Termoelektrana u Pljevljima ne zadovoljava EU propise: Kada uđemo u EU zatvoriće nam je

0

Piše: Nebojša Medojević, lider Pokreta za promjene

Ulaskom Crne Gore u EU doći će u Pljevlja stručne kontrole iz EU i staviti crvenu traku na termoelektranu i zatvoriti je, jer ne zadovoljava sve propise zaštite životne sredine, jer se ne radi na savremen način otpepeljavanje, odlaganje otpada, prekrivanje otpada, zazelenjavanje pokrivenog otpada, nema kvalitetnih odvajača čeastica i filtera na dimnjaku i ne mijenjaju se dovoljno često kao što traže propisi, nepravilno se vrši separacija rashladne vode itd. Ovde nabrajam sve one izvore zagađenja Pljevalja, a da nije ugljen dioksid.

Dakle, bitno je ustanoviti šta se i u kom obimu radi u ovom procesu ekološke rekonstrukcije, a ovaj izraz je stvarno truli eufemizam i populizam, a nas interesuje koliko to košta, te koliko će morati kasnije da se doplati pa da sve ovo posle svih provjera EU inspekcija zadovoljava njihove standarde pa da skinu onu crvenu traku i naravno koliko će godina još raditi termioelektrana, te da li je uopšte rekonstruisati ako bude ugašena za 4 godine. Dakle, ministrar kad se obraća građanima Crne Gore, a posebno Pljevljacima uporno otkriva samo jedan dio cijele situacije, dok veliki dio prećutkuje. Zar sve ovo ne liči na premijerovu milijardu iz Japana za Crnu Goru i pola milijarde za Pljevlja?! Previše sličnosti…

U EU postoji berza ugljen-dioksida, gdje države međusobno trguju sa CO2. Poenta je da svaka država proporcionalno broju stanovnika i površini ima prvo da oslobodi određenu količinu CO2 u atmosferu. Međutim, neke zemlje ne ispune tu kvotu, pa drugim zemljama ustupaju za novčanu naknadu taj iznos, te na taj način trguju neiskorišćenim kvotama emisije CO2.

Na nivou EU je donešen CBAM, Carbon Border Adjusment Mechanism, odnosno propis ili Mehanizam prekograničnog usklađivanja cijene CO2, koji stupa na snagu od 01.01. 2026. godine pri čemu ministar ovu skraćenicu čita onako kako to niko drugi u struci ne radi- SI BAM, iako je ako koristi alfabet SI BI EJ EM, ili po naški ES BE A EM, ili samo CBAM. Ministar je i na ovu temu prosuo veliku pamet i još nam potvrdio da će cijena KWh iz TEPV biti znatno uvećana, čak je pomenuo iznos od 30 miliona evra koliko će TEPV da plati za emisiju CO2, a onda kreće ista ona priča kako je on rekao zvaničnicima EU, odložite nam vi ovo dok mi ne budemo spremni i na kraju rekao da je važno udružiti se sa nekom zemljom koja ne probija granicu emisije CO2, te je on već dogovorio sa Italijom da nam Italija ustupi njene kvote.

Da li neko vjeruje u ovoj zemlji da će nam Italija besplatno uručiti ove kvote, kad na tržištu može da ih proda!?Jeste li čuli za izraz: nema nigdje besplatnog ručka!? Jesu li nam Italijani stvarno toliki prijatelji?! Šta ako se u međuvremenu promijeni vlast u Italiji, odnosno ko nam garantuje da će italija poštovati usmeni dogovor? Ministre, pokažite nam neki dokument(sa pečatom) gdje ste ovo potpisali. Je li ovo nauka ili populizam? Ko još vjeruje da TEPV čeka svijetla budućnost? Dakle, čim stane rat na istoku, a neće trajati dovijeka, kreće osposobljavanje snabdevanja EU ruskim gasom i termoelektrane odlaze u prošlost i to je jedina istina koju Pljevljaci moraju da znaju, pa bi dobro bilo da na vrijeme razmišljaju šta će raditi u budućnosti.

