Veče sjećanja na Bogoboja Rucovića: Najava obnove i adaptacije glumčeve rodne kuće i uvertira za predstavu „Pogovor“

0

Veče u slavu budvanskog glumca Bogoboja Rucovića (1869 – 1912), barda beogradskog glumišta iz sela Podostrog, upriličeno je sinoć na prostoru ispod Citadele u okviru osmog Festivala „Ćirilicom“. O Rucovićevom liku i djelu govorio je univerzitetski profesor Darko Antović, a glavna gradska arhitektica Jelena Lazić predstavila je projekat kojim Opština Budva ima namjeru da otkupi njegovu rodnu kuću koja bi bila namijenjena za ustanove kulture grada.

U svom izlaganju profesor Antović naglasio je da je Bogoboj Rucović velika ličnost koja je, nažalost, vrlo malo poznata. On je ispričao da je do prvog saznanja o Rucoviću došao prilikom sređivanja zgrade Narodnog pozorišta u Kotoru kada je, krajem šezdesetih i početkom sedamdesetih, u magacinskim prostorijama pronađena Rucovićeva bista.

„Ja sam se dugo bavio istraživanjem života, rada i djela Bogoboja Rucovića, još od vremena kada sam bio student beogradske Akademije za pozorište, film, radio i televiziju sedamdesetih godina prošlog vijeka. Zbog toga sam jedan duži period, nekih efektivnih petnaestak godina, proveo istražujući njegov fenomen. Iz toga je proizišao moj rad „Bogoboj Rucović – okvir za portret jednog zaboravljenog glumca“. Mene je začudio odjek tog rada kad se on pojavio jer je, iza toga, jedan niz ljudi bio zainteresovan da dalje istražuje. Ovdje imate jednu napisanu dramu i roman – roman Ružice Vasić, moje studentikinje, koja je dobila u Srbiji nagradu za scenario za film i dramu Nebojše Romčevića koja će biti izvedena. Nešto se desilo, pitanje se pomjera na drugu stranu i počeli smo da saznajemo nešto novo“, istakao je Antović, koji je izlaganje koncipirao na način što je čitao fragmente iz gore pomenutog naučnog rada.

Rucovićev život bio je roman

On je podsjetio da je kritičar Dušan Krunić, zapisao da je Rucović bio jedan od najautentičnijih glumaca što ih je ikada imala srpska gluma. Prema Kruniću, kako profesor Antović napominje, Rucović je imao dva strasna ogranka: lutanje i boemstvo.

Takođe, kako je dodao pozivajući se na kritičare, većina biografa, hroničara, recenzenata zaključivali su i slagali se sa stavom da je život Bogoboja Rucovića bio roman.

„NJegova životna priča je uzbudljiva i pustolovna, ispunjena strašću avanture. To je ciklus koji je uzbudljivo trajao od odlaska iz roditeljske kuće u Kotoru kroz sve nedaće i bijedu čergarenja putujućeg pozorišnog glumca i uspone glumca najvećeg teatra svog vremena Narodnog pozorišta u Beogradu, pa do jezive smrti na bolničkoj postelji, daleko od rodnog kraja“, dodao je Antović, kratko se osvrnuvši na najznačajnije uloge koje je Rucović ostvario u Beogradu.

„On je bio jedan od najmlađih, u Narodno pozorište je ušao vrlo skromno, a onda počinje pomalo dobijati uloge. Prvi korak faktički je uloga tragičnog junaka Maksima Crnojevića Laze Kostića. Izgradio je jedan izvanredan lik i pokazao se kao glumac ogromnog potencijala. Dalje, prava prva velika uloga je Hljestakov u Gogoljevom „Revizoru“ i glumci i publika konstatuju da on glumi slično glumi najvećih svjetskih glumaca tog vremena. Iz toga perioda poenta njegovog glumačkog ostvarenja je bio „Don Cezar od Bazana“ D’Enerija i Dimanoara, gdje je pokazao svoj sarkazam, karakter, ali i slatki mangupluk“, naveo je Antović.

