Tajni pregovori urodili plodom: Duško Marković sa Bečićem i Abazovićem dogovorio plan oko izbornog zakonodavstva!

0

Principi za formiranje Radne grupe za izborno zakonodavstvo, koje je danas predložio DPS, gotovo su identični sa Planom koji su prije par mjeseci predložile Demokrate i URA, saznaje Borba. Na predlogu DPS-a izvršene su samo neke kozmetičke promjene, ali je jasno da je iza kulisa sve unaprijed dogovoreno između premijera Duška Markovića, Alekse Bečića i Dritana Abazovića, sa dijelom EU.

Ovim predlogom DPS-a, kojim se na mala vrata omogućava povratak u Skupštinu Bečićeve i Abazovićeve koalicije, potvrđeno je da su se poslednjih dana iza kulisa intenzivno obavljali razgovori na toj relaciji.
Jasno je da je rezultat toga dogovora sadržan u Principima za formiranje radne grupe za dalju dogradnju i izmjenu izbornog i drugog zakonodavstva, koje je na kolegijumu Skupštine Crne Gore predočio DPS.
“Sad je jasno zašto se mjesecima fingirala svađa između DPS i Demokrata, ali i za čiji račun je Bečićeva partija napadala ostatak opozicije. Principi koje je predstavio DPS su, u stvari zajednički predlozi Duška Markovića i Demokrata koji isključivo odgovaraju DPS-u. Mi ostali o tome nijesmo ni konsultovani, iako smo koalicioni partneri DPS-a, kaže naš sagovornik iz vladajuće koalicije.
Amin na ovaj dogovor Markovića sa Demokratama i URA dali su i pojedini ovdašnji predstavnici briselske administracije, koji su u idiličnim relacijama sa DPS-om, tačnije Markovićem.
Očigledno je da Marković ovim manerom, kojim želi da pridobije čelnike kolaicije za 21. vijek želi da preuzme vodeću ulogu u kreiranju unutrašnje politike u Crnoj Gori.

Radnu grupu bi prema njihovom prijedlogu, između ostalog, trebalo da čine predstavnici vladajuće koalicije: 7 članova (predsjednik + 6 članova) kao i predstavnici opozicionih partija: 7 članova (zamjenik predsjednika + 6 članova).
Stručne, administrativne i tehničke poslove za potrebe radne grupe bi trebalo obavlja Sekretar radne grupe, koga imenuje Kolegijum Predsjednika Skupštine, iz reda zaposlenih u Stručnoj službi Skupštine.
Sjednicama radne grupe mogu, po potrebi, prisustvovati i dati doprinos predstavnici državnih organa, organizacija, institucija, Nevladinog sektora, Međunarodnih organizacija i institucija, Univerzitetskih i fakultetskih jedinica u Crnoj Gori, medija kao i eksperti i konsultanti iz predmetnih oblasti.
Predlažu i da sjednice radne grupe budu javne, osim u slučajevima kad se konsenzusom procijeni da je sjednicu ili dio sjednice neophodno zatvoriti za javnost, a u tom slučaju se odmah nakon sjednice javnost saopštenjem informiše o detaljima sjednice.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.