U Jerusalimu pronađeni srednjevekovni grafiti na mestu koje se smatra lokacijom Tajne večere (FOTO)
Arheolozi su na zidu u kompleksu grobnice kralja Davida na brdu Sion u Jerusalimu otkrili grafit iz 15. veka, a autor se smatra jednim od najcenjenijih srednjovekovnih vojnih ličnosti Švajcarske.
Godine 1466. švajcarski vitez po imenu Adrijan fon Bubenberg krenuo je u hodočašće u Svetu zemlju, u skladu sa najboljom hrišćanskom praksom tog vremena, i ostavio svoj trag. Ili je možda njegov sin istog imena to učinio nekoliko decenija kasnije.
U svakom slučaju, više od pet vekova nakon tog događaja, izraelski arheolozi naoružani najsavremenijom tehnologijom pronašli su ime Fon Bubenberga i heraldički amblem ispisani ugljenom na zidu u prostoriji koja se smatra mestom Isusove tajne večere – koje je deo kompleksa grobnice kralja Davida.
IAA workers revealed this week that graffiti of the Swiss Knight Adrian von Bubenberg was discovered on a wall of the “King David Tomb Complex.”
His signature indicates the city’s far-reaching impact on religions and cultures even up to 500 years ago.https://t.co/RSetVO3FO1
— Armstrong Institute of Biblical Archaeology (@ArmstrongIBA) October 21, 2022
Ime Fon Bubenberga i porodični simbol bili su među više od 40 natpisa na raznim jezicima, koji su nedavno uočeni na zidovima sobe iznad grobnice, koja se smatra mestom Tajne večere, kaže Majkl Černin iz Izraelske uprave za antikvitete (IAA), koji je pregledao ovo mesto zajedno sa Šajem Halevijem, takođe iz Hebrejskog univerziteta i Univerziteta u Tel Avivu. Njihova otkrića predstavljena su na zajedničkoj konferenciji IAA.
Sve oznake su napravili hrišćanski i muslimanski hodočasnici u Jerusalimu u 14. i 15. veku, mamelučkom periodu, kaže Černin. To znamo jer od preko 40 oznaka, sedam nosi datume – a u nekim drugim slučajevima arheolozi mogu da identifikuju ime iz istorijskih zapisa, objašnjava on.
Mnogi su nacrtali i svoje porodične ambleme. Ali od svih, najistaknutiji koji je do sada identifikovan bio je Fon Bubenberg.
„On je najpoznatija od ličnosti [po imenu] tamo“, kaže Černin, naglašavajući da hodočasnicima ne bi palo na pamet da uništavaju sveto mesto. Više je bilo to što su prešli ceo put od Evrope do Svete zemlje i želeli da ostave materijalni znak svoje privrženosti. Pisanje nečijeg imena na zidu onoga što se smatralo grobom kralja Davida, ili prostorijom Isusove poslednje večere, bila je prihvaćena praksa.
Ko je bio Adrijan fon Bubenberg?
Zapisi pokazuju da je bio vojni oficir kada je hodočastio u Svetu zemlju 1466. godine, kada je proglašen za viteza. Nakon tog putovanja, služio je, doduše s prekidima, kao gradonačelnik švajcarskog grada Berna.
Some 15th Century graffiti, found in King David’s Tomb in Jerusalem, has been attributed to a famous Swiss knight, Adrian von Bubenberg. https://t.co/6AZGn85Vm6
— swissinfo.ch (@swissinfo_en) October 20, 2022
Deset godina nakon svog putovanja u Jerusalim, prema zapisima, postavljen je za komandanta snaga švajcarske konfederacije koje su branile već tada drevni grad Murten, koji je vekovima bio stecište borbi za kontrolu.
Sada, više od pet vekova kasnije, Černin i Halevi mogu da čitaju njegove grafite u kompleksu grobnica kralja Davida na planini Sion, zahvaljujući tehnologijama koje je IAA razvio u cilju istraživanja svitaka sa Mrtvog mora.
„Ove tehnologije, koristeći multispektralnu fotografiju – različite talasne dužine nevidljive ljudskom oku – otkrivaju natpise koji su izbledeli i izbrisani tokom godina“, objašnjava IAA, čak i rasvetljavajući njihovo autorstvo.
Even Knights of the middle ages used graffiti to tag an area they visited. In Jerusalem by King David's Tomb, Archaeologists found the inscription of a legendary swiss knight.https://t.co/PAbRSVSmWZ
— The Judean (@TheJudean) October 23, 2022
Sam kompleks grobnica izgrađen je u periodu krstaša, očigledno krajem 12. veka, na vrhu starijih ruševina iz rimskog perioda. Verovanje da je ovde sahranjen David i da se ovde odigrala Tajna večera zasniva se na lokalnoj tradiciji iz otprilike 10. veka, a ne na bilo kakvim nalazima, kaže Černin, prenosi Harec.
U svakom slučaju, tokom mamelučkog perioda (od 1332. do 1551. godine), kompleks je bio u vlasništvu katoličkog reda franjevaca, dodaje Černin.
„Zgrada je služila kao manastir i hostel zapadnim hodočasnicima, koji su ostavili trag na zidovima. Do 1524. godine pretvorena je u džamiju, koja je opstala do 1948. godine. Tada je zatvorena i predata na upravljanje izraelskom ministarstvu verskih službi, kaže Černin.