Vašington priznao: Ograničenje cijena ruske nafte ne funkcioniše
Ograničenje cijena ruske nafte koje su nametnule zemlje G7 ne funkcioniše kako je planirano, izjavila je ministarka finansija SAD Dženet Jelen. Prema njenim riječima, tržišne cijene sirove nafte izvezene iz zemlje pogođene sankcijama i dalje su visoke.
EU, zemlje G7 i Australija su 5. decembra uvele gornju granicu od 60 dolara po barelu za rusku naftu. Uz to, zapadnim firmama se zabranjuje da pružaju osiguranje i druge usluge za isporuke ruske sirove nafte, osim ako se teret ne kupi po toj ili ispod zadate cijene.
Mehanizam je imao za cilj da primora Rusiju da nastavi da izvozi velike količine nafte kako bi spriječila skok globalnih cijena, ali i da smanji prihode koje Moskva ostvaruje prodajom svoje sirove nafte.
„Sve ukazuje na izvjesno smanjenje efektivnosti gornje granice cijena“, rekla je Jelen na pitanje o cijenama ruske sirove nafte, koje se sada kreću oko 100 dolara po barelu umesto 60 dolara.
U međuvremenu, navodi „Blumberg“, Moskva je razvila svoju mrežu pružaoca usluga transporta i osiguranja.
„Rusija je potrošila mnogo novca, vremena i truda na izvoz svoje nafte“, rekla je Jelen. „Imaju svoju flotu u sjenci, obezbijedili su više osiguranja i ta vrsta trgovine nije zabranjena gornjom cijenom“.
Američka ministarka je obećala da će uložiti napore da spriječi izbjegavanje ograničenja cijena nafte, ali nije objasnila o kakvim konkretnim mjerama je riječ.
„Više smo nego spremni da reagujemo“, rekla je ona, dodajući da je G7 spreman da „s vremenom razmotri da li postoje načini koji bi ovu politiku mogli učiniti efikasnijom“.