Tri fraze koje roditelji koriste, a time nesvjesno djeci stvaraju komplekse
Roditelji često svojoj deci nesvesno govore stvari koje su za njih potencijalno vrlo štetne, objašnjavaju psiholozi i to:
„Nije to ništa strašno“
Djeca često plaču ili imaju napade bijesa zbog stvari koje se roditeljima uglavnom čine nevažnim, ali umanjivanje njihovih osećaja vrlo je štetno. Mnogi roditelji tada često govore djetetu kako to zbog čega se loše osećaju nije toliko strašno, ali takvi komentari samo pokazuju djetetu da njegova osjećanja nisu bitna roditelju. Kako objašnjavaju psiholozi, ova fraza djeci šalje poruku da njihove emocije nisu važne te da je glupo biti uplašen, tužan ili razočaran.
„Tužan sam kada to radiš“
Roditelji nikako ne treba da krive svoju djecu zbog ličnih osjećanja, a ovakva fraza zapravo se smatra nekom vrstom emocionalne ucjene. Psiholozi objašnjavaju kako izgovaranjem ove rečenice roditelji stvaraju presedan potencijalno dajući do znanja svome djetetu da ima moć uticati na njihovo raspoloženje i to u lošem kontekstu.
„Trebao bi da znaš bolje“
Psiholozi misle kako je ova fraza jako štetna za dijete, jer ga stavlja u određenu defanzivu, odnosno još je manja vjerovatnoća da će da posluša roditelja. Takođe, ovakav način izražavanja određena je vrsta posramljivanja djeteta i negativno utiče na njegovo samopouzdanje, jer stiče utisak da sve što radi, radi na pogrešan način.