Tanasije Uzunović potiče iz ugledne porodice: Imali 9 kuća i zgradu u Beogradu, ali su im sve uzeli
Glumac Tanasije Uzunović jedan je od bardova domaćeg glumišta, a publika ga najviše pamti kao Rajka Maleševića u seriji „Moj rođak sa sela“.
U svojoj bogatoj biografiji osim u pozorištu, igrao je u preko 50 filmova i TV drama, a ipak rola Rajka Maleševića bila je pečat u njegovoj karijeri.
Vojin Ćetković o Tanasiju
Preminuo je iznenada 10. marta prošle godine u 81. godini života na klinici za urgentnu medicinu VMA, a govor njegovog kolege Vojina Ćetkovića, koji je tumačio lik Vranića u pomenutoj seriji na komemoraciji otkrio je kakav je glumac bio zapravo.
– Moj prvi partner bio je Tanasije Uzunović, odigrao sam u Jugoslovenskom dramskom predstavu Vide Ognjeović. Onaj ko je plašio hrabre partizane i koga sam sanjao u njemačkoj uniformi. Jedan od onih vitezove te generacije zbog kojih sam i želio da se bavim glumom.
Tada je imao godina koliko i ja sada. Prvi put sam ga gledao u predstavi Dejana Mijača „Ruženje naroda“, bio je fascinantan. Još uvek mi prolaze kroz glavu njegove scene i nevjerovatna snaga i virtuoznost, ekspresija toliko velika da zaboravite da gledate glumce u pozorištu. Kasnije smo igrali i u Šekspirovoj tragediiji, a najviše vremena smo provodili radeći seriju „Moj rođak sa sela“ – započeo je glumac.
Otkrio je i kako je glumac pristupio roli koja ga je proslavila, a posebnu pažnju privukla je informacija kako je pristupio liku seljaka.
– Sjećam se probe na kojoj je insistirao da nosi narodnu nošnju i bijelu uštirkanu košulju i da po njegovom nacrtu naprave bakinbarde, kojima nije bio zadovoljan naredne dvije godine – priča Vojin.
O odnosu koji su imali njihovi likovi pričala je cijela Srbija, a Ćetković je otkrio kako je Uzunović reagovao kada mu je rekao da će mu igrati sestrića koga mora mnogo da voli.
– Prišao sam mu i rekao: „Ti znaš da ujak nije kao ostala rodbina. Znaš da se ujak najviše voli. Ti meni ovdje igraš baš ujaka i to vrlo posebnog. Ujaka koji me je podigao i koji je spreman da da život za svog sestrića. A ne znam kako ćeš to da doneseš jer mene je teško voljeti“. On me je zagrlio i pomazio po kosi. Od tada pa do danas, bio je moj ujak – otkrio je Ćetković, pa se prisetio i jedne anegdote sa snimanja
– Krećemo mi posle snimanja, iz Kragujevca za Beograd i nema Tanasija. Pitam gdje je, a oni mi kažu da pere kosu. Pa jutros smo ga čekali da pere kosu i ja sam mu rekao da ne smije to da radi. Od tolike ondulacije će mu izvjetriti gluma.
Porijeklo glumca
Tanasije Uzunović je rođen 25. septembra 1942. godine u Nišu, a Pozorišnu akademiju je završio u klasi profesorke Ljiljane Krstić.
Za života je duboko držao do tradicije, a njegovo porijeklo, kao i cijela porodica, bili su simbol naše države. Dramski umjetnik naslednik je čuvenog Uzun Stojana, koji je vojevao još s Karađorđem.
Tanasije Uzunović je za „Novosti“ jednom prilikom ispričao poreklo kapitala svoje porodice. Dva preživjela brata Uzunovića imala su oko 150 hektara zemlje u mjestu Draževac, i da bi Nikola napravio kuću, dogovoreno je da uzme hipoteku na tu zemlju.
– Kada je moj otac Blagoje, inače školovani agronom, pokušao pre rata na toj zemlji da pravi obore za uzgoj stoke po svjetskim mjerilima, deda ga je spriječio – sjeća se ove priče Tanasije.
– Govorio mu je da je besmisleno da to radi na zemlji koju opterećuje hipoteka. Deda Nikola je imao para da napravi kuću, ali ne i da je opremi.
Porodica Uzunović je pre Drugog svjetskog rata imala devet kuća u Beogradu. Naš sagovornik pamti samo one najveće, i to onu zgradu koja je sada rezidencija ambasadora SAD, „Devanku“ u Ulici kralja Milana 21 i veliku zgradu u Nušićevoj 20.
– Ostale više i ne pamtim, znam da su neke srušene u bombardovanjima tokom rata.
Nasleđe
Tanasije je ime dobio po pradedi, koji je bio jedan od pokretača srpsko-turskog rata vođenog u vreme kralja Milana.
Bio je jedini muški naslednik porodice Uzunović, a brat njegovog dede Nikola bio je u dva navrata predsjednik vlade između dva rata.
Bogata karijera
Na filmu je debitovao 1967. u ostvarenju Žorža Skrigina „Koraci kroz magle“, nakon čega su se nizale role u „Devojačkom mostu“, „Sablazni“, „Leptirici“, „Treneru“, „Sabirnom centru“, „Kosovskom boju“ i mnogim drugim.
Tumačio je uloge i u brojnim serijama: „Gorki plodovi“, „Miris kiše na Balkanu“, „Poslednja audijencija“, „Tragom Karađorđa“, „Povratak otpisanih“, a poslednju rolu ostvario je u serijalu „Južni vetar“, gde je tumačio lik Vuje.
Dobitnik je više nagrada, među kojima se posebno izdvajaju Oktobarska i Sterijina nagrada, kao i Pečat Narodnog pozorišta, koji je dobio za posebni doprinos životu i radu Narodnog pozorišta 2021. godine.
Jedna od zapaženijih rola u Narodnom pozorištu u Beogradu bila je u komadu Siniše Kovačevića „Velika drama“.
Ženio se tri puta i ima ćerku Sofiju.
Zvijezda serije „Moj rođak sa sela“ je ćerku Sofiju dobio u 50. godini sa trećom suprugom Mirom. Inače, U popularnoj seriji „Nemanjići – rađanje kraljevine“ pojavila se glumica Sofija Uzunović, ćerka proslavljenog glumca Tanasija Uzunovića, koji takođe tumači jedan od likova u ovoj seriji.
Sofija je prije nekoliko godina odlučila da se bavi glumom, a kada je to saopštila ocu on je, prema sopstvenom priznanju, doživio šok.
Glumac je sahranjen u Aleji zaslužnih građana u Beogradu.
(Kurir.rs)