Sve uskoro dolazi na svoje: Priština učinila veliku uslugu Srbima

0

Kurtijeva zabrana poglavaru Srpske pravoslavne crkve da dođe u Pećku patrijaršiju ide u prilog srpskom narodu, jer jasno pokazuje svima ko zapravo najbolje brani srpske interese na Kosovu i Metohiji. Ovakav potez kosovskih Albanaca ne treba nikoga da čudi, niti se treba iščuđavati već dokazanom i osvedočenom zlu.

Ovako publicista i režiser Dragoslav Bokan tumači najnoviji skandalozni potez privremenih prištinskih institucija, kojim se zabranjuje ulazak patrijarhu Porfiriju na Kosovo i Metohiju.

On objašnjava da Kurti nekad i nesvesno učini uslugu srpskom narodu, crkvi i državi, time što svojim stavom pokazuje ko su pravi branioci interesa srpskog naroda.

Bokan ovo takođe tumači kao dobar odgovor onom dijelu srpskog stanovništva koji često kritikuje patrijarha SPC kao nedovoljno angažovanog za srpsko pitanje, popustljivog prema državi i nedovoljno prisutnog na samom Kosovu, jer ne stoluje u Pećkoj patrijaršiji. Sve te kritike, kaže Bokan, ovim potezom Albanaca padaju u vodu.

„Naš patrijarh ne želi da bude talac te šiptarsko-albanske politike i upravo zato što se rezolucija o tobožnjem genocidu u Srebrenici odlaže već treći put, to izaziva nervozu kod svih onih koji se unapred raduju svakom potencijalnom, makar i formalnom porazu Srbije. Iz te nervoze i frustracije kasnije dolazi do ovakvih poteza koji još jače ujedinjuje prvo sve vladike oko svog patrijarha, pa narod oko crkve i treće, crkvu i državu oko otadžbinskog principa i kosovskog zavjeta“, izjavio je Bokan.

Patrijarh srpski Porfirije © Sputnik / Lola Đorđević

Srpski patrijarh ne želi da bude talac te šiptarsko-albanske politike i upravo zato što se rezolucija o tobožnjem genocidu u Srebrenici odlaže već treći put, to izaziva nervozu kod svih onih koji se unaprijed raduju svakom potencijalnom, makar i formalnom porazu Srbije. Iz te nervoze i frustracije kasnije dolazi do ovakvih poteza koji još jače ujedinjuje prvo sve vladike oko svog patrijarha, pa narod oko crkve i treće, crkvu i državu oko otadžbinskog principa i kosovskog zavjeta, izjavio je Bokan.

Patrijarh će slobodno odlaziti na Kosovo i Metohiju, u Pećku patrijaršiju i među srpski narod, onda kada i država Srbija bude mogla da prelazi administrativnu granicu koja je pretvorena u okupacionu liniju razdvajanja. Sloboda mora da dođe za sve, da bi je imali i crkva i patrijarh, kaže Bokan.

Kosovska policija (© AP Photo / Dejan Simicevic)

„Kao i uvijek, Bog je na visini, ali istovremeno i blizu nas. Nekim tobože slučajnim potezima i događajima potvrđuje se ono što je teško pravnim ili formalnim argumentima objasniti. Mržnjom Kurtija ili bilo kog srpskog neprijatelja sve dolazi na svoje mjesto i sve se objašnjava.“

Albansko shvatanje ljudskih prava

Sve što su Albanci do sada radili uvijek je bilo u funkciji zla, protivno međunarodnom pravu, odlukama Savjeta bezbjednosti i drugim civilizacijskim sporazumima, kaže Bokan.
S tim u vezi je i ova najnovija odluka uz prateće obrazloženje samo dio njihove autodestruktivne i zločinačke strategije, koja jedino može dovesti do sukoba.

„Mi se uvijek čudimo hiljadu puta pokazanom zlu. Meni je to uvijek neobično, jer ne možemo da se čudimo kada Kurti pokazuje ono što jeste i što politika Prištine neprekidno svjedoči. Onome što neprestano gledamo kroz njihov odnos prema stanovništvu, kroz pucanje na djecu koja nose badnjake, kroz bezrazložna hapšenja naših ljudi u funkciji zastrašivanja.“

Ukoliko bi, usljed njihovih provokacija, i došlo do neke vrste sukoba, nastavlja Bokan, on bi albanskoj strani odgovarao, budući da bi NATO zemlje bile na njihovoj strani. Ipak, promjene na međunarodnoj sceni upućuju na to da bi se odnos snaga u bliskoj budućnosti mogao promijeniti.

„Ovo su poslednji trenuci koji polako otkucavaju za tu vrste hegemonije na relaciji Berlin, Brisel, London, Vašington. U novom odnosu snaga, ja se nadam u ne tako dalekoj budućnosti, u Beogradu će biti potpisan novi sporazum, poput onog na Jalti. Tada će Beograd biti jedan važan faktor donošenja novih pravila kojih će se svi pridržavati, i vremenom će se svi vratiti na teren međunarodnog prava, koje je ukinuto bombardovanjem Jugoslavije 1999. godine.“

(Sputnik)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.