Iako su Demokrate najavile da će povući Predlog zakona o biračkom spisku kako bi skratili postupak razrješenja izbora u Šavniku, simptomatična je bila brza reakcija Demokratske partije socijalista i njihovih satelitskih partija koje su odmah potrčale na vrata zapadnih ambasada ne bi li izazvali neku stranu reakciju na ovaj proces.
Interesantan je bio potez DPS-a i njihova reakcija o biračkom spisku, naročito imavši u vidu da je ta partija optuživana od strane nekadašnje opozicije da je upravo kroz malverzacije u biračkom spisku osvajala izbore. Brojni su bili primjeri gje se u biračkom spisku nalaze preminule osobe a gdje se onda po izbornoj Dontovoj formuli i procentualno ide u korist ovoj nekada najjačoj partiji u državi.
Naravno, nije samo ovo bio faktor koji je DPS toliko dugo održavao na vlasti, bivalo je tu mnogo i ucjena, zaposlenja po partijskom ključu, kao i mnogo drugih stvari, ali je svakako birački spisak, sudeći po mnogima, bio glavna karika u ostvarivanju izbornih pobjeda koje su Mila Đukanovića držale na vlasti 30 godina.
S tim u vezi, interesantno je kako se DPS ekspresno pobunio protiv Predloga zakona o biračkom spisku gdje bi se spriječio izborni turizam, i gdje bi konačno imali uvid u to koliko Crna Gora stvarno ima glasača.
Podsjećamo, šefovi klubova parlamentarne opozicije uputili su ambasadorima EU, SAD i Velike Britanije pozivno pismo povodom najave parlamentarne većine da će u dnevni red predstojeće sjednice Skupštine, uvrstiti izmjene Zakona o biračkom spisku, bez dijaloga i dogovora na Odboru za sveobuhvatnu reformu izbornog zakonodavstva.
Nedugo nakon toga, Demokrate su povukle ovaj Predlog zakona zbog situacije u Šavniku.
“Povlačim Predlog zakona o biračkom spisku, jer smatram da treba skratiti postupak razrješenja situacije u Šavniku kroz uvođenje prinudne uprave, nakon čega bi Odbor dogovorio tekst Predloga zakona o biračkom spisku”, kazao je Momčilo Leković, poslanik Demokrata.