Slavodobitna vijest koju nam je prezentovao ministar ekspert je i ona o početku radova na toplifikaciji Pljevalja. Trebalo je daPljevljaci odmah zakolju 7 volova i još ko zna koliko prasadi i jagnjadi i da slave narednih 15 dana uz trubače i didzejeve od sreće i radosti što im je riješen ekološki problem zagađenog vazduha i što će konačno saznati kako izgleda sunčani dan u januaru, a ne gusta magla smog, čađ itd. Ministar nam opet populistički saopštava da je počela prva faza izrade toplovoda u dužini 2.3 km i trebalo je da ga Pljevljaci slave kao oslobodioca, a znamo li dokle je tih 2.3 km. Odgovor je – do raskrsnice na pilani! Pa šta će tamo toplovod, koga će tu grijati kad nema kotlarnica? Pravo je pitanje kad će se desiti 2. faza, koliko uopšte ima faza, kad je krajnji rok za završetak posla, zašto se sve ne radi odjednom i još mnogo pitanja.

Podsjetiću da opet niko nije vidio idejno rešenje, tehnički projekat, ili bilo koji drugi podatak iz ovog posla. Šta znamo – samo ono što nam ministar kaže, a sve uz onu obraza mi moga.

Ono što posebno bode oči to je ministrova izjava kako će eto sada termoelektrana raditi i kao elektrana i kao toplana što je opšti tehnički gledano nonsens i paradoks ili je opet obraćanje građanima tretirajući ih kao debile. Elem, princip rada termoelektrane govori o zatvorenom primarnom vrelovodnom, odnosno parovodnom kolu, gdje se u kotlu termoelektrane zagrijana vodena para pod velikim pritiskom usmjerava na parne turbine, posle čega, joj pada pritisak, pa se odvodi u kondezator gdje se hladi rashladnom vodom iz sekundarnog vodenonog kolai vraća se nazad kao vrela voda nazad u kotao.

Pitanje za ministra je odakle će se prema projektu, koji je nadam se već izrađen, uzimati vrela voda za grijanje Pljevalja- vrelu vodu direktno iz kotla, pošto kažete da je istovremeno elektrana i toplana, iz tek ohlađene vodene pare na izlasku sa turbine, iz ohlađene vrele vode iz kondezatora pred povratak u kotao ili iz sekundarnog vodenog kola, odnosno iz voda za hlađenje vrele vodene pare ili iz nekog novog tercijarnog vodenog kola koji je paralelan sa ovim sekundarnim i koji će preuzimati toplotu od primarnog vodenog kola i slati je prema grejnom sistemu Pljevalja. Dakle, princip rada termoelektrane podrazumijeva ogromne gubitke i mali stepen iskorišćenosti u odnosu na druge elektrane, upravo zbog potrebe hlađenja pare, sistema, turbina i svega drugog, što predstavlja ogromne gubitke tako da je dodatna toplana Bogom dana da smanji te gubitke. Sve ovo bi trebalo da piše u projektu, a podsjetiću vas da u jednoj susjednoj državi termoelektrana u Vreocima grije cio Lazarevac, pa i sam sportski bazen u Vreocima. Dovoljno je skoknuti do Lazarevca i sve ovo saznati na licu mjesta.

Ono na šta svi ukazuju u Crnoj Gori je kašnjenje objavljivanja rezultata popisa, a sam ministar bi prvi trebalo da insistira na tome, ali ne da bi se ustanovio broj Srba, Crnogoraca i Bošnjaka, nego evo, upravo, na primjeru Pljevalja da se sazna koliko stanovnika živi u zgradama, koliko u privatnim kućama, koliko u centru grada, koliko na periferiji i na selu, kako se ko grije, struja ugalj, drva, pelet, ili centralno grijanje, zatim gdje provode ljetnji period, jer znamo da dosta Pljevljka ima kuće i vikendice na selima, pa je pitanje da li žele klima uređaj itd, zatim bilo je potrebno ponuditi Pljevljacima neku približnu cijenu priključka na daljinsko grijanje i cijenu mjesečnog iznosa grijanja po kvdratnom metru stana, te ustanoviti broj potencijalnih novih korisnika. Kad bi znao taj podatak onda ministar ne bi tek tako odvajao 2.8 miliona evra za kupovinu kvalitetnih klima nego bi opredijelio subvencije za izradu spoljne izolacije na kućama i zgradama, zamjenu spoljne stolarije i izrade prikljčaka.

(Mišljenja i stavovi objavljeni u rubrikama „Drugi pišu“ i „Kolumne“ nisu nužno i stavovi redakcije portala „Borba“)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.