Švedska luteranska crkva zabranjuje očevima da prate mladu do oltara?
Iako običaj da otac „preda“ svoju ćerku mladoženji nije dio švedske tradicije, pretpostavlja se da se želja za ovim kod mnogih Šveđanki razvila pod uticajem popularne kulture i medija, posebno iz Britanije i SAD. Pored toga, ova „holivudska tradicija“ je posebno zaživjela od 2010. godine, kada je švedska princeza Viktorija odlučila da njen otac, kralj Karl Gustaf, prošeta sa njom polovinom staze do oltara.
Poslednjih dana je ova tema ponovo postala aktuelna, nakon što je na jesenjem sastanku švedske crkve podnijet predlog da se zabrani praksa da očevi predaju svoje ćerke pred oltar. Prema riječima nekih sveštenika, nemoguće je izbjeći patrijarhalni simoblizam ovog običaja.
„Relativno novi trend da otac vodi mladu do oltara i predaje je novom mužu nije u našoj crkvenoj tradiciji“, rekla je pastorka Sara Valdenfors, jedna od onih koji se zalažu za zabranu, prenosi „Gardijan“. „Iako je scena lijepa za buduće bračne parove, ne možemo zanemariti šta ona simbolizuje: Otac koji predaje maloljetnu djevicu njenom novom staratelju.“
Prema švedskoj tradiciji, mlada i mladoženja zajedno šetaju ka oltaru. Za sada, odluka o tome da li mlada može ili ne može da dođe do oltara sa svojim ocem zavisi od pojedinih sveštenika. Kako švedska crkva predstavlja liturgiju venčanja je „pitanje koje mora da se postavi švedskoj crkvi“, rekla je Valdenfors, članica opozicionih Socijaldemokrata, dodajući da joj je drago što je predlog izazvao diskusiju o ovoj temi.
Međutim, ima i članova crkve koji se ne slažu sa zabranom, koji vjeruju da običaj samo ima za cilj da uključi porodicu mlade u ceremoniju, da ne predstavlja „zakonsku i patrijarhalnu primopredaju“.
„Kroz ovo, mlada ili mladoženja biraju da obilježe važnost porodice u svom životu, izbor koji svima koji su uključeni mnogo znači. Primopredaja nevjeste je postala sve popularnija u poslednjih 10 do 15 godina. Vjerovatno je to zbog inspiracije iz Holivuda, ali i vjenčanja princeze Viktorije, gdje je kralj djelimično prošetao sa njom na putu do oltara“, rekao je Henrik Loov, izvršni komesar u župi Jonkoping.
Dodao je i da broj mladih koje prate ovaj običaj nije toliko veliki – samo oko 10 odsto ide do oltara uz pratnju majke ili oca. Ovo pitanje izaziva debatu, rekao je, jer se dotiče dvije važne švedske vrijednosti: Rodne ravnopravnosti i slobode izbora pojedinca.
„Oni koji se čvrsto zalažu za zabranu vjeruju da je predaja nevjeste patrijarhalni običaj, dok je mnogima koji su oštro protiv zabrane teško da prihvate da crkva može da odluči šta će raditi na sopstvenom na venčanju,“ smatra Loov. Na kraju, on ne vjeruje da će predlog za zabranu biti uspješan jer socijaldemokrate neće naći dovoljnu podršku drugih grupa.