Suđenja pripadnicima kavačkog klana: Božović ostaje u pritvoru, odbijen predlog odbrane

0

Viši sud u Podgorici odbio je danas predlog odbrane da visokopozicioniranog pripadnika kavačkog klana Igora Božovića pusti da se brani sa slobode.

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) tereti Božovića da je sa vođom Kavčana Slobodanom Kašćelanom 2010. godine organizovao kriminalnu grupu, čiji su se članovi bavili švercom droge, iznudama, zelenašenjem, pranjem novca i davanjem mita, prenosi „Libertas pres“.

Dan ranije, Božovićev branilac, advokat Dragoljub Đukanović, predložio je sudu da, umjesto pritvora, njegovom klijentu izrekne druge mjere, kojima bi osigurali njegovo prisustvo u krivičnom postupku – zabranu napuštanja stana i mjesta boravišta, oduzimanje putnih isprava i redovno javljanje nadležnima.

Tom predlogu danas se, uoči odluke Vijeća Višeg suda na čelu sa sudijom Nadom Rabrenović, usprotivio državni tužilac Vukas Radonjić.

„Okrivljeni Božović se krio četiri godine, nije se sam ni javio, a postoji i osnovana sumnja da pripada kriminalnoj organizaciji protiv koje se u više evropskih država vode krivični postupci. Pojedini pripadnici te kriminalne organizacije su u bjekstvu. Sve ovo ne pruža dovoljno garancija da bi se osiguralo prisustvo Božovića u krivičnom postupku“, pojasnio je Radonjić.

Saslušan svjedok Savić

Uoči odbijanja predloga o ukidanju pritvora Božoviću, Vijeće Višeg suda saslušalo je danas, u svojstvu svjedoka, Balšu Savića, nekadašnjeg vještaka iz Forenzičkog centra u Danilovgradu.

Njemu je 2016. godine, navodno, nuđen mito, kako bi, u korist okrivljenih iz kavačkog klana, uradio vještačenje nelegalno postavljenih kamera video-nadzora, koje je policija zaplijenila u Kotoru.

Taj predmet je pokrenulo Osnovno državno tužilaštvo u Kotoru.

Navodeći da ostaje pri ranije datim iskazima, Savić je danas rekao da ga je te godine telefonom pozvao nepoznati muškarac, koji se predstavio kao Marko, i da je bio uporan da se vide.

On je danas negirao da je riječ o jednom od okrivljenih Nikoli Andriću.

„Taj Marko mi je preko telefona rekao da zna gdje živim. Bio sam zabrinut za bezbjednost svoje porodice i pristao sam da se nađem sa njim ispred prodavnice Tehnomaks na Zabjelu. O svemu sam obavijestio tadašnjeg glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića“, kazao je danas Savić.

Na pitanje Andrićevog branioca, advokata Marka Radovića, da li je na taj sastanak otišao jer mu je to predložilo Specijalno policijsko odjeljenje, kako je Savić rekao u istrazi, ili mu je to naređeno, svjedok je odgovorio odrično.

„Niko mi nije naredio da se vidim sa tim licem“, rekao je Savić.

Na sastanak je, izjavio je on danas, otišao „ozvučen“, a na osnovu akta koji je potpisao u tužilaštvu, a čije sadržine nije mogao da se sjeti.

„Pretpostavljao sam da taj Marko hoće da mi prijeti, a druga solucija je bila mito. Da sam znao da je mito u pitanju, ne bih otišao. O ovim mojim pretpostavkama sam upoznao Katnića, tadašnjeg specijalnog tužioca Sašu Čađenovića i načelnika Specijalnog policijskog odjeljenja Dragana Radonjića. Na dogovorenu lokaciju sam otišao taksijem, a pratilo me vozilo sa nekoliko službenika SPO. Ne sjećam se na kojoj razdaljini su bili dok sam razgovarao s Markom“, ispričao je danas Savić.

Naveo je i da je bio ozvučen aparatom „koji liči na profesionalni diktafon“.

Zatraženo izuzimanje ranijeg iskaza

Advokat Radović je potom rekao da je u izvještaju policije od 24. maja 2016. godine navedeno da je razgovor sniman Savićevim telefonom „Samsungom A3“, uz pomoć aplikacije za snimanje, i da taj aparat nije izuzet.

Radović je zatražio izuzimanje Savićevog ranijeg iskaza, jer je naredba o sprovođenju mjera tajnog nadzora donijeta na osnovu propisa koji je kasnije proglašen neustavnim.

„To ne utiče na pravnu valjanost iskaza“, odgovorio je tužilac Radonjić.

Vijeće Višeg suda u Podgorici će, navela je danas sudija Rabrenović, naknadno odlučiti o zahtjevu za izuzimanje Savićevog ranijeg iskaza iz spisa predmeta.

Optužnicom su, osim Kašćelana i Igora Božovića koji su na današnje ročište dovedeni iz spuškog pritvora, obuhvaćeni i Vladimir Božović, Stefan Brnović, Aleksandra Bogdanović, Đerđ Camaj, Zlatko Samardžić, Nikola Andrić, Igor Andrić, Tripo Moškov, Goran Ljubatović i Ilija Dedović, kao i Miloš Radonjić, Siniša Vlahović, Aleksandar Đurišić, Igor Đurišić i Davor Prelević, kojima se sudi u odsustvu.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.