Tužilaštvo još uvijek ćuti na nezakonitosti u Judo savezu Crne Gore

0

Da li će slučaj malverzacija u Judo savezu Crne Gore dobiti epilog, odnosno da li će Osnovno državno tužilaštvo (ODT) konačno pokrenuti optužnicu u ovom predmetu, još uvijek nije poznato.

Ono što, pak, jeste činjenica da ovaj predmet, kao i mnogi drugi protiv bivših funkcionera DPS-a, i dalje skuplja prašinu u fioci ODT-a.

Naime, advokat Dražen Milačić, kao punomoćnik predstavnika pet klubova koji čine Judo savez Crne Gore, još u aprilu 2021. godine podnio je krivičnu prijavu protiv NN lica zbog sumnji u malverzacije u poslovanje ovog sportskog udruženja.

„Postoji osnovana sumnja da su NN lica iz Judo saveza Crne Gore u periodu od 2019. godine do 2021. Godine, u više navrata, zloupotrebom svog položaja i povjerenja u pogledu raspolaganja tuđom imovinom i prekoračenjem granica svojih ovlašćenja pribavili sebi protivpravnu imovinsku korist, na način što su bez odluke Skupštine i Upravnog odbora Judo saveza Crne Gore samovoljno raspolagali novčanim sredstvima saveza, pa su u jednom momentu u 2019. godini odredili trošenje 57.000 eura, dok je u 2020. godini određeno trošenje 120.000 eura…”, piše, između ostalog, u prijavi.

Pored toga, u krivičnoj prijavi, koju su podnijeli predstavnici klubova: Zdravko Milić (Džudo kluba „Arso Milić”), Ratko Radonjić (Džudo klub „Mladost”), Miroslav Šutovi, Džudo kluba („Straševina”), Momčilo Markuš (Džudo klub „Budućnost”) i Mladen Jokmanović (Džudo klub „Stara Varoš”), dodaje se da NN lica nisu sačinjavala ni finansijski izvještaj, kao i da su sabotirali održavanje Skupštine na kojima je trebalo da se raspravlja o tome kako će se trošiti sredstva koja, za funkcionisanje saveza i sufinansiranje projekata, finansira država, tj. Ministarstvo sporta i mladih.

Podsjećamo, na čelu tog sportskog kolektiva, u tom periodu, bili su funkcioner Demokratske partije socijalista (DPS) Andrija Čađenović, predsjednik saveza i sportski direktor džudista Srđan Mrvaljević, kao i generalni sekretar Lazar Daković.

„Njih trojica su, od momenta kada smo ih izabrali i postavili na ove funkcije, sve radili mimo Skupštine i Upravnog odbora Judo saveza Crne Gore. Možete misliti, ni jedan izvještaj finansijski nisu podnosili Skupštini, a više puta kada smo tražili da se ona zakaže i da se na njoj raspravlja o tome kako je raspolagano imovinom – potrudili su se da to sabotiraju“, ogorčeno priča Ratko Radonjić, jedan od predstavnika klubova koji Čađenovića, Mrvaljevića i Dakovića sumnjiče za brojne malverzacije u poslovanju ovog saveza.

Na ovom predmetu je, sve do prelaska u Specijalno državno tužilaštvo, radila tužiteljka Maja Janković.

„Ona je 99 odsto materijala, dovoljnog za podizanje optužnice, prikupila. Međutim, od kako je prešla u SDT, sve po pitanju ovog slučaja je stalo”, rekao je on.

Radonjić je BORBI kazao i da je ovaj slučaj sada preuzela tužiteljka Slađana Španjević Volkov.

„Ja sam dva puta, od kako je ona preuzela istragu u ovom predmetu, bio kod nje da se interesujem dokle se stalo sa ovim slučajem. Tužiteljka Španjević Volkov mi je, sjećam se, tada rekla da, pored ovih koje je preuzela, ima puno svojih predmeta, te da će se njime pozabaviti čim nađe vremena, jer postoje i prioritetni predmeti”, priča on.

Radonjićev kolega je, dodaje on, početkom ovog mjeseca takođe pokušao da se interesuje za ovaj predmet kod pomenute tužiteljke, međutim, ona ga nije primila, a razlog je bio njena zauzetost.

„Mi, da se razumijemo, tražimo samo da se, na osnovu materijala koji su do sad prikupljeni, ali i saznanja i dokaza koji potkrepljuju naše sumnje, konačno pokrene proces i podigne optužnica u ovom slučaju. Jer, kao što i sami vidite, u pitanju su velika sredstva koja su, bez ikakvog znanja Upravnog odbora i Skupštine Judo saveza, nezakonito trošena”, jasan je Radonjić.

Ovaj dugogodišnji sportski radnik tvrdi da je u ovom slučaju sve jasno.

U prilog tome, ističe on, ide i dopuna krivične prijavem koja je podnesena u avgustu 2022. godine, o takođe nezakonitom otuđenju opreme Judo saveza Crne Gore.

„Pazite, isto kao što su raspolagali ovim sredstvima, za koja mi osnovano sumnjamo da su nezakonito utrošena, oni su raspolagali i opremom. Zato smo podnijeli i drugu krivičnu prijavu. Tužilaštvo je, na osnovu podataka koje su prikupili službenici Odsjeka za privredni criminal Uprave Policije, imaju sve dokaze. E, sad, što se čeka – to je glavno pitanje”, izjavio je Radonjić.

Redakcija portala BORBA je, početkom mjeseca, uputila pitanja Osnovnom državnom tužilaštvu o tome dokle se stalo sa ovim predmetom, ali sve do objavljivanja ovog teksta nismo dobili odgovor.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.