U Crnoj Gori nema pravde: DPS gura Brana Gvozdenovića za potpredsjednika Skupštine!
Potpredsjednik Demokratske partije socijalista(DPS) i poslanik u Skupštini Crne Gore Branimir Gvozdenović novi je kandidat DPS-a za potpredsjednika Skupštine, saznaje portal BORBA.
Da je u Crnoj Gori pojam pravda utopijski termin najbolje pokazuje upravo ovaj postupak DPS-a, koji na sve načine pokušava da Gvozdenovića „vrati“ na potpredsjednika Skupštine Crne Gore.
Istaknuti funkcioner DPS-a i ministar u Vladi Crne Gore za vrijeme DPS vladavine, ali i bivši potpredsjednik Skupštine za vrijeme mandata bivšeg režima, Branimir Gvozdenović je još jedan u nizu visokih funkcionera DPS-a koji je povezan sa mnogim aferama, ali sa promjenom vlasti one nisu procesuirane već stoje u mjestu i čekaju na neka ljepša vremena.
Gvozdenović je glavni čovjek za sve prljave poslove Mila Đukanovića.
Istraživanje koje je još 2012. godine sproveo MANS je pokazalo da je Gvozdenović je kao ministar urbanizma svom kumu omogućio da suprotno zakonu i planskim dokumentima, sagradi dvije stambene zgrade, sa blizu 100 stambenih jedinica. U krivičnoj prijavi koju smo tada podnijeli se navodi da je Gvozdenović, zloupotrijebio funkciju ministra urbanizma i kompanijama svoga kuma („RR Inženjering“ i „Kapacity“) 2010. godine izdao građevinske dozvole koje su omogućavale gradnju više etaža nego što je bilo moguće tadašnjim planom za naselje Momišići u Podgorici.
MANS je Gvozdenovića prijavio zbog učešća u legalizaciji vila na Zavali, privatizacije Svetog Stefana, afere „Snimak“, omogućavanju da suprotno zakona grade investitori poput Brana Mićunovića i kompanija Darka Šarića, pa sve do legalizacije brojnih objekata u Podgorici i na primorju kroz izmjenu planske dokumentacije kada je u privilegovanim investitorima omogućio ne samo sticanje ekstra profita, već i izbjegavanje krivične odgovornosti.
Od namještaja i žičare do elitnih lokacija na moru
Jedna od mnogobrojnih afera sa kojima se povezuje Branimir Gvozdenović je i firma Planet koja je dobijala tendere iako je bilježila poslovne gubitke.
Prema podacima iz Centralnog registra preduzeća, firma Planet u suvlasništvu Gvozdenovićevog pašenoga Ljubiše Šestovića, dugi niz godina bavila se prodajom namještaja i dobijala poslove na tenderima prije, ali i nakon izglasavanja nezavisnosti 2006.godine. Ta firma je do 2011. imala šifru djelatnosti proizvodnja kuhinjskog namještaja, kada su se vlasnici preorijentisali na postavljanje električnih instalacija. Početkom 2014, prema podacima iz Centralnog registra, Šestović napušta firmu, prepuštajući je dotadašnjem partneru (suvlasniku).
Dostupni podaci iz finansijskih izvještaja Poreske uprave pokazuju da je Planet od 2013. do 2019. bilježio poslovne gubitke, izuzev u 2017.godini kada je ostvaren neto profit u iznosu od 717 hiljada evra, i to zahvaljujući tzv. ostalim prihodima koji se ne tiču osnovne djelatnosti društva. U 2013. godini gubitak je iznosio 194,6 hiljada, 2014. godini 45,2 hiljade, 2015.godini 60,29 hiljada, 2016.godini 79,5 hiljada, 2018.godini 108,8 hiljada i u 2019.godini gubitak je iznosio 43,7 hiljada evra.
Direkcija javnih radova, odnosno, Ministarstvo održivog razvoja i turizma, objavili su krajem jula 2016.godine rješenje o izboru najpovoljnije ponude za izgradnju šestosjede žičare na lokalitetu Kolašin 1600 u opštini Kolašin.
Posao je za ukupnu cijenu od 8.979.740 evra i garantnim rokom od pet godina, dodijeljen konzorcijumu koji čine podgorička firma Eminent, čiji je vlasnik dr Ratimir Saveljić i austrijski Dopelmajer (Doppelmayr Seilbahnen GmbH Austrija) sa podizvođačima. Prihvaćena cijena je, inače, bila veća od cijene koju je Dopelmajer, jedan od najvećih proizvođača žičara u svijetu, ponudio godinu ranije, na tender koji nije završen potpisivanjem ugovora o izgradnji žičare.
Direktnu vezu Gvozdenovića sa Saveljićem nemoguće je dokazati, ali postoji niz slučajnosti i nespornih činjenica koje moguće ukazuje da je ovaj vrijedan posao, par godina ranije, unaprijed namijenjen za izvođače iz Austrije, kada su partneri iz Crne Gore bili još nepoznati.
