Švajcarska Radio-Televizija (SRF): Đukanović doživljava Crnu Goru kao sopstvenu privatnu firmu
Kad je 1991 prvi put postao premijer, bio je najmlađi šef vlade Evrope. Nedeljni parlamentarni izbori u Crnoj Gori pokazuju jasno: Milo Đukanović je odavno propustio šansu da se časno povuče sa vlasti.
Po prvim službenim rezultatima, 58-godišnji Đukanović sa svojom socijalističkom DPS jedva da je dobio 35% svih upisanih glasova. Premalo da bi napravio vladu. Ni uz pomoć dosadašnjih “tradicionalnih” partnera. Koji ili mu (zasad) pokazuju “hladna ramena” ili prosto nisu izabrani u parlament. U Podgorici se već šale sa predsjednikom partije i države gatajući koju li će particiju sada pokušati da potkupi.
Korupcija kao model vladanja
A kako se ko i kad kupuje: u toj se disciplini povisoki Đukanović itekako navježbao. 1990-tih je skoro bez posledica malu primorsku državu na Jadranu proveo kroz ratove raspada Jugoslavije. Državu, sebe i svoju kliku je finasirao švercovanjem cigareta. Što je internacionalna zajednica trpjela iz zahvalnosti što se Đukanović suprotstavio tadašnjem srpskom vlastodršcu Slobodanu Miloševiću.
Potom je on ovaj model poslovanja, tokom godina, rafinirao: privilegovao je kumove i članove sopstvene familije, ostalo učinio zavisnim od sebe, iscijedio do uništenja preduzeća u vlasništvu države, obogatio sa na dodjelama javnih tendera, pravosudje posve podčinio svojoj volji i progonio novinare. Kratko: korupcija.
Istovremeno je obezbijedi medjunarodno poštovanje jer je sitno-državu Crnu Goru uveo u nezavisnost i NATO a na putu ka EU do statusa kandidata za članstvo.
Nezadovoljstvo “Milom-Kraljem” raste
Opšte je poznato da Đukanović doživljava Crnu Goru kao sopstvenu privatnu firmu. Što i nije teško, jer ta država ima samo oko 620.000 stanovnica i stanovnika. Okvirno se svi međusobno poznaju, puno ih je međusobno u rođačkim relacijama. Pod Đukanovićem je 5-6 familija podijelilo među sobom državu, o svemu se dogovaraju i sve kontrolišu. Diriguje im u svemu “Milo-Kralj”, kako mu je narod tepao.
No od ovih izbora ovo “Kralj” više nije tepanje. Nezadovoljstvo naroda raste. Kao i broj nezaposlenih. Turizam je zbog izbijanja corone skoro totalno podbacio, a to je glavni izvor prihoda. Crna Gora se astronomski i sve više zadužuje u inostranstvu. A svađa sa Srbskom Pravoslavnom Crkvom oko vlasništva oko njene imovine je masovno mobilisala opoziciju.
Prijeti izbijanje nereda
Poprilično pro-srpska i djelimično pro-ruska opozicija jeste nacionalistička, ali je objavila da želi da ujedini narod i da ne želi podjele.
Ono što je kristalno jasno: ako se “Milo-Kralj” bude zalijepio za vlast, u Crnoj Gori će doći do nemira.
A odluku da se sa vlasti povuče će Milo Đukanović vrlo teško donijeti. Jer, budućnost mu je onda na kocki. Kraj njegova mandata je 2023. Ako ga dočeka.
Autor: Walter Müller
Prevod: Mirko Vuletić