Upravljanje neravnotežom između proizvedene snage i vršnog opterećenja u električnoj mreži

0

Fond za zaštitu životne sredine (Eko – Fond), kao jedan od partnera, organizovao je prezentaciju projekta ESINERGY koji za cilj ima osnaživanje zainteresovanih strana u implementaciji Direktive o promovisanju korišcenja energije iz obnovljlvih izvora u smislu skladištenja energije i stabilnosti energetskih mreža.

Riječ je o projektu koji pomaže u rješavanju jednog od klijučnih problema savremene energetske tehnologije, a to je upravijanje neravnotežom između proizvedene snage i opterećenja u električnoj mreži, koja nije adekvatna za predstojeće potrebe kao što su porast potrošnje i potražnja za energijiom.

Ovaj izazov posebno pogađa dobavljače energije, operatere mreże, sve potrošače energije kao što su opštine, preduzeća, gazdinstava, domaćinstava i indirektno regionalne i republičke organe javne vlasti koji treba da se bave time na strukturiran i sistematski način u okviru planskih potencijala, rečeno je na prezentaciji.

Nemanja Peković pomoćnik direktora Eko – Fonda istakao je da će partneri koji dolaze iz 12 zemalja Dunavskog programa imati koristi od investicionih i projektnih aktivnosti.

“Projekat će uvesti pilot pristupe za smanjenje vršnih opterećenja direktno u električnim mrežama kako bi proizvođači mogli da kriste energiju za sopstvene potrebe, toplotne pumpe, stanice za punjenje energetske zajednice koje mogu da izbalansiraju razliku između prouzvodnje i potražnje”, rekao je Peković.

Poslije toga, kako je naveo Peković, planiranje politike koje se odnosi na vršna opterećenja biće poboljšano kroz transnacionalnu strategiju kako bi se mjere mogle primijeniti u drugim oblastima. Svi rezultati će doprinijeti rješenjima koja se fokusiraju na to kada se energija koristi i smanjenju troškova.

Ukupan budžet projekta je 2,508,094.99 evra, dok je budžet Eko-Fonda 127,500.00 evra.

Zemlje koje nisu dio pilot aktivnosti (Rumunija, Srbija, Crna Gora) prenijeće pilot rješenja u svoje zemlje i pokušati da uvjere različite tipove proizvođača energije (opštine, domaćinstva, farmere, komunalna preduzeća) da preuzmu rješenja i testiraju ih u novo okruženje.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.