nesavjesnih vozača, što zbog pješaka, ali i same infrastrukture.

Gojko Jovićević

 

– Ni pješaci ni šoferi ne vode računa. Ako pješaka pustim, onaj iz trake do mene ne gleda. Ako stanem na pješački prelaz neko svira. Ovo bi se riješilo novčanim kaznama, ali nema ko da ih piše. Nema nigdje policije. Recimo za prekršaj prelaska na crveno kazna 1.000 eura, a za alkoholisano stanje oduzimanje vozačke dozvole. Ne poštuju ni pješaci. Na Starom aerodromu ni kružni tok ne bi riješio problem, jer je problem u nama. Svuda su u gradu crne tačke dok smo mi ovakvi – kaže Gojko Jovićević, stanovnik Starog aerodroma.

Miloje Drobnjak

Miloje Drobljak, upravnik ulaza jedne od zgrada na Bulevaru Stanka Radonjića kaže da bi trebalo postaviti usporivače brzine.

– Prije šest godina tražili smo da se na krivini postavi „ležeći policajac“, nedavno smo ga tek dobili. Dva puta su vozila ulijetala u klupe ispred zgrade. Mada i sada se brzo vozi do semafora. Bude škripe kočnica svako veče. Mogli bi još jedan usporivač da postave, ali i policija da ponekad naiđe oko ponoći – smatra Drobnjak.

(Dan)

 

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.