SZO o delta soju korone u Srbiji

0

Direktor Kancelarije Svetske zdravstvene organizacije (SZO) u Srbiji Marijan Ivanuša navodi da je trenutna epidemiološka situacija u Srbiji jako dobra i da to treba iskoristiti za vakcinaciju kako bi bili spremni na brzo širenje delta soja virusa.

Marijan Ivanuša navodi za RTS da prva dva slučaja delta soja u Srbiji ne znači da ćemo sjutra imati tešku epidemiju, ali i da situacija može da se pogorša kroz par nedelja.

„Trenutna epidemijska situacija u Srbiji je jako dobra, a to što se pojavio delta soj ne znači da će se pogoršanje dogoditi odmah, ali svakako situacija može da se pogorša u julu, avgustu. Vidjećemo, ja se nadam najboljem. Vidjeli smo to u Velikoj Britaniji i u drugim evropskim državama gdje se delta soj proširio i gdje se situacija pogoršala. Trenutno stanje u Srbiji je svakako jako dobro i to stanje treba iskoristiti za vakcinaciju kako bi bili spremni na brzo širenje delta soja, jer vakcina je najdjelotvornija preventiva protiv te zaraze“, navodi Ivanuša.

Zbog širenja delta soja, cio svijet je na oprezu, iz Svetske zdravstvene organizacije upozoravaju na brzo širenje posebno sa masovnih događaja. Ljekari upozoravaju da je otporniji na visoke temperature u odnosu na prethodnu varijantu i da pogađa mladu populaciju. Karakterišu ga glavobolja, malaksalost, bol u grlu, kijavica, temperatura.

„Delta soj se jako brzo širi, postaje preovladavajući virus i očekujemo da će 90 odsto svih slučajeva u Evropi do kraja avgusta biti rezultat zaraze delta tipom koronavirusa“, navodi Ivanuša.

Ističe da zbog brzine i lakšeg širenje mjere moraju strogo da se primjenjuju.

„Virus se u evropskom regionu proširio na 40 država. Najteže stanje je u Rusiji, Velikoj Britaniji, Kipru, Portugaliji, Gruziji, Kirgistanu“, objašnjava Ivanuša.

Navodi da je u Sloveniji registrovano preko 60 slučajeva delta soja, ali, kako kaže, epidemiološke brojke su još uvijek dobre.

Ivanuša je naveo i da zabrinjava to što se delta sojem mogu zaraziti osobe koje su već preležale kovid-19.

Na pitanje da li je publika na Evropskom prvenstvo u fudbalu mogla da utiče na pogoršanje trenutne epidemijske situacije navodi da je bilo navijača koji su se sa utakmica vratili zaraženi, ali, kako kaže, to nije u velikoj mjeri uticalo na pogoršanje stanja u Evropi.

„Bilo je takvih slučajeva, izvještavale su neke države da su se ljudi koji su bili na utakmicama vratili zaraženi. To može imati neki određeni uticaj, ali je to samo jedan od događaja, tako da bih ja rekao da to nije kobno uticalo na pogoršanje stanja u Evropi“, ocijenio je Ivanuša.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.