TheGuardian: Kako je albanska mafija preuzela britansko tržište

0

Oni su sofisticirani, pametni – i uvijek isporučuju: od evropskih luka do ulica Londona, jedna kriminalna mreža je sada na vrhu britanskog 5 milijardi teškog crnog tržišta, piše TheGuardian.

Njihov centar je u Istočnom Londonu, a albanska ulična ekipa dilera droge, lokalno je poznata po svom nasilju,a svoj uticaj šire i objavama na društvenim mrežama hvaleći se bijesnim ferarijima, roleks satovima i novcem.

Na taj način povećavaju svoj ugled, a to im pomaže i u “regrutaciji mladih“.

Imanje “Gascoigne“, izgrađeno šezdesetih godina prošlog vijeka smatraju njihovim domom.

Kako prenosi autor članka, pokušao je da se približi “centru poslovanja“ ove grupe. Odjednom su se pojavili muškarci koji su mu, kada ih je pitao da li su pripadnici grupe “Hellbanianz“, rekli: „Trebalo bi da idete.“

Sproveden je sa imanja i rečeno mu je da se ne vraća.

Hellbanianz pripada „maloprodajnoj igri“ trgovine kokainom. Oni su ulični trgovci i izvršitelji “Mafia Shqiptare“, albanskih organizovanih kriminalnih grupa koje, kako vjeruje Nacionalna agencija za kriminal, konsoliduju moć unutar kriminalnog podzemlja Velike Britanije i na putu su da skoro potpuno preuzmu britanskog tržište kokaina koje se procjenjuje na 5 milijardi funti.

Iako Hellbanianz po društvenim mrežama sebe predstavljaju kao opake kriminalce i narko bosove, policija smatra da su oni zapravo najniža karika u lancu albanskog kriminala.

Da bi bolje razumeli značajan porast albanskih kartela u Velikoj Britaniji, potrebno je pogled sa imanja Gasgoine baciti niz Temzu.

Tamo, u suprotnom smjeru leže luke kontejnera koje prevoze njihov kokain. Preko Atlantika, do džungli Latinske Amerike… tu počinje priča o “Mafia Shqiptare“.

Priča o tome kako su Albanci osvojili tržište kokaina u Velikoj Britaniji, lekcija je o kriminalu, piše The Guardian.

Pokazuje kakva je vrijednost sklapanja prijateljstava sa najopasnijim svjetskim mafijama uz apsolutnu prijetnju nasiljem.

Albanci su, naime, počeli poslovni model koji je po konceptu bio jednostavan, ali dovoljno hrabar da potkopa postojeći poredak.

Godinama su međunarodni uvoznici kokaina radili odvojeno od svojih veletrgovaca i bandi. Struktura cijena je varirala u zavisnosti od čistoće: što je više bilo, to je više koštalo.

Albanci su odbacili cio model. Počeli su direktno da pregovaraju s kolumbijskim kartelima koji kontrolišu proizvodnju kokaina.

Ogromne pošiljke su organizovane direktno iz Južne Amerike. Lanci snabdijevanja su se, za razliku od prethodnog modela, držali u kući.

Obavještajne informacije dobijene od britanskih stručnjaka otkrile su da su Albanci nabavljali kokain od kartela za oko 4.000 do 5.500 funti po kilogramu, vrijeme kada su rivali mislili da dobijaju pristojan posao koristeći holandske veletrgovce koji prodaju po 22.500 funti za kilogram.

Albanci su snizili cijenu kokaina i povećali njegovu čistoću. U Britaniju stižu ogromne pošiljke takvog kokaina.

Toni Sagers, bivši šef obavještajne službe u Nacionalnoj agenciji za kriminal, koji je proveo 30 godina analizirajući ritmove globalne ekonomije narkotika, rekao je da je ono što su Albanci uradili izuzetno inteligentno.

Efekat albanske mafije je duboko oblikovao upotrebu, proizvodnju i ekonomiju kokaina. “Roba“ je najjaftinija u Velikoj Britaniji od 1990. i čistija nego što je bio u posljednjih 10 godina, što je izazvalo rekordne smrtne slučajeve.

Velika Britanija ima najveći broj mladih korisnika u Evropi. U širem smislu, daleko veće i češće pošiljke droge su zaplijenjene ulaskom u Veliku Britaniju jer je proizvodnja kokaina u Južnoj Americi dostigla rekordne nivoe – 31% više u odnosu na 2016.

Suparnici albanske mafije, kao što je, na primjer, Hellbanianz u početku su se borili da se takmiče, ali imali su inferiorni, skuplji proizvod.

Njihova jedina opcija bila je kupovina kokaina od “Mafia Shqiptare“.

Sagers je rekao:

„Oni su pokazali da ne morate biti pohlepni da biste dominirali tržištem droge. Spustili su se putem održivih cijena, a dobrog kvaliteta. “

Ipak, da bi model Albanaca zaista proradio, bila im je potrebna kontrola nad evropskim lukama. Zbog toga je “Mafia Shqiptare“ morala da sarađuje sa Ndranghetom, najmoćnijom i najglobalizovanijom italijanskom mafijom, koja kontroliše trgovinu kokainom u kontinentalnoj Evropi.

Postoje značajni dokazi da ne samo da Albanci rade sa Ndranghetom, već i da su formirali najčvršće saveze.

Izvori kažu da italijanska mafija smatra Albance jednakima.

Sagers je rekao: „Sada postoji snažna veza mafije, Albanci radesa njima, nijesu jedni drugima konkurencija, več rade zajedno.“

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.