Optužbe za reketiranje
Vijesti o korupcionaškim poslovima bivšeg ministra, reketiranju stranih investitora, o nelegalno stečenim nekretninama, milionskim dugovanjima i njegovom učešću u privatizaciji najvećih državnih preduzeća, koje je Duško Knežević objelodanio iz Londona, nisu zapravo ništa novo.
Knežević navodi da je Gvozdenović suvlasnik ekskluzivne parcele na Jadranskom sajmu u Budvi, na kojoj firma Safiro beach resort planira gradnju dvije kule sa po 15 spratova, odnosno hotel i stanove za tržište. Kao investitor novih solitera nadomak Slovenske plaže, pominje se podgorička kompanija MIA Investments, u vlasništvu turskih državljana.
Knežević tvrdi da je Gvozdenović, preko svog kuma, podgoričkog biznismena Radenka Radojičića, vlasnik lokacije Mala plaža, u zaleđu Kraljičine plaže kod Čanja, poznate po propaloj prodaji investitorima iz Abu Dabija. „Znao je za dogovor sa Arapima i da će tu biti ekskluzivan turistički rizort, znao je da će u okolini porasti vrijednost zemljišta pa je kupio tu lokaciju pored Kraljičine plaže“, kazao je tada Knežević.
Pored Male plaže, „vlasnik je zemljišta u Rosama, na Luštici, koja se vodi na ime kompanije Northstar, a naziv projekta je Montrose“.
Navedeni projekat turističkog rizorta na hercegnovskoj strani Luštice, jedan je od centralnih izložbenih postavki na festivalu nekretnina FREI, koji se pod pokroviteljstvom Gvozdenovićevih ministarstava svake godine održava u hotelu Maestral. Ili na Sajmu nekretnina u Monte Karlu. O trošku države, naravno.
Optužio je Brana za reketiranje stranih investitora, za protežiranje kumova zloupotrebom nagomilanih funkcija. Od irskog investitora Luis Megvajera, suvlasnika hotela Fjord u Kotoru, koji je u međuvremenu srušen, Gvozdenović je, tvrdi Knežević, tražio 2 miliona eura „ da riješi sve njegove probleme u Crnoj Gori“. Pominje i pokušaj reketiranja Rusa, vlasnika kompanije Metropol, u čijem je vlasništvu ostrvo Sv.Marko u tivatskom zalivu, od kojih je kum Brano tražio cijelih 10 miliona eura kako bi ih pripustio da ulažu u izgradnju turističkog smještaja na Ostrvu cvijeća. I to je, kao, jedini razlog što Ostrvo cvijeća nije turistički valorizovano. Svom drugom kumu, pomenutom Radojičiću, sa pozicije predsjednika Borda direktora EPCG,Gvozdenović je namjestio posao izgradnje stanova u Podgorici. Na njegovo ime je, navodno, podigao kredit u iznosu od 2,5 miliona eura u Atlas banci koji nikada nije vraćen. Čini se kao da se u Atlas banku po pare ulazilo kao u samouslugu, pa Knežević podsjeća Gvozdenovića kako je „lično uzeo 300.000 eura u Atlas banci na ime kredita koji takođe nije vraćen“.
Afera „Možura“
Afera Možura, koja se tiče izgradnje i rada istoimene vjetroelektrane u Crnoj Gori, sa subvencionisanom cijenom struje o trošku crnogorskih građana, je trenutno jedna od najvećih korupcionaških afera koja potresa Maltu, državu članicu EU. Afera je otvorena nakon što je prije četiri godine ubijena novinarka Dafne Karuana Galicija. Tadašnje Gvozdenovićevo Ministarstvo održivog razvoja je 15.decembra 2015. izdalo građevinsku dozvolu za ovu vjetroelektranu. Iz URA ga javno prozivaju da je upravo zbog Možure više puta putovao na Maltu.
Potom je iz koalicije Crno na bijelo objavljeno da su Gvozdenovićevi rođaci (braća od tetke) i bivši službenici MORT-a Marko i Bojan Vujović povezani sa aferom Možura i da se njihova imena nalaze u dokumentima koja istražuju malteško i crnogorsko tužilaštvo.
Bojan Vujović je, prema dokumentima sa Malte, bio punomoćnik firme Cifidex i on je u njihovo ime potpisao kupoprodajni ugovor sa državnom kompanijom Enemalta. Za taj ugovor se na Malti cijeni da je bio korupcionaški. Marko Vujović je, kao vlasnik firme Management consulting Montenegro pružao usluge „razvoja projekta“ izgradnje vjetroelektrane od 2015. do 2017. Potom je njegova firma ugašena a on je postao izvršni menadžer firme Adriatic capital advisory, koja je konsultantske usluge prodavala firmi Možura Wind Park. Specijalno državno tužilaštvo je sredinom avgusta saopštilo kako vrši izviđaj zakonitosti konusltantskih poslova koji su vršeni za vjetropark Možura.
Afera “Snimak”
Tadašnji direktor DPS-a Branimir Gvozdenović poznat je i po aferi „Snimak“ koja je duboko potresala Crnu Goru, ali i njen epilog nismo vidjeli jer je Tužilaštvo odbacilo navode da se radi o krivičnom djelu.
