Umjesto odgovora članu SUBNOR – a Svetozaru Bakoviću

0

Crkveni odbor Mojkovca je odlučio da se oglasi povodom teksta „Prst zarad pomirenja“ koji je napisao Svetozar Baković, član SUBNOR-a.

Reagovanje prenosimo integralno:

„U svom napisu objavljenom na Anteni M, mještanin Štitarice (stalno naseljen u Herceg Novom), i, kako se potpisuje član SUBNOR – a Svetozar Baković, navodi kako se ne slaže sa podizanjem crkvene zastave ispred crkve u Štitarici, te da crkvena zastava izaziva podjele i razdor unutar samog sela. Istih dana Crkveni odbor Mojkovca, podigao je i zastavu ispred crkve u Poljima. Ranije je podignuta zastava ispred Hrama u Mojkovcu, a crkvena zastava na crkvi u Podbišću stoji na crkvi od samog početka izgradnje.

Obavještavamo člana SUBNOR – a Svetozara Bakovića, da je između države Crne Gore i Srpske pravoslavne crkve – potpisan – Temeljni ugovor, kojim je zagarantovana sloboda vjeroispovijesti, a Zakon o slobodi vjeroispovijesti u svojoj suštini predstavlja poravnjavanje prava države Crne Gore i prava SPC, predstavlja suštinu paralelnog postojanja i djelovanja i punog uvažavanju. Isti Zakon važi i za sve druge vjerske zajednice u Crnoj Gori.

Obavještavamo člana SUBNOR – a Svetozara Bakovića da Temeljni ugovor između države Crne Gore i SPC nije potpisan prije 100 godina, pa da se sada neko čudi i pita: otkuda pravo crkvi da upotrebljava i da se služi svojim znamenjima i simvolima, u ovom slučaju i svojom – crkvenom zastavom.

Istovremeno, član SUBNOR – a Svetozar Baković, da je i ovlaš prelistao Temeljni ugovor, naišao bi na Član 2. Temeljnog ugovora koji glasi:“ Držana priznaje kontinuitet pravnog subjekta i u skladu sa Ustavom Crne Gore jamči Crkvi i njenim crkveno – pravnim licima (eparhijama, crkvenim opštinama, manastirima, zadužbinama, samostalnim ustanovama i fondovima i, prema crkvenoj namjeni pojedinim hramovima), vršenje javnopravnih ovlašćenja u Crnoj Gori u skladu sa pravoslavnim kanonskim pravom i Ustavom SPC.“

Sasvim je jasno da pod „vršenje javnopravnih ovlašćenja u CG u skladu sa pravoslavnim kanonskim pravom i Ustavom SPC“ spada i isticanje crkvene zastave na hramovima SPC u Crnoj Gori.

Član 4. Ustava SPC glasi: „Službeni jezik Srpske pravoslavne crkve je srpski sa pismom ćirilicom. U izuzetnim, opravdanim slučajevima, može se odstupiti od ove odredbe u pogledu jezika za unutrašnju upotrebu, u kojim slučajevima donosi specijalnu odluku Sveti arhijerejski sinod na osnovu ove odluke.

Zastava Srpske pravoslavne crkve je trobojka: crveno – plavo – bijelo, sa zlatnim krstom i ognjilima. “

Obajvještavamo i člana SUBNOR – a Svetozara Bakovića, i sve koji su imalo u nedoumici u vezi prava i ovlašćenja SPC u Crnoj Gori, da je Crkveni odbor Mojkovca, podižući crkvene zastave ispred crkava u Štitarici i u Poljima, ispoštovao i Ustav države Crne Gore i Ustav SPC. Što se sve jasno i predočava u navedenim članovima Temljnog ugovora. Svako odstupanje od Temeljnog ugovora, bilo koga, i institucija i pojedinaca, pa bili i članovima SUBNOR – a ili nekih drugih organizacija, ili partija, predstavlja kršenje osnivnih prava crkve kao institucije, i slobode vjeroispovijesti.

Polako, ali sasvim sigurno prolazi vrijeme jednoumlja i jednopartojskog sistema. U Crnj Gori je višepartijski sistem, i Crna Gora sve više pribavlja demokratske norme, i na putu je prema ujedinjenoj demokratskoj Evropi. A na tom putu ostvarivanja demokratskih formi sa garantovanjem svih prava i institucija i pojedinaca, osnovno je bilo potpisivanje Temeljnog ugovora između države i crkve.

Sve uzdajući se u razum i razumijevanje, vjerujemo da SUBNOR CG, kao ozbiljna organizacija, nikad i ni u kom smislu ne bi podržao ovakav odnos bilo kojeg člana svoje organizacije, pa ni Svetozara Bakovića. Vjerujemo da će se SUBNOR CG i ograditi od stavova svoga člana Svetozara Bakovića. SUBNOR se ni do sada nikako nije miješao u rad bilo koje vjerske zajednice u Crnoj Gori. Primjera radi: kako bi bilo, i na šta bi ličilo da neko traži da se uklone zastave sa vjerskih objekata Islamske vjerske zajednice. Zato, bilo kakvo remećenje mira i života vjerskih zajednica u Crnoj Gori, smatramo, upravo, izazivanjem i podjela, i neželjenih posledica. Zaista, na djelu su dva Ustava, i države i crkve, i premošćeni Temeljnim ugovorom, imaju se poštovati u svakom smislu, i samo u okvirima njih djelovati.

Da li stanovniku Herceg Novog Svetozaru Bakoviću, članu SUBNOR – a, smeta trobojka – crkvena zastava – na manastiru Savini, ili na ckvi u Toploj, i redom širom Crne Gore, od Primorja do Sjevera. Crkva je jedna i u Herceg Novom i u dragoj nam Štitarici, i u Beogradu i na Kosovu, i Cetinju ravnom.

Sa ovim nemilim dešavanjima i naumima Crkveni odbor Mojkovca, blagovremeno i podrobnije upoznaće Eparhiju budimljansko – nikšiću i vladiku Metodija, i Pravni savjet Mitropolije crnogorsko – primorske, i nadležne državne organe.

Hristos vaskrese.

Dano u Crkvenom odboru u Mojkovcu, dana 8. 10. ljeta Gospodnjeg 2024. g.“

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.