Uvesti efikasan sistem ocjenjivanja, bez retroaktivnog popravljanja

0

Učešće Sindikata prosvjete biće značajno u radu Radne grupe za izmjene Zakona o opštem obrazovanju, jer je neophodno da se čuje glas prosvjetnih radnika i uzme u obzir prilikom donošenja odluka koje direktno utiču na poboljšanje i kvalitet obrazovanja, saopštila je za Gradski portal, Danijela Perišić, članica Glavnog odbora Sindikata prosvjete Crne Gore.

Kazala je da kao predsjednica Sindikalne organizacije Osnovne škole „Maksim Gorki“ iz Podgorice, koja je više puta, kako navodi, do sada pokazala aktivno zalaganje za promjene statusa prosvjetnih radnika u društvu bila spremna da javno iskaže svoj stav.

“Smatram da je sljedeće zahtjeve neophodno zastupati u procesu rada ove radne grupe: poboljšati uslove rada nastavnika, ali i vannastavnog osoblja, obezbijediti adekvatne obuke za profesionalni razvoj nastavnika, uvesti efikasan sistem ocjenjivanja koji je fer prema učenicima i nastavnicima, pri tom prvenstveno mislim na ukidanje mogućnosti retroaktivnog popravljanja ocjena sa prethodnih klasifikacija i, nadasve, obavezno uključivanje sindikata, kao glasa prosvjetnih radnika, u sve faze donošenja i implementacije zakonskih izmjena”, saopštila je članica Glavnog odbora SPCG.

Perišić ističe da je osnovni i najveći problem sa kojim se svakodnevno susrijeću prosvjetni radnici u Crnoj Gori pretjerano administrativno opterećenje nastavnika koje utiče na kvalitet njihovog rada sa učenicima i umanjuje vrijeme posvećeno direktnom radu sa njima.

“Takođe, nemamo dovoljno modernih i kvalitetnih nastavnih sredstava, materijala i adekvatno opremljenih kabineta, a i pristup digitalnim resursima varira od škole do škole, od grada do grada”, kazala je Perišić.

Ukazala je da sistem sa više klasifikacionih perioda može pružiti precizniju evaluaciju i veću podršku učenicima.

“Razdoblje između dva klasifikaciona perioda, na primjer polugodišta, su vremenski prilično distancirana i ne mogu omogućiti praćenje napretka učenika u optimalnoj mjeri. Takođe, ovakav koncept bi mogao imati veći pritisak i dodatni stres po učenika, jer doprinosi njegovoj manjoj fleksibilnosti. Na primjer, ako se desi da učenik propusti značajan dio jednog perioda zbog bolesti ili nekog drugog opravdanog razloga, to može ozbiljno ugroziti njegovu zaključnu ocjenu”, kazala je Perišić.

Dodala je da više perioda omogućava bolje prilike za nadoknađivanje. Dodaje da bi nastavnici bili u problemu i neprilici zbog težine zadatka, što je, kako navodi, praćenje individualnog napretka svakog učenika.

“Takođe, neminovno bi se suočili sa teškim izazovom da na vrijeme identifikuju poteškoće koje ima učenik, pa bi samim tim izostala i blagovremena intervencija i nastavnika i roditelja”, saopštila je Perišić.

U odnosu na process digitalizacije procesa obrazovanja Perišić tvrdi da je to značajan korak naprijed, te dodaje da je neophodno obezbijediti svim školama potrebnu infrastrukturu i adekvatnu obuku za sve nastavnike kako bi svi bili u mogućnosti koristiti nove tehnologije.

“Ovaj segment posebno uživa moju podršku i podršku Sindikata prosvjete, ali i dalje smatramo da je osnovni prioritet smanjenje administrativnih obaveza nastavnika, što će reći i poboljšanje radnih uslova”, kazala je Perišić.

Takođe je istakla da prosvjetni radnici pozdravljaju najavu smanjenja administrativnog opterećenja nastavnika jer kako kaže smatra da će to redukovanje obaveza značajno doprinijeti povećanju kvaliteta obrazovnog sistema i omogućiti nastavnicima da više vremena posvete direktnom radu sa učenicima, ali i unapređenju nastavnog procesa.

“Smanjenje administrativnih obaveza je već dugo bio jedan od glavnih sindikalnih zahtjeva”, ističe članica Glavnog odbora Sindikata prosvjete.

Perišić ističe da je rad na reformi bilo kojeg zakona trnovit, mukotrpan i dugotrajan.

“Međutim, Sindikat prosvjete u javnim obraćanjima naše ministarke prepoznaje odlučnost i spremnost za suštinske reforme radi osiguranja kvalitetnog obrazovanja. Sindikat podržava i s radošću prihvata tu inicijativu, smatrajući je korakom ka poboljšanju obrazovanja koji je od ključnog značaja za sve učesnike u obrazovnom procesu”, zaključila je Perišić.

Ministarska prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić Stojanović juče je saopštila da je formirana radna grupa za izmjene i dopune Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju koju čine predstavnici institucija iz oblasti obrazovanja, sindikata, nastavnog osoblja i nevladinog sektora.

Ministarka je, posebno, istakla da se neke od ključnih izmjena zakona koje su planirane, odnose na smanjenje broja klasifikacionih perioda kako bi proces ocjenjivanja bio u funkciji motivacije učenika i unapređenja kvaliteta nastave, digitalizaciju procesa i procedura na svim nivoima obrazovanja, vođenje evidencija u elektronskoj formi, te uvođenje digitalnih udžbenika kao dopune standardnoj udžbeničkoj literatutiri.

(gradski.me)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.