Dokaze za aferu su audio zapisi koji svjedoči o namjerama DPS da svoje članove i simpatizere zapošljava ne samo parama poreskih obveznika već i onim koji stižu iz Evropske Investicione banke kao finansijske institucije Evropske Unije.
,,Ozbiljna su očekivanja od Fonda rada tako da treba ubrzati određene aktivnosti, nešto iz raspoloživog fonda a nešto iz fonda koji će realizovati preko projekta Evropske investicione banke”
Bio je to najnoviji tonski zapis u okviru afere “Snimak“ u kome na sjednici predsjedništva DPS-a, održanoj uoči prošlogodišnjih parlamentarnih izbora, tadašnji politički direktor Branimir Gvozdenović govorio o tome da se otpremnine bivšim radnicima koji su članovi i simpatizeri vladajuće partije isplaćuju preko Fonda rada novcem koji bi se dijelom obezbijedio i od Evropske investicione banke.
Temu otpremnina, kako se navodi, otvorio je predsjednik Opštine Mojkovac, Dejan Medojević.
„I druga veoma bitna stvar je da otpremnine iz Fonda rada direktno usmjerimo prema našem članstvu i smatram da će nam to direktno pomoći na terenu“, kazao je Medojević.
Takođe u audio zapisima koji su pušteni u javnost između ostalog Gvozdenović kazao je da kazao je u decembru 2012. , da je nevažeće listiće sa parlamentarnih izbora, trebalo pretvoriti u glasove za njegovu partiju kako bi osvojili 40. poslanički mandat.
„Da smo na svakom šestom, od 1.150 biračkih mjesta, nevažeći listić pretvorili u listić DPS-a, odnosno evropske koalicije, imali bi taj četrdeseti mandat“, dodao je Gvozdenović.
On je na sjednici GO kazao da je glasanje putem pisma značajan resurs DPS-a.
„To je ozbiljan potencijal, 15.290 birača glasalo je putem pisma, a u nekim opštinama smo jako dobro odradili taj dio posla. Tamo gdje smo se nekada opekli, i gdje su neke druge strukture uspjele prije da naprave rezultat, sada smo mi to uradili“, naveo je Gvozdenović.
Afera „Atlas“: Za odmor Đukanovićima i Gvozdenoviću 23.000 evra
Predsjednik Atlas grupe Duško Knežević je iz „egzila“ u Londonu, za podgoričku štampu, uz faksimile dokumenata ustvrdio kako je plaćao račune za još jedan luksuzni boravak šefa države i DPS-a Mila Đukanovića u Dubaiju.
Prema fakturama koje je dostavio, Knežević je u martu 2010. godine platio račune za Đukanovićevu suprugu Lidiju i za bivšeg potpredsjednika Skupštine Crne Gore, visokog funkcionera DPS i tadašnjeg ministra uređenja prostora i zaštite životne sredine Branimira Gvozdenovića u iznosu od 23.000 evra.
Đukanovići i Gvozdenović su bili smješteni u ekskluzivnom hotelu “Van and onli rojal Miraž“, rezervisanom za goste visoke platežne moći.
Knežević je naveo, da je ukupni ceh bio mnogo veći i da sve što je platio tokom boravka šefa crnogorske države, njegove supruge i saradnika u Dubaiju, uključujući i aktivnosti mimo smještaja i prevoza, prelazi iznos od 50.000 evra.
Takođe, Duško Knežević je objavio na svom Instagram profilu novi video u kojem pokazuje prisnost za predsjednikom Crne Gore Milom Đukanovićem.
U novom videu, Knežević, Đukanović, ali i tadašnji potpredsjednik Skupštine Branimir Gvozdenović uživaju u čarima francuskog luksuznog ljetovališta Sen Tropea.
O kojem luksuzu je riječ, govori podatak da je za „specijalne goste“ hranu pripremao jedan od najpoznatijih kuvara na svijetu Gordon Remzi.
Knežević je opet podsjetio na skorašnji govor Đukanovića, u kojem ovaj tvrdi da je Knežević umislio da su prijatelji.
Poraz pravde i Crne Gore
Toliko o silnoj priči da se DPS neće vratiti na vlast. Svi ljudi koji su 30. avgusta 2020. godine izvojevali najveću pobjedu u modernoj političkoj istoriji Crne Gore, sada osjećaju poraz, jer nisu glasali da se dželati Crne Gore, a pogotovo ne ljudi sa „biografijom“ kao što je Gvozdenović, vrate na najbitinije funkcije u državnoj upravi.
Ukoliko se realizuje naum DPS-a, to će biti još jedan u nizu poraza pravde i Crne Gore.
Prvo ste vi i vasi nalagodavci gurali koliko ste mogli, lopovima iz DPS-a preostao je samo laksi dio posla.
Pošteno …“pošteni „Brano bez mrlje…žao mi je sto nisam svašta radio bolje bi mi bilo😂😂😂
haahahahhaha ovo je bruka
a ima li nas NARODE DA IZADJEMO NA ULICE NIKAD NAS NE BILO!!!
Hahaha….Saznaje Borba čitajući naslovnicu Dana
Sve nas sram bilo kad smo ovo dozvolili. BRUKA !