Sve po EU „standardima“: Kako Evropska komisija brani Crnu Goru od Srba i Srpkinja?

0

Poprilično naredbodavnim tonom koji se redovno koristi kada su u pitanju zemlje kandidati za prijem u EU, Evropska komisija upozorila je Crnu Goru, kako je dužna da ovu instituciju „drži u potpunosti obaveštenom o svojim namjerama“ a prije „bilo kakve odluke o dvojnom državljanstvu“.

Kao zemlja kandidat, Crna Gora treba da se uzdrži od bilo koje mjere koja bi mogla ugroziti strateški put zemlju u EU, uključujući korišćenje prerogativa za dodjelu državljanstva“, odgovorio je portparol EK na pitanje RSE „da li će Brisel pratiti situaciju povodom zahtjeva za uvođenje dvojnog državljanstva u Crne Gore“.

U Podgorici je ovih dana u organizaciji Crnogorskog PEN centra održana tribina „Dvojno državljanstvo – ukidanje suverenog odlučivanja“, na kojoj su, prenose podgorički mediji, profesori i pravni eksperti zaključili da bi izmjene Zakona o crnogorskom državljanstvu, koje bi omogućile dvojno državljanstvo za građane iz Srbije koji su porijeklom iz Crne Gore, „predstavljale ozbiljnu prijetnju suverenitetu i političkom poretku Crne Gore“ i da bi u krajnjoj mjeri bile „pogubne po Crnu Goru“.

Na tribini je saopšteno i da bi moguće olakšice u pogledu sticanja crnogorskog državljanstva mogle biti zloupotrebljene za stvaranje biračkog inženjeringa, da bi „dovele u pitanje stečenu državnost Crne Gore“, kao da je cilj da se „izbriše suverena Crna Gora“. Iznijet je i podatak da bi poslije izmjena zakona crnogorsko državljanstvo moglo da stekne oko 300.000 ljudi.

RSE koji je prenio upozorenje EK Crnoj Gori, čitaoce je uzgred obavijestio i da se za „potpisivanje sporazuma o dvojnom državljanstvu sa Srbijom i drugim zemljama zalažu proruske i prosrpske partije koje dominiraju u crnogorskoj vlasti“, kao i da je „inicijativu podržao i premijer Milojko Spajić“.

Šta je uzbudilo Brisel i Podgoricu?

Nije baš najjasnije šta je toliko uzbudilo duhove u Briselu i Podgorici, pa su usledile ovako jake reakcije baš u ovom trenutku, upozorenja da se „ne kvari evropski put“. Činjenica je da je premijer Milojko Spajić još u februaru na poslaničko pitanje DPS-a odgovorio da „niti je izašao sa predlogom o izmjeni Zakona o državljanstvu, niti je inicirao izmjene pomenutog zakona“, već je prethodno samo „iznio svoje mišljenje na tu temu“, na koje „valjda ima pravo“. U međuvremenu nije bilo novih, zvaničnih informacija na ovu temu.

Šta to o ovom pitanju zna Brisel, a ne znaju građani Crne Gore, i zašto tolika nervoza u sedištu EK?

„Nisam iznenađen što su upaljene crvene lampice u međunarodnoj zajednici zbog pomenutog zakona kojim bi se ispravila višedecenijska nepravda prema hiljadama i hiljadama Srba i Srpkinja u Crnoj Gori koji su čak i rođeni u našoj zemlji a nisu imali pravo na dostojan život, pravo na državljanstvo, pravo na liječenje, na školovanje, na rad, dakle pravo na život, samo zato što su Srbi“, kaže za RT Balkan, komentarišući upozorenje iz Brisela, predsjednik Slobodne Crne Gore Vladislav Dajković.

Dajković kaže da ga živo zanima „kako to da Briselu nije smetalo kada je Milo Đukanović davao državljanstvo jednom osvedočenom kriminalcu i kontroverznom biznismenu Taksinu Šinavatri samo zato što mu je dao određeni novac, ili, bolje reći, mito“.

„Ili kada su hiljade i hiljade Roma, drugih raseljenih lica albanske nacionalnosti koji su dolazili u Crnu Goru, za svega sedam do 10 dana dobijali lične karte i sticali pravo glasa. Dakle, tada nije bilo crvenih lampica i tada se žmurilo na jedno oko kada su te stvari sprovođene kao dio agende politike Mila Đukanovića. Smatram da će ipak na kraju ovaj zakon biti usvojen i da će brojni Srbi i Srpkinje u Crnoj Gori dobiti pravo na dostojan život“, kaže Dajković.

