Tri ponuđača zainteresovana za završetak zaobilaznice oko Rožaja
Najmanje tri ponuđača iskazala su interesovanje za posao završetka zaobilaznice oko Rožaja, ali je rok za javni poziv produžen za još dvadeset dana zbog zahtjeva za određenim pojašnjenjima. To su Portalu RTCG kazali iz Uprave za saobraćaj, nakon što je 28. oktobra, odnosno prekjuče, istekao treći tender za ovaj kapitalni projekat.
„Najbitnije je da ima interesovanja, ali smo rok produžili do 18. novembra zbog nekih pojašnjenja koja su tražena. Mislim da ćemo imati najmanje tri ponuđača“, kazali su kratko iz Uprava za saobraćaj.
Tenderom je, inače, predviđeno, kao i prva dva puta, da ponuđeni rok za završetak radova ne može biti kraći od 350, ali ni duži od 450 dana.
Nakon raskida ugovora sa bosanskom firmom „Euroasfalt“, Upravi za saobraćaj je najprije odobreno 8,1 milion eura za završetak ovog posla, a nakon rebalansa državnog budžeta, cijena je podignuta na oko 12 miliona.
Sada je ohrabrujuće da iz Uprave za saobraćaj kažu da ima interesovanja i da je ova cijena očigledno privukla interesovanje nekih kompanija, u trenutku kada vlada kriza na građevinskom tržištu.
To bi u konačnom moglo značiti da država Crna Gora nije odustala od ovog kapitalnog projekta, i da su aktuelne vlasti voljne da ga privedu kraju poslije skoro sedamnaest godina od kada je započeta prva faza.
Uprava za saobraćaj je sa bosanskom firmom “Euroasfalt i partneri” raskinula ugovor i oduzela im ovaj posao u oktobru prošle godine, jer su probili sve moguće rokove, i povukli se sa radilišta ostavivši veliki dio posla nezavršenim.
Portal RTCG je u više navrata pisao o zaobilaznici oko Rožaja, a uz podršku Instituta alternativa (IA) obavljeno je i vrlo ospežno istraživanje kojim je kroz preciznu dokumentaciju, dobijenu od Uprave za sabraćaj putem slobodnog pristupa informacijama.
Pokazalo se kako je neodgovornost institucija, prije političkih promjena 2020. godine, dovela do toga da ni poslije toliko vremena projekat nije završen i koliko je posla ostalo da se još obavi.
Građani Rožaja su vrlo nepovjerljivi kada se radi o ovom projektu, ali nije ni čudo ako se zna da je prva faza počela da se gradi početkom 2008. godine i trebalo je da bude završena do kraja iste godine. Četiri godine nakon toga izvođač „Konstruktor inženjering“ iz Splita je otišao u stečaj, a iz posla su se izvukli i podizvođači „Integral inženjering“ iz Banja Luke i u to vrijeme tek formirana podgorička kompanija „Bemaks“.
Sarajevska firma „Euro asfallt“ sa partnerima posao izgradnje druge faze i dovršetka prve, dobila je 2017. godine, kada je ministar već bio kadar Bošnjačke stranke (BS), Osman Nurković. Oko dvadeset miliona eura (19.778.320) bilo je opredijeljeno za taj poduhvat, iz kredita Evropske investicione banke (EIB).
Bosanci sa partnerima iz Crne Gore imali su rok od 730 dana, ili dvije godine da projekat privedu kraju, od uvođenja u posao, u decembru 2017. što je značilo da su ga morali završiti do kraja 2019. godine.
Nekoliko pehova, kao što je rušenje mosta Veliki Ibarac i urušavanje tunela Ibarac, zatim pandemija korona virusa, kao i neriješeni imovinsko pravni odnosi, bili su navodno razlog zbog čega je taj rok produžavan dva puta, do kraja 2021. godine.
Bosanska firma ni ovaj rok za završetak zaobilaznice oko Rožaja nije ispoštovala, i povukla se iz posla kada su naplatili oko 17,5 miliona eura, ali su im nove crnogorske vlasti naplatile penale u iznosu od preko milion eura.
Zaobilaznica počinje u mjestu Zeleni na ulazu u Rožaje iz pravca Srbije, obilazi urbano jezgro ovog gusto naseljnog grada, i završava se kod mosta Crnja, na izlazu iz grada Rožaja, gdje se navezuje na magistralni put prema Beranama.