Uprava prihoda i carina: Otpočeta pilot primjena Novog kompjuterizovanog tranzitnog sistema

0

Uprava prihoda i carina je počela sa pilot primjenom Novog kompjuterizovanog tranzitnog sistema (NCTS) – faza 5 na nacionalnom nivou.  NCTS sistem omogućava podnošenje carinske deklaracije za tranzitni postupak elektronskim putem, što znači da se formalnosti propisane u okviru carinskih propisa sprovode elektronskom razmjenom podataka, bez podnošenja papirne dokumentacije. Tranzitni postupak se obavlja jednom elektronski podnijetom tranzitnom deklaracijom i jednom garancijom, koje će važiti tokom cijelog prevoza robe. Privrednici sa NCTS-om komuniciraju elektronskim putem i razmjenjuju podatke i informacije o konkretnom tranzitnom postupku.

Maja Vučinić iz Sektora za carinske poslove UPC istakla je: Projekat uvođenja NCTS finansirala je EU iz IPA sredstava u iznosu od oko 3 miliona eura. Tokom realizacije projekta koji traje od novembra 2018.godine, angažovani su eksperti koji su prenoseći svoja iskustva pomogli carinskoj službi da se pripremi za punu primjenu NCTS-a.

Upotrebom ovog tranzitnog postupka stvoreni su uslovi unapređenja pozicije Crne Gore kao tranzitne zemlje, jer će taj sistem omogućiti podnošenje elektronskih deklaracija za tranzit robe i kompletno elektronsko vođenje i upravljanje tranzitnim carinskim poslovima.«

Iz kompanije Montenomaks C&L kojoj je Uprava carina  ranije dodijelila AEO status, poručuju da im je posebno drago na pruženoj prilici da prvi učestvuju u primjeni novog NCTS sistema.

„U pilot fazi projekta uključene su dvije carinske ispostave, granična CI Debeli brijeg i unutrašnja CI Danilovgrad i naša kompanija. Prvog dana podnijete su tri elektronske tranzitne deklaracije koje su obrađene od strane carinskih inspektora. Očekujemo da će novi sistem omogućiti brže sprovođenje tranzitnog postupka i smanjenja vremena zadržavanja robe na granici i kod unutrašnjih carinskih ispostava. Vjerujem da će  konkurentnost kompanije značajno porasti nakon sto Crna Gora postane punopravna članica Konvencije o zajedničkom tranzitu i Konvencije o olakšicama u trgovini robom“, istakao je Milenko Popović, izvršni direktor Montenomaks C&L.

Kroz pilot primjenu na nacionalnom nivou odabrane su dvije carinske ispostave, granična CI Debeli brijeg i unutrašnja CI Danilovgrad, na kojima su danas podnijete prve tranzitne deklaracije upotrebom novih aplikacija izrađenih u okviru IPA Projekta za implementaciju NCTS sistema. Ovome su prethodile obuke carinskih službenika i službenika privrednog društva Montenomaks, koje je podnijelo ove tranzitne deklaracije. U narednom periodu će se u pilot primjenu uključivati druge carinske ispostave i drugi privredni subjekti, kao podnosioci tranzitnih deklaracija. Planirano je da se do kraja septembra obuhvate sve carinske ispostave i podnosioci tranzitnih deklaracija, kako bi se omogućila puna primjena ovog sistema na nacionalnom nivou početkom oktobra.

Cilj Projekta, koji je u završnoj fazi, je da se ispune uslovi za pristupanje Crne Gore Konvenciji o zajedničkom tranzitnom postupku i Konvenciji o olakšicama u trgovini robom, na osnovu kojih će se primjenjivati zajednički tranzitni postupak korišćenjem NCTS sistema. Benefiti od primjene ovog sistema su olakšanje trgovine, brži protok roba, jednostavnije procedure, smanjenje troškova i povećanje konkurentnosti domaćih privrednika na evropskom tržištu.

Uporedo sa primjenom NCTS-a na nacionalnom nivou, carinska služba Crne Gore će, u saradnji sa Evropskom komisijom, nastaviti sa testiranjem ovog sistema na međunarodnom nivou, kako bi se provjerile funkcionalnosti sistema i njegova usklađenost sa zahtjevima konvencija i interoperabilnost sa evropskim carinskim sistemom. Ovaj sistem će se primjenjivati i na međunarodnom nivou, nakon što Crna Gora postane članica konvencija, čime će se u punom smislu ostvariti benefiti NCTS sistema, navode u saopštenju.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.