Pomenuti RSE u tekstu u kome je jedan od međunaslova „Zakonom do uticaja Srbije na crnogorske izbore?“, navodi i podatak da „više manjih evropskih zemalja, kao što su Austrija, Holandija, Litvanija i Estonija, ne dozvoljavaju dvojno državljanstvo“. Na pominje se, međutim, da mnogo više zemalja EU, među kojima su i neke veličine Crne Gore, dozvoljavaju dvojno državljanstvo. Belgija, Bugarska Češka, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Grčka, Holandija, Irska, Italija, Letonija, Mađarska, Malta, Njemačka, Poljska, Portugal, Rumunija, Slovačka, Slovenija, Španija, Švedska na spisku su zemalja u kojima je dvojno državljanstvo dozvoljeno.

Zakon o crnogorskom državljanstvu jedan od najrestriktivnijih u Evropi

I Vasilije Marković, master pravnik, podsjeća u razgovoru za RT Balkan da većina od 28 članica EU u svojim zakonodavstvima dopušta dvojno državljanstvo.

„Mnoge od njih svoja zakonodavstva u tom pogledu liberalizovala su relativno skoro, a poslednja među njima je vodeća država EU – SR Njemačka, koja od prije nekoliko mjeseci više ne predviđa odricanje od prethodnog državljanstva kao obavezni uslov za sticanje njemačkog državljanstva. Dvojno državljanstvo, dakle, nije per se proskribovano niti nekompatibilno sa evropskim standardima. Naprotiv. Evropska konvencija o državljanstvu Savjeta Evrope iz 1997. godine značajno liberalizuje pogled na dvojno državljanstvo, a nije nepoznata činjenica da put u EU podrazumeva, u najmanjem, uzimanje u obzir standarde koje propisuje Savjet Evrope“, kaže Marković.

Dodaje da Crna Gora, međutim, u ovom pitanju to ne čini, jer je jedna od svega dvije države koje su stavile rezervu na član Evropske konvencije o državljanstvu posvećen dvojnom državljanstvu, a „imajući na umu izložene međunarodne standarde, te zakonodavnu politiku većine država članica EU, razlog za ovakav stav ne treba tražiti u pravnoj, već prije u političkoj argumentaciji“.

Prema Markovićevim riječima, Zakon o crnogorskom državljanstvu, jedan od prvih zakona koji su usvojeni nakon proglašenja nezavisnosti 2006. godine, i danas je, uprkos višekratnim izmjenama od tada, „jedan od najrestriktivnijih zakona te vrste u Evropi i šire“.

„Od 2006. do danas mnogo se toga promijenilo i u svijetu i u Crnoj Gori, te su inkluzivne, široke i na stručnosti i argumentima zasnovane rasprave o smjeru i potrebi izmena Zakona o crnogorskom državljanstvu više nego potrebne crnogorskom društvu. U tom smislu, i organizovana tribina crnogorskog PEN centra u Podgorici, pa i kritički tonovi koji su se na njoj mogli čuti spram najavljenih izmjena su dragocjeni za razvoj pluralističkog društva u Crnoj Gori“, nastavlja Marković.

Po njegovom mišljenju, kada se kritikuje liberalizacija crnogorskog stava prema dvojnom državljanstvu, nažalost se previđa činjenica da bi omogućavanje dvojnog državljanstva bio ključan doprinos tome da Crna Gora i zaista postane građanska država, umjesto što je to samo na papiru.

„Naime, Ustav Crne Gore je jedinstven primjer u svijetu koji za nosioce suverenosti ne određuje građane, već isključivo crnogorske državljane, isključujući time iz legitimnog učešća u oblikovanju političkog života, ali i ostvarivanja čitavog niza drugih prava veliki broj lica koja decenijama žive u Crnoj Gori ili su sa njom na drugačiji način povezana, a poštuju pravni poredak te države. Onaj isti pravni poredak koji ih, iz navodnih bezbjednosnih a u suštini nedemokratskih razloga, odbacuje kao „strano tijelo“, kaže Marković.

Dvojno državljanstvo u Crnoj Gori po važećim propisima je nezakonito.

„Omogućavanje dvojnog državljanstva ispravilo bi višedecenijsku nepravdu i omogućavanje pristupa ovom ′pravu na druga prava′, a u isto vrijeme bilo bi i dokaz posvećenosti Crne Gore izgradnji građanskog karaktera društva, u skladu sa neumitnim evropskim tendencijama. Riječju, dvojno državljanstvo uspelo bi da fino usaglasi i ostvari kako splet privatnih, tako i jedan od najvažnijih javnih interesa u savremenom crnogorskom društvu“, zaključuje Vasilije Marković.

 

(rt.rs)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.