Većina Amerikanaca podržava Trampove ekonomske planove
Veći broj američkih birača podržava ekonomske planove i poreska rješenja republikanskog predsjedničkog kandidata Donalda Trampa u odnosu na fiskalne nacrte njegove demokratske rivalke Kamale Haris, pokazala je danas objavljena anketa Rojters/Ipsos.
Bivši republikanski predsjednik i njegova demokratska protivnica obećali su da će nastaviti sa smanjenjem poreza ako pobijede na izborima 5. novembra, a birači smatraju da su veće šanse da će Tramp smanjiti dug od 35 biliona dolara, iako nezavisni ekonomski prognostičari kažu da bi njegovi predlozi imali suprotan efekat, piše Rojters.
Anketa je pokazala da 37 odsto američkih birača smatra da je više vjerovatno da će se Tramp fokusirati na smanjenje javnog duga, u poređenju sa 30 odsto onih koji isto smatraju za Haris.
Oko 30 odsto birača je iskazalo mišljenje da se nijedan predsjednički kandidat neće fokusirati na dug. Haris je, tokom debate u utorak, spomenula upozorenje banke Goldman Saks, koja procjenjuje da bi Trampove tarifne i druge politike usporile ekonomiju, dodavši da mnogi nezavisni ekonomisti vjeruju da bi Trampova politika doprinijela povećanju državnog duga.
Nekoliko istaknutih analitičara smatra da Trampovi poreski predlozi dodaju najmanje tri triliona dolara federalnom deficitu tokom jedne decenije, dok navode da predlozi potpredsjednice dodaju manje od dva biliona dolara ili eventualno smanjuju dug.
Među anketiranim glasačima, 47 odsto je reklo da je veća vjerovatnoća da će Tramp dati prioritet njegovanju dobre klime za poslovanje, u poređenju sa 37 odsto onih koji su izabrali Haris.
Haris je, međutim, imala marginalnu prednost od jednog procentnog poena, 43 odsto prema 42 odsto, kada su birači upitani ko će nastojati da stvori „ekonomsku klimu koja je dobra za mene i moju porodicu“.
Birači su takođe rekli da je veća vjerovatnoća da će Haris dati prioritet zdravstvenoj zaštiti i izgradnji mostova i puteva, prenosi Rojters.
Tramp je imao prednost u pogledu inflacije, koja je porasla za vrijeme administracije aktuelnog predsjednika Džoa Bajdena u 2021. i 2022. godini. Oko 43 odsto birača u anketi je reklo da je veća vjerovatnoća će Tramp “sniziti cijene za svakodnevne proizvode, kao što su namirnice i gas“, u poređenju sa 36 odsto onih koji su isto rekli za Haris.
Kampanja Donalda Trampa o povećanju carine na uvoznu robu, posebno iz Kine, ima podršku tijesne većine američkih birača, pokazuje nova anketa Rojtersa/Ipsosa. Oko 56 odsto registrovanih birača reklo je da je veća vjerovatnoća da će podržati kandidata koji podržava novu carinu od 10 odsto, ili porez na sav uvoz, kao i carinu od 60 odsto na uvoz iz Kine.
Istraživanje je pokazalo da je svaki treći demokrata rekao da je veća vjerovatnoća da će glasati za kandidata koji podržava veće carine i visoke namete na kinesku robu, u poređenju sa dvije trećine onih koji su rekli da je manje vjerovatno da će to učiniti.
Nezavisni birači odražavali su šire biračko tijelo, navodi Rojters.
Karlin Bouman, ekspertkinja za ankete na konzervativnom American Enterprise Institute, tvrdi da Trampova prednost proizilazi iz percepcije o dobrom stanju ekonomije tokom njegove administracije 2017-2021, kao i da je njegov uspjeh u ubjeđivanju birača da američki ekonomski problemi proističu iz prikrivene ekonomske konkurencije drugih zemalja, posebno Kine.
Do pandemije kovida-19 2020. godine, američka privreda je po mnogim mjerama dobro poslovala tokom Trampove administracije, podstaknuta smanjenjem poreza za potrošače.
Nezaposlenost u SAD je bila najniža u poslednjih nekoliko decenija, iako je državni dug rastao i dostigao vrhunac tokom pandemije, piše britanska agencija. Anketa je pokazala da Haris ima sveukupnu prednost od 5 procentnih poena u odnosu na Trampa na nacionalnom nivou, iako će se predsjednička trka u SAD uglavnom odlučivati u oko sedam ključnih država u kojima je trka tradicionalno tijesna.
(Tanjug)