Svjetsko prvenstvo: Srbija nije izdržala furiozni nalet Dankinja

0

Rukometašice Srbije ispraćene su u Dansku na Svjetsko prvenstvo bez pompe, velikih očekivanja, ali su na startu šampionata, izabranice selektora Uroša Bregara odigrale sjajno, namučile evropskog vicešampiona, domaću selekciju, jednog od favorita za zlato. Impresivnih 50 minuta nije bilo dovoljno za senzaciju u Herningu. Danska je poslije preokreta u nastavku pobjedila Srbiju sa 25:21 (10:12).

Vodila je Srbija do 54. minuta, ali konstantno smo u finišu igrali sa igračicom manje, razigrala se Jorgensen, nekoliko odbrana imala je i Sandra Toft, pa je fantastično izdanje naše selekcije ostalo bez rezultata, upisali smo prvi poraz na planetarnom šampionatu. Skandinavke su dodale gas u poslednjih šest minuta i na kraju pred 15.000 gledalca upisale prvu pobjedu. Rezultat od četiri gola razlike nije realan, jer ne govori o odnosu snaga na terenu.

Iznenadila su Srpkinje velikog favorita, hrabro su ušle u meč. Bregar je često koristio dva pivota u napadu, zaustavljena je igra u tranziciji Skandinavki. Jovana Jovović je bila sjajna na srednjem beku, kapiten Sanja Radosavljević je bila nepogrešiva sa levog krila, dok je odlična na golu bila Marija Čolić. Taj trio davao je ton igra Srbiji u prvih 30 minuta.

Povele su Srpkinje sa 3:0 i 6:3 i vodile non-stop u prvom periodu igre. Na odmor se otišlo sa dva gola prednosti, ali u nastavku kvalitet Dankinja je došao do izražaja. Stisnule se Skandinavke, odigrale bolje u odbrani, naš napad je bio pod konstantnom prijetnjom od pasivnog.

Razbranila se golman Đera Sandra Toft u nastavku, ali je Srbija odbila udar domaćina. Nakon promašenog sedmerca domaćina, povela je selekcija Srbije sa 16:14 u 43. minutu. Odlična je djelovala u nastavku bekovska trojka srpske selekcije selekcije, Lazić-Jovović-Janjušević. Dankinje su promašile dva penala, dok je Laništanin bila nepogrješiva sa sedam metara. Imali su Srpkinje prednost do finiša, šansu i za +3 u 49. minutu.

Kako se meč približavao kraju, tako su Srpkinje sve teže stizali do gola. Kriterijum suđenja braća Kovalčuk iz Moldavije favorizovao je domaćina. Jedino su rukometašice Srbije u finišu prolazile sa krila i preko odličnog pivota Katarine Bojičić.

Vukajlović je u 50. minutu pogodila slučajno u glavu Sandru Toft, bila je isključena, kod rezultata 19:18, a to su domaće rukometašice iskoristile. Imala je Srbija i dvije igračice manje na terenu kada se lomilo. Danska je prvi put povela golom Jorgensen tek u 54. minutu sa 20:19 i u finišu uspjela da prelomi i do kraja stigne do nerealnih i nezasluženih + 4 – 25:21.

Hrabri igra čete Uroša Bregara pred nastavak Svjetskog prvenstvo i duela sa jakom Rumunijom i autsajderom Čileom. Rumunija je u prvom meču grupe lako pobijedila južnoameričku selekciju sa 44:19.

Srbija u nedjelju u Herningu igra sa Rumunijom, koja je lišena usluga jedne od najboljih svjetskih rukometašica, povređene Kristine Neagu.

DANSKA – SRBIJA 25:21 (10:12)

HERNING – Dvorana: Jiske Bank Boksen. Gledalaca: 15.000. Sudije: Braća Kovalčuk (Moldavija)

DANSKA: Toft 1 (pet odbrana), Burgard, Fris 5 (1), Hageso 1, Halilović, Hansen, Haugsted 1, Hajndal 1, Jorgensen 5 (2), Hojlund 2, R. Iversen 2, S. Iversen 2, Jensen 3, Skalone, Petersen 2 (1), Ranjhard (četiri odbrana)

SRBIJA: Kubina, Radosavljević 5, Janjušević 3, Jovović 5 (2), Laništanin 5 (5), Lovrić 1, Majkić, Milojević 1, Nuković, Radević, Stamenić, Veličković, Vukajlović, Bojičić, Lazić 1, Čolić (10 odbrana)