Ulaže li država u svoju budućnost: Renoviranje studentskih domova i uslovi života u njima veliki pokretač za učenje i rad
Kako su prosvjeta i obrazovanje važne oblasti u svakoj državi koja želi da bude konkurentna i ozbiljna, u ulaganju u te oblasti i onome što može biti bolje u narednom periodu govorili su Dragana Ćetković iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija, Vedran Vujisić, predstavnik studenata i Studentskog parlamenta, i prorektor za nastavu Univerziteta Crne Gore Veselin Mićanović.
Govoreći o renovinarnju Plavog dvora, Dragana Ćetković kazala je da je on renoviran prije 10-15 dana a u tom domu su u potpunosti renovirali podne površine, kupatila, vodovodnu i kanalizacionu instalaciju, sobe su okrečene, sređena je rasvjeta u sobama, a kompletno renoviranje je koštalo 210.000 evra.
„Mnogo nam je pomogla MK grupa koja je donirala 50.000 evra. Oni su i prethodnih godina pomagali ministarstvima u raznim segmentima a imamo obećanje da ćemo i dalje imati pomoć od njih. Najbolje vam o tome kažu studenti. U razgovoru sa njima smo shvatili da su uslovi života veliki pokretač i napredak u učenju i radu“, kazala je ona.
Vedran Vujisić kazao je da je pitanje smještaja ključno pitanje za studentski standard kada se govori o ukupnosti uslova studiranja.
„Nema sumnje da je studentima bila neophodna izgradnja novog studentskog doma a studentski parlament je na to godinama ukazivao a to smo kanalisali 2023. godine kada smo uputili inicijativu za izgradnju novog studentskog doma. Projekat izgradnje je ušao u kapitalni budžet za 2024. godinu, međutim, kako se bližio početak nove studijske godine problem je aktuelizovan a mi smo uputili još jednu inicijativu za iznalaženje prelaznog rješenja kako bi dobili dodatne smještajne kapacitete kako bi riješili problem. Tako je kupljen objekat novog studentskog doma u Donjoj Gorici. Sa tim dodatnim kapacitetima koji su nešto više od 230 mjesta riješićemo veliki dio problema“, kazao je Vujisić.
Dodaje da su dobili najave da će u 2025. godini biti započeta izgradnja novog studentskog doma a to će biti novi savremeni objekat.
„Izuzetno je važno da postoji saradnja između studentskih predstavničkih tijela i donosioca odluka a potrebno je da postoji politička volja da se problemi rješavaju. Studentski parlament UCG-a je ukazivao na probleme godinama, a i zalaže se za poboljšanje studentskgo standarda i infrastukturna poboljšanja. Izuzetno je važno da imamo dobru saradnju sa donosiocima odluka, reosrnim ministarstvima i da postoji politička volja da se ta pitanja stavljaju na dnevni red. Ova pitanja nisu jedina koja opterećuju studentsku populaciju“, kazao je on.
Veselin Mićanović je kazao da je ambijent vrlo važan u segmentu obrazovanja.
„Univerzitet radi određena ulaganja i u samu infrastukturu objekata gdje se izvodi nastava. Nalazimo se u sedam opština, Herceg Novi, Cetinje, Nikšić, Podgorica, Bijelo Polje i Berane. Dosta su ti objekti bili zapušteni i u dosta teškim situacijama ali je uloženo više miliona sredstava u inovacije i sanaciju prostornih kapaciteta. Imamo kadrove tehničkog fakulteta gdje su odrađena velika ulaganja i ambijent ulaska u zgradu i amfiteatri koji su renovinari daje sliku modernog univerziteta. Imamo odličnu saradnju sa Ministarstvom prosvjete i sa studentskim parlamentom a tražimo rješenja da bude bolje nego što je urađeno. Imamo i radove koji su se vršili na ekonomskom fakultetu gdje se daje jedna potpunija slika. Kada brucoši dođu, ali i stariji studenti, dobijaju bolji motiv za učenje i završavanje ispita“, kazao je Mićanović.
Dodaje da je obrazovanje jedan od najvažnijih segmenata u društvu, a ako u to ne ulažemo, ne dobijamo odmah benefite tih uloga, ali su oni dugoročni.
„Ako organizujemo obrazovni sistem po potrebama savremenog čovjeka i društva. Kad to uradimo, stvaramo jaku bazu i osnovu da sva druga polja u društvu da obrazovanje od predškolskog do univerzitetskog nivoa obezbjeđujemo kvalitet razvoja društva u cjelini. Ovo je godina jubilejt 50 godina Univerziteta, a u broju izdatih diploma vidite pravu sliku. Da nije bilo Univerziteta, ne znamo na kom nivou bi bilo naše društvo“, podvukao je on.
Dragana Ćetković navodi da su saslušai sve zahtjeve koje su upućivali prema njima i imali brojne sastanke sa predstavnicima studenata a Vlada je donijela odluku o kupovini novog doma Čelebić city u Donjoj Gorici gdje mogu da smjeste 230 studenata.
„Dom je opremljen po najmodernijim standardima. Imamo i sobe za 4 lica sa invaliditetom. Na konkursu za upis u domove kada se završi rang lista i taj dom će biti useljiv. Novi dom je planiran za 2025. godinu a poznata nam je lokacija za sada. On će biti na univerzitetskom kampu, a kakav će dom biti nemamo informaciju dok se ne završi idejno rješenje. Negdje smo u razgovorima stavili akcenat u sagledavanju želja studenata a akcenat će biti na poboljšanje i stvaranje velike menze jer je to u domovima pod najvećim udarom“, kazala je ona.
A govoreći o srednjim i osnovnim školama, predstavnica Ministarstva navodi da se mnogo radi a ukoliko se prate mreže Ministarstva, vidi se da ljudi koji ih prate se pitaju kako postižu.
„Cijelo je ljeto bilo radno, da li neke u segmentu, neke i u potpunosti. Imamo i besplatne udžbenike a na čelu sa ministarkom vodimo računa o cjeloživotnom obrazovanju“, kazala je ona.