U susret rekonstrukciji Vlade: „Principijelnim“ Demokratama smeta kada Bošnjaci sa DPS-om vrše vlast, ali ne i kada Albanci isto rade

0

Bliži se rekonstrucija Vlade, a jedan od konstituenata Demokrate, predvođene Aleksom Bečićem nastavljaju sa svojom „prinicipijelnom“ politikom.

Šuška se da če Bošnjačka stranka prilikom rekonstrukcije ući u Vladu Milojka Spajića, ali Demokrate, koje su ranije bili glasni protivnici ulaska Ibrahimovića i njegovih stranačkih kolega, sada iznose uslov da Bošnjačka stranka napusti vlast u Bijelom Polju. U toj opštini Bošnjaci vrše vlast sa DPS-om.

Inače, šef poslaničkog kluba Demokrata Boris Bogdanović, 17. februara ove godine je saopštio da se Spajić sporazumom obavezao da rekonstrukciju predloži najkasnije do kraja godine, onako kako predviđa taj dokument, “bez dodatnih modifikacija i političkih kombinatorika”.

“Takvu rekonstrukciju smo, saglasno pomenutom sporazumu, dužni da podržimo, dok ostale modifikacije sporazum ne predviđa, te samim tim nije ni realno da će se desiti”, ocijenio je, poručujući da će Demokrate učestvovati “isključivo u onim pregovorima koji se tiču primjene potpisanog sporazuma”.

Bogdanović je tada rekao i da je “dosadašnje iskustvo s BS-om variralo od izuzetno pozitivnih momenata” kad je na čelu te partije bio Rafet Husović, “čiji su poslanici glasali za izbor (lidera Demokrata) Alekse Bečića za predsjednika Skupštine”, do onih koji su ih “udaljili kad su poslanici BS-a na čelu s novim rukovodstvom ključno opredijelili da se Bečić smijeni…”.

“Posebno izražavamo žaljenje što nismo vidjeli jasniju osudu postupaka koji su narušavali međuetnički i međuvjerski sklad u našem društvu izazvanih od tadašnjih visokih policijskih funkcionera bivše vlasti u kojoj je učestvovao BS, a što su potvrdile objavljene ‘Skaj’ prepiske. Za šta su optuživani pobjednici izbora od 30. avgusta 2020. godine. Ta činjenica nas je negativno iznenadila”, rekao je šef poslaničkog kluba Demokrata.

Demokrate nespremne dočekuju rekonstrukciju?

Prije mjesec dana Boris Bogdanović je izjavio da je raskid saradnje BS-a i DPS-a u Bijelom Polju preduslov da otpočnu pregovori s Ibrahimovićevom strankom. Bogdanović je 21. juna ustvrdio da da su o tome razgovarali s premijerom Spajićem, zbog čega, ne očekuje da bude predložen ulazak BS-a u vlast bez uvažavanja zahtjeva Demokrata.

Bogdanović je rekao i da su Demokrate jasno saopštile da se protive ulasku BS-a u vlast zato što ta partija, prema njegovim riječima, “još nije raskrstila s bivšim sistemom, nije jasno i precizno osudila brojna nepočinstva bivšeg sistema i organizovanih kriminalnih grupa, između ostalog i ispisivanje grafita u Pljevljima i drugim opštinama od strane organizovanih kriminalnih grupa s ciljem unošenja nacionalnog i vjerskog razdora, već da je za isto ranije aludirala na partije pobjednice izbora 30. avgusta 2020. godine”.

“Ne može se sjedjeti na dvije stolice. Nije logično da u jednom Bijelom Polju ključno obezbjeđujete DPS-u da predvodi vlast iako je izgubio na izborima, a da na državnom nivou hoćete da vršite vlast sa strankama koje su pobijedile DPS. Raskid koalicije u Bijelom Polju, formiranje vlasti sa strankama koje trenutno čine parlamentarnu opoziciju u Bijelom Polju, odnosno većinu na državnom nivou, kao i raskid s bivšim sistemom, pa tek onda razgovori o eventualnom učešću u vlasti” – izjavio je prije mjesec dana Bogdanović.

Albanci i Bošnjaci u Ulcinju vrše vlast sa DPS-om

Prilikom uslovljavanja vezano za rekonstrukciju, Demokrate su očigledno zaboravile da ne vrše samo Bošnjaci vlast sa DPS-om u pojedinim opštinama, već da to rade i politički predstavnici albanskog naroda.

Potpisivanje sporazuma u Ulcinju (Foto: Media Biro)

Međutim, pitanje je zbog čega Demokratama ne smetaju albanske partije u Vladi, ako se uzme u obzir činjenica da je u Ulcinju 13. maja potpisan koalicioni sporazum između: Demokratske partije (DP), FORCA, Demokratske partije socijalista (DPS), Socijaldemokrata (SD), Socijaldemokratske partija (SDP), Demokratskog saveza u Crnoj Gori (DSCG) i Bošnjačke stranke (BS).

Da podsjetimo Demokrate, Fatmir Đeka iz Demokratske partije je ministar ljudskih i manjinskih prava.

S obzirom da se Demokrate uvijek pozivaju na principe, možda bi trebalo da objasne zašto im smeta što Bošnjačka stranka vrši vlast sa DPS-om u Bijelom Polju, ali im ne smeta kada i albanska partija (DP) vrši vlast sa DPS-om u Ulcinju, čiji lider je već ministar u 44. Vladi.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.