Svjedok: Binali Čamgoz mi se predstavio kao Mehmet Alibajhan i predao pasoš koji je glasio na to ime

0

Vlasnik agencije za administrativne usluge u Budvi Zoran Jancer danas je svjedočeći u podgoričkom Osnovnom sudu izjavio da mu se turski državljanin Binali Čamgoz predstavio kao Mehmet Alibajhan i predao pasoš koji je glasio na to ime za potrebe izdavanja dozvole za privremeni boravak.

Turskom državljaninu i međunarodno traženom licu Binaliju Čamgozu se sudi za krivično djelo navođenje na ovjeravanje neistinitog sadržaja. Čamgoz je u zgradu Osnovnog suda doveden u invalidskim kolicima uz jake mjere policijskog obezbjeđenja.

Proces vodi sutkinja Ivana Becić.

– Sjećam se da su 2022. godine u moju agenenciju došla dvojica turskih državljana. Jedan se predstavio kao Denis Aksa dok je drugi koji se nalazi ovdje u sudnici (Binali Čamgoz) dao dokument – pasoš koji je glasio na ime Mehmet Alibajhan. Sa njima je bio još jedan turski državljanin u svojstvu tumača jer zna naš jezik i uglavnom dovodi svoje sunarodnike – kazao je Jancer.

On je naveo da pošto su predali neophodnu dokumentaciju, njegova nekadašnja koleginica Jelena Rakočević je otišla do notarske kancelarije koja se nalazi u istoj zgradi i predala na ovjeru punomoćje kojim su Čamgoz i Aksu ovlastili Mirzu Vučića da u njihovo ime preda dokumentaciju neophodnu za izdavanje dozvole za privremeni boravak i rad.

– Kako je kod notara uvijek gužva, ova dva turska državljanina su sačekali u mojoj kancelariji da dođu na red. Sjećam se da me je tumač za turski jezik zamolio da ostanu u mojoj kancelariji i ne čekaju kod notara zbog lošeg zdravstvenog stanja optuženog koji je tog dana kod mene došao sa jednom štakom – prisjetio se svjedok Jancer, prenosi „Pobjeda“.

On je precizirao da nije praksa da se u njegovoj kancelariii kopiraju lične isprave već da oni šalju originala a notar kopira pasoše.

Mirza Vučić je saopštio da on predaje dokumentaciju za neke firme iz Budve te da je to uradio i za optuženog Čamgoza kojeg, kako je kazao, nikada nije sreo.

On je pojasnio da je njegov je iz agencije u vlasništvu jancera preuzimao dokumentaciju i predavao je u Centralni registar orivrednog suda a to je učinio i u konkretnom slučaju.

– Nije mi bilo ništa sumnjivo jer je moj posao bio tehničke prirode. Nije se tražilo ništa posebno mimo redovne procedure – rekao je svjedok Vučić.

Notarka Slavka Vukčević je ustvrdila da nije susretala Čamgoza već da je samo potpisala njegovu izjavu o punomoćju koje su joj donijeli saradnici zaposleni u njenoj kancelariji pošto su utvrdili identitet davaoca izjave i kopirali njegova lična dokumenta.

Sutkinja Becić prihvatila je predlog advokata Marka Radovića da tužilac za potrebe postupka pribavi original pisane dokaze. Optuženi Čamgoz je na prethodno suđenju 17. juna kaza da je bio prinuđen da koristi lažne isprave kako bi sačuvao svoju i bezbjednost porodice.

– Znam da nijesam ispravno postupio i zbog toga se još jednom izvinjavam Crnoj Gori – rekao je tada Čamgoz.

On je rekao da ne priznaje da je počinio krivično djelo za koje je optužen a odgovarajući na pitanje jednog od svojih branilaca, advokata Marka Radovića, koja je bila potreba da koristi falsifikovana dokumenta, Čamgoz je ponovio da je to uradio kako bi zaštitio svoju i bezbjednost familije.

– U Turskoj sam trpio mučenje. Tamo mi je ubijen sin. Tražio sam zaštitu svojih prava, ali je država bila subjektivna u mom slučaju. Morao sam da zaštitim porodicu jer su počeli da nam uništavaju živote. Pravnu bitku smo, nakon osam godina, dobili na Ustavnom sudu Turske koji je potvrdio da su nam ugrožena osnovna prava. Ali, tamošnja policija se nije zaustavljala. Smatrali su nas neprijateljima zbog naše etničke pripadnosti – tvrdio je Čamgoz iznoseći odbranu.

Čamgoz je uhapšen 30. januara zbog sumnje da je 9. juna 2022. godine prilikom podnošenja zahtjeva za izdavanje dozvole za privremeni boravak i rad službenicima Ministarstva unutrašnjih poslova – Filijale za upravne poslove, državljanstvo i strance Budva upotrijebio falsifikovanu putnu ispravu Republike Turske koja glasi na ime Mehmet Alibajhan, na koji je način doveo u zabludu službenike MUP-a koji su mu izdali dozvolu za privremeni boravak.

Čamgoz je ranije izdržao kaznu za falsifikovanje isprave koju je prilikom registracije firme u Budvi upotrijebio kao pravu, a potom sa istim dokumentom, kako je pojašnjeno iz policije, izvršio niz krivičnih dovođenjem u zabludu organa za sprovođenje zakona – službenike Ministarstva unutrašnjih poslova i druga lica (službenike Centralnog registra privrednih subjekata i notara).

Turčin je nakon saslušanja kod sudije za istragu Osnovnog suda u Podgorici 31. januara pušten da se brani sa slobode uz mjeru nadzora zabrana napuštanja stana. Njegov advokat Marko Radović je tada komentarišući ponovno hapšenje Čamgoza ocjenio da se radi o progonu njegovog branjenika.

Pravosudni organi Turske traže Čamgoza zbog vođenja krivičnog postupka za krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije, nanošenje povreda, prijetnje, kršenje zakona o vatrenom oružju, prouzrokovanje štete, razbojnička krađa i pokušaj ubistva.

Ministarstvo pravde Crne Gore je ranije odbilo da Turskoj izruči Čamgoza, koji je u Crnoj Gori uhapšen polovinom jula 2022. godine, na osnovu potjernice Interpola. Ministar pravde, Andrej Milović, odbio je izručenje Čamgoza Turskoj, rekavši da bi time bila prekršena Evropska konvencija o ljudskim pravima. Odluku je pravdao lošim zdravstvenim stanjem Čamgoza i njegovom etničkom pripadnošću.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.