Najavljen projekat mikrocentra kulture u Podostrogu

Glavna gradska arhitektica Opštine Budva, Jelena Lazić najavila je inicijativu za obnovu i adaptaciju rodne kuće Bogoboja Rucovića u Podostrogu. Inicijativa, kako je istakla, dolazi kao dio napora Opštine za njegovanje kulture grada i dio napora da se očuva sjećanje na umjetnike Budve.

„Opština Budva se vodi idejom da ova kuća postane prostor za organizovanje događaja iz domena filmske umjetnosti, čime će se obogatiti kulturna ponuda regiona i privući ljubitelji filma iz zemlje i inostranstva. Kuća umjetnosti u selu Podostrog bi bila objekat koji služi kao muzejski i kulturni centar posvećen Bogoboju Rucoviću i familiji Rucović uopšte, koja se pored Bogoboja može podičiti njegovim ocem protom Gavrilom, ali i kao kuća iz koje je imenovano deset sveštenika. Projekat je značajan u cilju očuvanja i promocije ne samo umjetničkog nasljeđa Bogoboja Rucovića, već i kulture grada uopšte. Ova kuća bi čuvala arhivske materijale, dokumente, artefakte, slike, umjetničke radove, fotografije, filmske isječke i lične predmete koji su vezani za filmsku arhivu Budve, za Bogoboja i porodicu Rucović da se pamti“, navela je Lazić.

Pored čuvanja istorije, prema njenim riječima, kuća će služiti kao obrazovni centar koji pruža informacije o značaju i uticaju jedne ličnosti na kulturu i društvo. Dom će, dodaje Lazić, inspirisati posjetioce da istraže i da učine slične umjetničke ili kulturne doprinose.

„Ovakvi prostori se u suštini projektuju da bi se organizovali različiti kulturni događaji – izložbe, predavanja i radionice, kako bi se angažovala zajednica i promovisali umjetnost i kultura. Ovo je platforma za ljetnje projekcije, umjetničke rezidencije i kulturne aktivnosti. Ovakvi mikrocentri igraju ključnu ulogu u očuvanju lokalne baštine i istorije, revitalizuju i promovišu lokalna mjesta i ličnosti koje bi inače mogle biti zaboravljene. Kuća umjetnosti nije samo prostor za očuvanje sjećanja, već i aktivan centar kulture i obrazovanja koji omogućava zajednici da se poveže sa svojim nasljeđem na dinamičan i angažovan način“, kazala je glavna gradska arhitektica.

Moderatorka programa bila je Stanka Rađenović Stanojević iz Narodne biblioteke Budve.

Uslijedila je kratka video prezentacija najavljnjnog projekta „Dom sjećanja Bogoboj Rucović“ u sklopu kojeg će se, kako je najavljeno, nalaziti spomen-soba, muzejski dio, medijateka, mala scena, otvorena scena i multimedijalna sala.

Večeras premijera predstave „Pogovor“

Veče sjećanja na Bogoboja Rucovića bilo je svojevrstan uvod u večerašnju premijeru predstave „Pogovor“ koja će biti izvedena na sceni između crkava u budvanskom Starom gradu sa početkom u 21 sat.

Predstavu su producirali Narodna biblioteka Budve, Narodno pozorište – Niš i Beo-art 2015.

Reditelj Spasoje Ž. Milovanović u saradnji sa dramskim piscem Nebojšom Romčevićem pripremio je predstavu o najvećem budvanskom glumcu, bardu beogradskog glumišta Bogoboju Rucoviću.

Jednu od glavnih uloga igra poznata glumica iz Budve Milica Majkić, a pored nje glumačku ekipu čine: Miroslav Jović, Vesna Stanković, Dragiša Veljković, Evgenija Stanković, Petar Miljuš, Danilo Milenković, Nikolija Micić i Barbara Petrović.

Scenograf i kostimograf predstave je Katarina Pavlović, asistent za scenografiju Slaviša Filipović, dok je muziku za predstavu komponovala Katarina Šandorov.
Osmi festival „Ćirilicom“ trajaće do 14. septembra.

Festival organizuju Narodna biblioteka Budve i Udruženje izdavača i knjižara Crne Gore, uz podršku Opštine Budva, Turističke organizacije opštine Budva i Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.